Hayvan İsimleriKelimeler

P Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

P ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de P harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

P Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi P Olan Hayvan İsimleri

Panda

panda
panda

Dünyanın en sevilen hayvanlarından biri olan panda, genellikle Çin’in Güneybatı kısmında bulunan ormanlarda yaşar.

Pandalar, diğer hayvanlardan kolaylıkla kendilerini ayıran keskin siyah beyaz renkleriyle tanınırlar. Kulakları, ağızları, gözleri, omuzları ve bacakları siyah, vücutlarının geri kalanı beyazdır. Kalın saçları, onları serin, ıslak dağlık bölgelerde sıcak tutar. Dört ayak üzerinde olduğunda, dev pandalar ortalama 60-100 cm boyunda ve toplam 1-2 m uzunluğundadır. Erkek pandalar dişi pandalardan daha büyük olmak üzere 100-115 kg arasında bir kiloya sahip olabilirler.

Pandanın ilginç evrimsel özelliklerinden biri, başparmak gibi davranan çıkıntılı bilek kemiğidir. Bu, pandaların güçlü dişleri sayesinde bambuları kolaylıkla çiğnemelerine neden olur. Bambu, pandaların tükettiği en temel besindir. Bambunun besin değerinin diğer besinlerden daha az olması nedeniyle, günde 10-20 kg arası yiyecek yemeleri gerekebilir. Bazen pandalar küçük kemirgenler, yumurtalar, balıklar ve diğer bitki örtüsünü içeren diğer yiyecekleri yerler. Bambu pandaların vücudu için iyi bir su kaynağıdır ancak pandalar yine de ekstra su tüketmelidir.

Pangolin

pangolin
pangolin

Pangolin hiçbir şekilde sıradan bir memeli değildir. İlginç boyutları vardır ve tehdit edildiğinde yuvarlanma tepkisi, onlarla karşılaşanlar üzerinde belirgin bir izlenim bırakır. Eşsiz kürkleri, onları dünya çapında pangolin nüfusunu önemli ölçüde azaltan kaçak avlanma ve kaçakçılık için ana hedef haline getirdi. Diyet ve görünüm bakımından karıncayiyenler ile benzerliklerine rağmen, bu küçük memeliler aslında oldukça farklıdır ve kendi taksonomik sıralarına göre sınıflandırılır.

Pangolinler, Mammalia sınıfındaki ortak kökenlerinin yanı sıra hem taksonomi hem de genetik olarak gerçek karıncayiyenlerden farklı olsalar da pullu karıncayiyenler olarak da bilinirler. 8 türün tamamı, adını eski Yunanca “boynuzlu karınca” kelimesinden alan Pholidota takımının Manidae ailesinin üyeleridir. 8 tür üç cins arasında yayılmıştır: Manis, Phataginus ve Smutsia.

Pangolinler zarif yaratıklar değiller, ancak estetikte eksik oldukları şeyleri özel işlevlerle telafi ediyorlar. Vücutları 1 – 1.5 metre uzunluğunda herhangi bir aralıkta değişebilir ve yetişkin kuyruk uzunluğu 30 – 40 cm arasında olabilir. Böcek yuvalarına sızmak için uyarlanmış nispeten küçük, sivri uçlu kafaları vardır.

Papağan

papağan
papağan

Papağan bir tür renkli kuştur. Çoğunlukla Güney ve Orta Amerika, Asya, Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın tropikal ve subtropikal bölgelerinde yaşayan 372 papağan türü vardır. Çok az papağan türü daha soğuk iklimde yaşamı tercih eder. Amerika papağanı, amazon papağanı, kea, kaka, lorikeets ve kakadular iyi bilinen papağan türleridir. Papağanlar, güzellikleri ve zekaları nedeniyle dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan biridir. Ne yazık ki, yasadışı evcil hayvan ticareti nedeniyle, yaklaşık 100 papağan türü vahşi doğada kritik bir şekilde tehlike altındadır. Yasadışı evcil hayvan ticaretinin yanı sıra, habitat kaybı nedeniyle bazı papağan türleri tehlike altındadır.

Papağanlar, türe bağlı olarak 4 ile 40 cm uzunluğa ulaşabilir. En küçük papağan türü, devetüyü suratlı cüce papağan, sadece 4 cm uzunluğunda ve 17 gram ağırlığındadır. Kakapo en büyük papağandır. 9 kilo ağırlığa ulaşabilir. Neredeyse tüm papağanlar parlak renklidir.

Tüm papağanların kavisli gagaları ve dört parmakla biten güçlü bacakları vardır. İki ayak parmağı öne ve ikisi geriye doğru konumlandırılmıştır. Ayak parmaklarının ve keskin pençelerin dizilişi ağaçlara tırmanmaya yönelik yaşamı kolaylaştırır ve papağanlar dallara dayandığında sıkı bir tutuş sağlar.

Penguen

penguen
penguen

Antarktika’nın buzlu sularından Ekvador kıyılarındaki tropikal Galapagos Adaları’na kadar tüm penguenler ekvatorun güneyinde yaşar. Penguenler, denizde yaşamaya adapte olmuş özel deniz kuşlarıdır. Bazı türler yaşamlarının % 75’ini denizde geçirirler. Sadece üreme ve deri değiştirme için karaya gelirler. Penguen kanatları, uçmak için değil yüzmek için kullanılan kürek benzeri yüzgeçlerdir.

Penguenlerin tüyleri, cm2 başına 70 kadar tüye sahip diğer birçok kuş türünden daha yoğundur. Bu tüyler, penguenleri sıcak tutmaya yardımcı olmak için birbirine çok yakın aralıklarla yerleştirilmiş ve şaftların üzerine detaylandırılmıştır.

Yetişkin penguenler, yüzen penguenleri katil balinalar, köpekbalıkları veya leopar fokları gibi yırtıcı hayvanlardan gizlemeye yardımcı olan ters gölgelere sahiptir. Yukarıdan bakıldığında, karanlık sırt tarafı, daha koyu okyanus derinliklerine karışır. Alttan bakıldığında, hafif renkli taraf, denizin daha açık yüzeyinde penguene yardımcı olur.

Antarktik penguen türleri, onları ilerletmeye yardımcı olmak için yüzgeçlerini ve ayaklarını kullanarak, karınlarını ise kızak yaparak buz üzerinde hızla hareket edebilirler. İmparator penguenler, 12-13 milyon arasında tahmin edilen nüfusu ile en çok sayıda popülasyon barındıran penguen olabilir.

Pirana

pirana
pirana

Genellikle Güney Amerika ormanlarında bulunan nehirlerde yaşayan piranha, tatlı suları seven bir balıktır. Güney Amerika’da bulunan neredeyse her ülkede piranalara rastlanabilir. Son dönemde ABD Güney sahillerinde bile piranalar görülmektedir.

Pirana balığının tek sıra jilet gibi keskin dişleri vardır ve pirana en çok kan kokusuna gösterdiği reaksiyon ile tanınır. Pirana balıkları, memeliler ve kuşlarla beslenir; bütün piranalar oldukça vahşi bir şekilde yemek yerler.

Pirana’nın etobur doğasına rağmen, piranha aslında omnivordur ve bulabildiği hemen hemen her şeyi yiyecektir. Piranhalar çoğunlukla balıklar, salyangozlar, böcekler ve su bitkileri ile beslenirler ve bazen suya düşen büyük memelileri ve kuşları yerler.

Doğasından korkulmasına rağmen, pirananın aslında vahşi doğada bir dizi hasmı bulunur. En büyük hasmı ise kesinlikle insandır. Piranalar nehir yunusları (botos olarak bilinir), timsahlar, kaplumbağalar, kuşlar ve daha büyük balıklar gibi büyük yırtıcı hayvanlar tarafından avlanır.

Puma
puma
puma

Puma, ağırlıklı olarak güney Kanada’dan Güney Amerika’nın ucuna kadar dağlarda bulunan büyük, gizli bir kedidir. Yaygın olarak Cougar ve Mountain Lion olarak da bilinen Pumalar, bazı ‘büyük’ ​​kedi akrabalarından daha büyük boyutlara ulaşabilir, ancak büyük boyutlarına rağmen, daha küçük kedi türleriyle daha yakından ilişkili olduklarına inanılır. Kapsamlı dağılımları nedeniyle, hepsi benzer özellikleri paylaşan, ancak renk ve zaman zaman boyut olarak biraz değişiklik gösterme eğiliminde olan 7 Puma alt türü vardır. Pumaların çeşitli farklı habitatlarda bulundukları için Amerika kıtalarındaki en uyarlanabilir kedigillerden biri olduğu düşünülmektedir.

Pumaların çoğunluğunun daha dağlık bölgelerde bulunması nedeniyle, dondurucu kışlarda onları sıcak tutmaya yardımcı olan kalın bir kürk özelliğine sahiptirler. Alt türlere ve konuma bağlı olarak, Puma’nın kürkü kahverengi-sarıdan gri-kırmızıya değişir, daha soğuk bölgelerde bulunan bireyler daha gri olur ve daha sıcak bölgelerde bulunanlar kürklerinde daha fazla kırmızı renk tonuna sahiptir.

P Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

P harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi P olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

 • Palamut
 • Panda
 • Pangolin
 • Pantodon
 • Papağan
 • Pars
 • Pavurya
 • Peçeli Baykuş
 • Pekari
 • Pelikan
 • Penguen
 • Pirana
 • Piton
 • Porsuk
 • Puhu kuşu
 • Puma
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu