Hayvan İsimleriKelimeler

R Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

R ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de r harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

R Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi R Olan Hayvan İsimleri

Rakun

rakun
rakun

Rakunlar, Kuzey Amerika’daki en popüler hayvanlardan biridir. Sivri burunlu, geniş kafataslı, yuvarlak kulaklı, keskin dişli, kambur sırtlı (arka bacakların ön bacaklardan daha büyük olması sonucu) ve dört ila 10 siyah halkalı gür bir kuyruğu vardır. En ayırt edici özellikleri, gözlerin etrafındaki bir maskeye benzeyen siyah lekelerdir (her rakun bu lekelere sahip değildir). Bu tam olarak ne işe yaradığı hala tartışılmaktadır. Rakunların birbirlerini tanımasına yardımcı olabildiği ihtimali üzerinde durulmaktadır. Veya rakunların gece görüşlerini artırıyor olabilirler mi? Ya da belki rastgele sadece bir şans eseri olarak gelişmişlerdir?

Rakunun adı, “ellerini ovalayan hayvan” anlamına gelen yerel Powhatan teriminden uyarlanmıştır. Powhatan, Virginia bölgesine özgü bir hayvandır.

Amerika kıtasına yerleştikleri sürece insanlar bu hayvanlarla etkileşime girmişlerdir. Rakunlar, mitolojinin bir nesnesi olarak kabul ediliyorlardır. Aynı zamanda hem Yerli Amerikalılar hem de Avrupalı ​​yerleşimciler için bir besin kaynağıydı. Ve kürkleri şapka ile palto haline getirildiği için, tüm endüstriler onu avlama ve kürkünden yararlanma ihtiyacı duydu.

Rakunların, vücudun geri kalanından dört ila beş kat fazla duyu hücresi içeren son derece hassas pençeleri vardır. Beynin duyusal kısmının yaklaşık dörtte üçü tek başına ellere ve dokunma duyusuna adanmıştır.

Rakunun evrimsel atası muhtemelen yaklaşık 25 milyon yıl önce Avrupa’da ortaya çıktı. Amerika’ya geçtikten sonra, bu atalar Orta veya Güney Amerika çevresindeki tropik bölgelere yerleştiler. Modern rakunlar evrim geçirdikten sonra, kuzeye, ılıman iklimlere yayıldılar.

Ren Geyiği

ren geyiği
ren geyiği

Ren geyiği evrimsel olarak ilgi çekici bir hayvan haline geldi. Noel Baba’nın kızağını çekmek için uçma yeteneği hikayeleri ve benzeri diğer hikayeler, onları hem genç hem de yaşlı insanlar için eğlenceli bir odak haline getirdi. Bu özelliklerinin dışında, dünyanın daha soğuk iklimlerinde bulunan bu büyük hayvanlar hakkında öğrenilecek çok şey var.

Ren geyiği, Caribou sürüsünün ardından en büyük geyik türlerinden biridir. Bu hayvanların, yıl boyunca yaptıkları seyahatler sırasında 3.100 mil karelik bir alanı kapladıkları bilinmektedir. Sürülerde seyahat eden ren geyikleri, gruplarındaki diğer üyelere karşı çok koruyucu olabilir. Ren geyiği, çoğunlukla nazik ve rahat bir yaratıktır.

Ren geyikleri, Cevidae ailesine ait memeliler olarak sınıflandırılır. Ren geyiğine ek olarak, bu aile geyik, broket ve pudu gibi hayvanları içerir.

Rangifer Tarandus, ren geyiğinin bilimsel adıdır. Rangifer, başlangıçta Cassiopeia ve Camelopardalis takımyıldızları arasında bulunan küçük bir takımyıldız olarak bilinir. Latince’de hem Rangifer hem de Tarandus ren geyiği anlamına gelir; Rangifer genel addır ve Tarandus özel addır.

Rakun Köpeği

rakun köpeği
rakun köpeği

Rakun köpekleri Avrupa ve Asya’da yaşar. Onlar benzer görünseler de rakun, kendileri ile ilişkili değildir. Bu hayvanlar omnivorlardır ve geceleri ile günün bir bölümünde aktiftir. 6 ila 11 yıllık bir ömürleri vardır. Çiftler veya küçük gruplar halinde yaşayan sosyal hayvanlardır.

Bu hayvanların bilimsel adı Nyctereutes procyonoides’tir. Yunanca Nyctereutes procyonoides kelimeleri gece gezgini anlamına gelir. Kelime şu şekilde parçalanır: nykt (gece), ereutes (gezgin). Japon rakun köpeği, Japon porsuğu, tanuki, mangut ve Neoguri, bu memeliyle bağlantılı diğer isimlerdir. Neoguri, bu hayvanların Korece adıdır.

Mangut veya tanuki, bir Japon rakun köpeğinden daha küçük kafatasına ve daha küçük dişlere sahip bir alt türdür. Kore rakun köpeği (Neoguri olarak da bilinir) ve Ussuri rakun köpeği diğer iki alt türdür.

Rakun köpeği, Canidae ailesine aittir ve Mammalia sınıfındadır.

Rottweiler

rottweiler
rottweiler

American Kennel Club’a göre en zeki 10 köpekten biri ve aynı zamanda en sadık ırk olan 8. en popüler köpektir. Eski Roma köpeğinden gelen ve İtalyan Mastiff veya sadece Mastiff ile bağlantılı olan Rottweiler, Almanya’nın Rottweil kentinde doğdu ve geçmişi Roma dönemine kadar uzanır. Sığırları gütmek, ayı avlamak veya küçük arabaları çekmek için kullanılır. Bugün, Rottweiler köpeği mükemmel bir polis, hizmet, bekçi köpeği veya aile hayvanıdır.

Rottweiler, erkekler için ortalama 70 cm ve dişiler için 60 cm ortalama yüksekliğe sahip orta büyüklükte ila büyük boy kısa tüylü bir köpektir. Erkekler tamamen büyümüş hallerinde yaklaşık 55 kilogram ağırlığında, dişiler ise tamamen büyümüş hallerinde yaklaşık 45 kilogram ağırlığındadır. Rottweiler yavruları, 8 haftalıkken ortalama 8 kilogram ağırlığındadır ve 24-36 aylıkken yetişkin olarak kabul edilirler.

Safkan Rottweiler’ların bazı ortak sağlık sorunları vardır. En yaygın olanları Progresif Retinal Atrofi ve Katarakt gibi göz sorunlarıdır. Aort Stenozu adı verilen bir kalp hastalığı anormal ritimle sonuçlanır ve kalp krizine neden olabilir. Kalça displazisi, dirsek displazisi ve osteokondrit desekanları gibi eklem ve kemik sorunları da bu türe özgüdür.

Roan Antilopu
roan antilobu
roan antilobu

Roan antilopu, Afrika’nın en büyük sığırlarından biridir ve yalnızca Afrika manda ve eland tarafından aşılan boyuttadır. Gri veya kahverengi bir ceketi, erkeklerde kadınlardan daha koyu olan siyah-beyaz palyaço benzeri yüz maskesi ve uzun, püsküllü kulakları vardır. Dişilerde daha kısa olmasına rağmen, her iki cinsiyette de geriye doğru kıvrımlı boynuzlar vardır.

Karaçalı antilop, en büyük antilop türlerinden biridir. Başından kuyruğun tabanına kadar 190-240 cm ve kuyruk 37-48 cm boyutlarındadır. Erkeklerin vücut kütlesi 242–300 kg  ve kadınların vücut kütlesi 223–280 kg’dır. Bu türün omzu tipik olarak yaklaşık 130-140 cm’dir. Kükreyen renginden (kırmızımsı kahverengi) isimlendirilen, daha açık alt karınları, beyaz kaşları ve yanakları ile kadınlarda daha açık siyah yüzleri vardır. Kısa, dik yeleleri, çok hafif sakalları ve belirgin kırmızı burun delikleri vardır. Boynuzlar halkalıdır ve erkeklerde bir metre uzunluğa ulaşabilir, dişilerde biraz daha kısadır. Biraz geriye doğru eğilirler.

R Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

R harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi R olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

  • Rakun
  • Ren Geyiği
  • Remora
  • Ringa
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu