icat

Uçağı Kim İcat Etti?

Aslında yıllardır insanoğlunun hayalleri arasında elbette ki uçma arzusu her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Yer çekimi ile mükemmel bir uyum sağlayan uçaklar, günümüzün ciddi değerlere sahip olan ulaşım ve kargo ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Elbette ki yine bunların yanı sıra hızlı olmaları da vakitten kazanabilmek üzer diğer Dünya ülkelerinde daha kolay, rahat ve konforlu bir şekilde ulaşmamızı sağlamaktadır. Leonardo da Vinci çalışmalarına göz attıysanız eğer, kuşların kanat yapılarından tutun da, kafasının hareketlerine bağlı olarak pek çok varsayımı ele alarak tasarımlar yaptığını görebilirsiniz. Varsayımlar bunlara dayanırken, uçuş methotları oluşturulmuştu. Fakat henüz daha uygulamaya geçmemesinden dolayı bir hayal olarak insanların arzularını karşılamakta yetersiz kalmaktaydı. İnsanların uçma azmini ortaya koyan başka bir değiş ile bu gayretlerini sürdürmelerine sebep olan bir olay ise, Hazerfen Ahmet Çelebi tarafından oluşturulmuş bir makine ile kanat sistemine sahip olan modelin Galata Kulesi’nden uçma konusu tecrübesi ön planda tutulmuştur. Peki, uçağı kim icat etti, ilk uçak kim tarafından bulundu. Ülkemizde uçak fabrikası ilk ne zaman kurulmuştur bu konuda ne kadar bilgi sahibiyiz? Gelin şimdi birlikte bu bilgilere göz atarak, ufkumuzu genişletelim.

Uçağı Kim Buldu?

Her ne kadar ilk uçuş, Wright kardeşler tarafından 1903 yılında gerçekleştirilmiş olsa da, uçağı kim icat etti sorularınıza cevap olarak, Celement Adet ve Otto Lilienthal isimlerini vermek mümkün olacaktır. İlk olarak 1890 yılında üretilmiş olan bu uçak, pervaneli bir tasarıma sahiptir. Ortalama olarak yerden bir ya da birkaç santim yüksekliğe çıkması ile 50 metre mesafeyle havada kalması sağlandı. Bu uygulama ise Celement Adet tarafından gerçekleştirildi. Daha sonrasında hava akımından yola çıkarak motorsuz bir uçak kullanan Lilienthal, planör uçuşu yapması ile tarihe geçmiş isimler arasında.

uçağı kim buldu

18.yy Sonu Balon Uçuşu

Yine tarihe ismi geçenlerden olan Fransız bir fizikçi de, balon kullanarak havada yükselmeyi başarmıştır. De Rozier balon ile havada yükseklik kazanmış olan ilk isim olarak bilinirken, kötü hava koşullarında balonun kullanma zorluğu olacağından, dümen, motor ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması gerektiği savunuldu. Böylelikle ilk olarak Fransa ‘ da gerçekleştirilen bir hava gemisi, Fransız bir mühendis tarafından uçuruldu. Bu isim ise Henri Giffard olurken, 1872 yıllarından sonra 1937 yılına kadar tu tip zeplinler ise varlığını sürdürmeye devam etti.

İlk Uçuşu Kim Yaptı?

Yukarıda yer alan bilgilerde, ilk uçak üretimi ve diğer bilgilere yer vermiş olurken, elbette ki ilk uçuşun ne zaman ve nasıl gerçekleştirildiği de önemlidir. Bu durumda ise şu bilgilere göz atmak mümkündür. Modern havacılık dediğimizde, bu temelin Amerikalı kardeşler tarafından atıldığını bilmeniz gerekmektedir. Wright kardeşler olarak bilinen bu kardeşler, pilotlu ve kontrollü olarak ilk uçuşu 1903 tarihinde gerçekleştirmişlerdir. Elbette ki bu uçuş anına kadar pek çok farklı deneme yapmış oldukları da alınan bilgiler arasında. Fakat ilk denemeleri başarısızlıklar ile sonuçlanırken, hatalarını, eksikliklerini hızla tamamlayarak, basınç, direnç, pervane etkileri, itme, kalkış özelliklerini her bir arada tutarak, sağlıklı bir uçuş gerçekleştirmek üzere motorlu bir uçak tasarladılar. Artık eksikliklerinden dolayı başarısız bir uçuş mümkün olmayacaktı ve başardılar Motorlu bir uçak ile ortalama olarak 12 saniye süren bir uçuş sağlamaları elbette ki bu süreç içerisinde de önemli bir mesafe kat ederek, amaçlarına ulaştılar.

Wright Kardeşler Kimdir?

İlk uçuşu gerçekleştiren isimler olarak bilinirken;  Orvlle ve Wilbur isimli Amerika’lı kardeşler olarak bilinmektedir. Hayatları hakkında bazı bilgiler ise şöyledir.

Orville Wright
  • 19 Ağustos 1871 yılında Ohio ‘ da dünyaya geldi ve 30 Ocak 1948 yılında Dayton’ da hayata veda etti
  • Milliyetleri ise; alman, Hollandalı, İngiliz, İsviçreli olarak bilinmekteydi
  • Uçak eğiticisi, üreticisi, bisiklet ustası gibi unvanları bulunurken, evli değildi
Wilbur Wright
  • 16 Nisan 1867 yılında İndiana’ da dünyaya geldi ve 30 Mayıs 1912 ‘ de Dayton’ da hayata veda etti.
  • Yine editörlük ve pilot eğitmenliği gibi meslekleri bulunmaktaydı.
  • Kardeşi gibi evli değildi

İlk yapısal dengeli uçak; 11 saniye de 40 metre uçuş gerçekleşebilmiştir. Havacılıkta oldukça önemli bir değer olan 40 metre, Planophore ismini alan model uçak ile yapılmıştır.

ilk uçağı kim icat etti

Türkiye’de İlk Uçak Tasarım ve Üretimini Kim Yaptı?

Ülkemizde ise havacılık sektöründe çok önemli isimler bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan ve 6 Ocak 1986 yılında İstanbul’ da doğmuş, 16 Temmuz 1969 da ise hayatını kaybetmiş olan Vecihi HÜRKUŞ’ tur. Havacılık tarihinde oldukça önemli bir yere sahip ve pek çok kişi tarafından tanınmaktadır. Elbette ki bu isim, ülkemizin ilk uçak tasarımını ve üretimini gerçekleştirmiş olduğu da aldığımız bilgiler arasında. Ülkenin ilk yerli uçak üretimini gerçekleştirmesi tarihte önemli bir yere sahiptir.

Türkiye’de İlk Uçak Fabrikası

İlk uçak üretimi, ilk uçuşlar, ilk tasarım ve ilk yerli uçak bilgilerinden sonra, elbette ki ülkemizde ilk uçak fabrikası hakkında da bilgilere yer vermemiz gerekiyor öyle değil mi? Şimdi de ülkemiz için ilk uçak fabrikası hakkında bilgilere yer vererek, sizlere kısa bir sunum yapalım.

Bilmeniz gerekiyor ki, Mustafa Kemal Atatürk yani ulu önderimiz de havacılığa oldukça büyük bir önem verdir. Cumhuriyet’in kuruluşundan hemen sonra Avrupa ülkelerine gönderdiği heyet ile birlikte havacılık gelişimlerinden haberdar olunmasını ve araştırılmasını istedi. Bu he7yet ise 6 uzmandan oluştuğu bilinirken, bu üyelerden birisi de elbette ki Vecihi Hürkuş’ tu. İlk uçak üretimi de bu araştırmalar ve incelemeler sonrasında inşası başlandı. Bu uçağın ismi ise VECİHİ K-6 olarak bilinirken, elbette ki üretimlerin gelmesi adına bir atölye oluşumu sağlandı.

1936 ARGE Atölyesi

Çalışmalara sıkı bir şekilde devam edilmesi üzerine Beşiktaş’ ta 17 Eylül 1938 tarihinde bir ARGE atölyesi kuruldu. Böylelikle burada araştırmalar ve geliştirmeler sağlanırken, yerli uçak üretimi konusunda gelişimler sağlanacaktı. Yerli uçakların ise Amerikan yapımı uçakların niteliklerde olması bekleniyordu.

Genel olarak alınan bilgiler arasında bunlar yer alırken, yine başka konular adına sizlere ilk kadın pilot hakkında da bilgiler vererek yardımcı olalım.

İlk Kadın Pilot Kimdir?

İstanbul havacılık müzesinde büstü de yer alan Sabiha GÖKÇEN, ülkemizin ilk kadın pilotu olarak tarihe geçmesinin yanı sıra elbette ki Dünya tarihi tarafından da bilinmesi gerekiyor. Dünya da ilk savaş uçağı kullanan kadın pilot olarak da bilinmektedir. Bu isim, havacılık kariyerinde toplamda 8.000 saatten fazla bir uçuş sağlayarak, muharebelerde de ciddi bir değer ile uçuş sağladı. Yine geçtiğimiz yıllarda DERSİM HAREKÂTI’ nın hava saldırılarında da görev aldığı bilinmektedir. Bu harekâtta ise üstün başarılarından dolayı ürk Hava Kurumu Murassa (İftihar) Madalyası ile ödüllendirildi.

Yukarıda birkaç konu hakkında okurlarımıza bilgiler vermeye çalıştık. Eğer ki pek çok konuda farklı bilgilere ulaşabilmek ve bu bilgileri tek çatı altında bulmak istiyorsanız, web adresimizi sürekli takipte tutarak, istediğiniz her konuyu kategorilerimiz arasından tercih ederek, okuyabilirsiniz. Yine ilk cep telefonu ve ilk akıllı telefon konusunda da bilgiler bulabilecekleriniz arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu