Seyahat

Patara Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Patara Plajı aslında görkemli güzelliği ile, kumu ile sahili ile açıkçası her şeyiyle mükemmel bir tatil için biçilmiş kaftandı. Hatta o kadar güzel ve değerli ki turizmde 2020 Patara Yılı olarak adlandırıldı. Bizde bu seçimden sonra Patara plajı nerede, Patara nasıl gidilir, Patara Antik Kenti hakkında neler bilinmektedir gibi sıkça sorulan soruların cevaplarını aramaya başladık.

 

Aslında yaşadığı yer Patara’ya yakın olan ve defalarca kez ziyaret etmiş birisi olarak anlatmam çok zor olmayacak. Tarihin ve doğanın bir beşiği gibi Akdeniz sularına yaslanan Patara hakkında merak ettiklerinizin tümünü bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Patara Plajı Nerede?

Öncelikle tatilcilerin sıkça sorduğu Patara nerde sorusunu bir yanıtlayalım. Patara Antalya’nın hatta Akdeniz’in en batısında bulunan güzide ilçe Kaş’ında en batısında bulunan yaşanılası bir yer. Daha açık bir tarif ile Antalya’nın Kaş ilçesiyle, Muğla’nın Seydikemer ilçeleri arasında bulunan tarihi bir kent. Plajın adı da Patara Antik Kenti üzerinden kalan bir miras aslında. Patara Plajı uzunluğu ise yaklaşık 18 kilometre. Bu özelliği ile zaten Türkiye’nin en önde gelen kumsallarından bir tanesi olmayı başaran plaj dünya çapında bir ilgi ve alakaya da sahip.

 

Özellikle yaz dönemlerinde trekking ve kamping tutkunları burayı sıkça ziyaret ediyor. Bu ziyaretçiler arasında yabancı da oluyor yerli de. Hepsinin tek ortak özelliği ise buradan istisnasız mutlu ayrılıyor olmaları.

patara plajı giriş ücreti

Patara Plajı’na Nasıl Gidilir?

Plajın Kaş ile Seydikemer ilçeleri arasında iki vilayet arasında sıkışıp kaldığını anlatmıştık. Bu özelliği İle Kaş’a uzaklığı 45, Fethiye’ye uzaklığı 81 kilometre.

 

Şahsi aracınız var ise D400 kara yolu üzerinden rahatlıkla Patara’ya ulaşabilirsiniz. Kaş Fethiye ana sahil yolunu oluşturan kara yolu üzerinde zaten onlarca tabela sizi yönlendirmek için sıraya girmişçesine bekliyor olacak. Ovaköy bölgesine geldiğinizde tabelaları dikkat ederek plaja ulaşabilirsiniz.

 

Diğer türlü ise Kaş-Fethiye arasında sefer düzenleyen otobüsleri kullanabilirsiniz. Kaş Otogar’dan Kınık otobüs saatlerini öğrenerek de Ovaköy’e kadar gidebilirsiniz. Her iki otobüs yolcuğunda da Patara’Ya yakın bir bölge olan Ovaköy civarında inmeniz ve 3 kilometrelik bir yolu yürümeniz gerekiyor. Tabi taksi çağırmayı da tercih edebilirsiniz.

 

Patara Antik Kenti Tarihi

2020 yılının turizmde Patara Yılı ilan edilmesi ile birlikte Patara Antik Kenti daha bir merak edilir hale geldi. Özellikle tarihe ve arkeoloji bilimine ilgisi olanların sıkça üzerinde durduğu bir bölge burası. Zaten Antalya’nın Likya Uygarlığına uzun süre ev sahipliğini yaptığını biliyoruz. Sadece burada bulunan antik kentin değil Myra Antik Kenti ve Aziz Nikolas Kilisesi’nin de o dönemlere ait tarihi dokular olduğunu biliyoruz.

 

Patara ise bu kentler arasında en göz alıcı olanlardan bir tanesi. Likya Birliği zamanında oy hakkına sahip olan 16 büyük şehir vardı. Bunlardan bir tanesinin de Patara olduğu söyleniyor. Aynı zamanda iki satır yukarıda bahsettiğimiz Aziz Nikolas’ın da buralı olduğunu söylenir. En azından Patara’da doğmuştur. Aziz Nikolas deyince belki aklımıza gelmiyor olabilir tabi ki günümüzün Noel Babasından bahsediyoruz.

 

Büyük İskender’in kuşattığı kentlerden birisi de aynı zamanda burasıdır. Yani sadece Likya Uygarlığı değil birçok medeniyetin izlerini ve kalıntılarını burada bulmak mümkün. Tarihe ve tarih ile alakalı diğer bilimlere alakanız varsa burada gelip kamping yapabilir uzun çalışmalar yürütebilirsiniz. Hem doğanın inanılmaz ilhamına kendinizi bırakmış olursunuz hem de tarihi kalıntıları inceleyerek çalışmalarınızı yürütmüş olursunuz.

 

Kaş civarında bulunan çadır kampı alanlarını yazdığımız Kaş kamp alanları yazımız bu kısımda ilginizi çekebilir. Sizde eğer çadırını sırtına alıp dünyayı gezenlerdenseniz yazımızı okuyabilir ve seyahat rotanızı şekillendirebilirsiniz.

 

Patara Antik Kenti Likya döneminde olduğu kadar Roma döneminde de jeopolitik konum olarak önemli bir kent olmuştur. Özellikle Akdeniz’e açılan bir kapı görevi gördüğü için liman kenti diyebiliriz. Etkinliğini kaybetmesi ise ilerleyen yıllarda başlayan kum fırtınaları ve limanların toprak altında kalmasıdır. Hatta ziyaret edenler tarihi kalıntıların birçoğunun toprak altında kaldığını görecektir. Şehrin yaşam açısından görevinin sona ermesi ile günümüzde tarihi ve doğal güzellik olarak işlevini sürdürmektedir.

 

Antik kent içerisinde en göze batan kalıntılar arasında ise Roma Zafer Takı, Antik Tiyatro ve Sarnıç, Demokratik Meclis Binası gösterilebilir.

 

patara plajına nasıl gidilir

Patara Plajı Hakkında Bilgiler

Patara’nın tarihi ve doğasını elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Daha etkileyici yanlarını ise küçük bir bilgisel olarak sona eklemeyi düşündük. Mesela Patara kum tepelerini yazımızda hiç geçirmediğimizi fark ettik. Yeşilçam filmlerine bile ev sahipliği yapmış bu tepeleri anlatmazsak olmazdı. Rüzgarların savrulması ile oluşan bu tepeler adeta bir Sahra Çölü. Ve size bir tavsiye gün batımını burada izleyin. Güneş batarken onu arkanıza alarak harika siluet fotoğraflar çekebilir bu anları ölümsüzleştirebilirsiniz.

 

Diğer bir güzelliği ise carette carettaların üreme alanlarından bir tanesi olması. Hatta öyle ki 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri yani üreme zamanlarında plajı paylaşmak durumunda kalabilirsiniz. Günün belirli bir zamanı siz belirli bir zamanı ise caretta carette kaplumbağaları burayı kullanıyor. Sanırım sizde nesli tükenmekte olan bu dostlarımıza yardımcı olmaktan çekinmezsiniz.

 

Patara Plajı Giriş Ücreti 2020

Patara Plajı, Patara Antik Kenti içerisinde yer aldığı için müzeye girme prosedürü ile içeriye girebiliyorsunuz. Bu yüzden de belirli bir ücrete tabi. Müzekart sahiplerine ücretsiz giriş izni sağlanırken günübirlik ziyaretçilerin içinde fiyatın 24 TL olduğunu söyleyebiliriz.

 

Patara Plajı nerede, Patara Antik Kenti tarihi, Patara nasıl gidilir gibi merak edilenleri yanıtladığımız yazımızın sonuna geldik. Akdeniz ve Ege kıyılarının zaten birer tatil cenneti olduğunu biliyoruz lakin bu civardan yolunuz düşerse burayı kesinlikle görmeden geçmemenizi tavsiye ediyoruz. Sizlere şimdiden iyi tatiller diliyoruz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu