EğlenceSanat

Öğretmen Dizisi Ne Anlatıyor?

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin gündemine oturana bir dizi girdi küçük televizyon dünyamıza. Küçük diyorum çünkü gerçekten son yıllarda o kadar dar bir alana hapis olduk ki. Dizi sektörümüz zengin iş adamı ile fakir plaza çalışanı kız karakterimiz arasında sıkışıp kaldı. Nerede o Ezel’ler, Kuzey Güney’ler, Avrupa Yakası ve çok daha fazlası derken!

 

Öğretmen Dizisi İnceleme

Paragrafı da Türk Televizyonlarının bir klasiği gibi en heyecanlı yerinde kestim öyle değil mi? Çok daha fazlası derken birden bir dizi yayınlanıverdi. Çarşamba akşamı twitter gündemini neredeyse Öğretmen dizisi meşgul etti. Çok farklı bir dizi, (Ne kadar uyarlama olsa da) diyen de vardı, öğretmenleri kötü gösteriyor diyenlerde. Bu konuda herkesin kafası karışınca bizlerde diziyi izledik ve şöyle bir analiz yazısı yazmaya karar verdik.

Öğretmen dizisinin ilk bölümünü Genç Klavye ailesi olarak biz beğendik. İlerleyen bölümlerinde en iyi Türk dizileri arasında olup olmayacağına senarist karar verecek ancak oturduğu temel bize hoş geldi. Yani yine sosyal medyada geçen terimlerden bir tanesini kullanalım; “La Casa De Lise” izlemiş gibiydik. Tabi bunun uzun bakışmalar ve göz yaşları ile üzerin bir saat daha eklenmiş hali.

Zeki bir öğretmenimiz olan Akif Erdem El Profesör gibi hareket ederek Küçükkapı Lisesi’ni adeta bir kaleye dönüştürüyor. Her şeyi geçmişte ince ince planlamış ancak biz henüz oraları göremedik. Öyle tahmin ediyoruz ki hm konunun anlaşılırlığı hem de olayın daha fazla lise içinde kalmasını sağlamak için önümüzdeki bölümlerde bolca flashback sahnesi izleyeceğiz.

Mesela aklımıza takılan soruların karşılığını bekliyoruz. Camlar nasıl değiştirildi? bomba düzenekleri nasıl kuruldu? Tüm hazırlık nasıl gerçekleşti? Bir saniye galiba spoiler vermeye başladık. Yukarıda ki uyarımızı okuduğunuzu ümit ederek incelemeye devam ediyoruz.

Bir sürü soru işaretini kucağımıza bırakarak ilk bölüm noktalandı.

Konunun ise bir lise sınıfına insanlık dersi vermek olduğu şekli bize geçirilmeye çalışıldı ancak bu zayıf temel üzerine değil de daha derin bir konu üzerine olayların gerçekleşeceğini düşünmüyoruz. İntihar eden bir öğrenci olan Rüya Örnek’in ölümüne aranızda kim sebep olmuştur? Sorusu üzerinden okuduğumuz ilk bölümün başlığı da uyanıştı hatırlarsanız. Bu uyanış gerçekleştiğini göre ilerleyen bölümlerde bolca ters köşe ve yeni olaylar zinciri bizleri bekliyor olacak.

öğretmen dizisi oyuncuları
öğretmen dizisi oyuncuları

Öğretmen Dizisi Oyuncuları

Burada tabi ki diğer sıkıcı blog siteleri gibi Öğretmen dizisi oyuncuları listesi yapıp tek tek yaşlarını yazmayacağız. Konumuz dizi ise biz oyuncuları konuşmayı tercih ettik. Oyunculuklar konusunda öyle sırıtan bir oyunculuk görmedik. Bilmiyorum belki de İlker Kaleli gölgelemiştir kötü bir oyunculuk varsa dahi. Tabi arkadaşların emeğine de saygısızlık etmek istemiyoruz. 12/A sınıfını oluşturan öğrenciler yeni yüzlerden seçilmiş. En önemlisi de 25-30 yaşlarında adamların sakal tıraşı sonrası gelip lisesi rolü yapmaması.

Tabi bu bir öğrenci dizisi değil. Öğrenci dizisi arıyorsanız en iyi yerli lise dizileri yazımızı da okuyabilirsiniz. Ancak burada biraz daha polisiye suç tarzının içine dalıyoruz. Böyle olunca da haliyle daha bizlere geçen bir oyunculuk istiyoruz. Poyraz Karayel performansı ile izleyenleri kendisine hayran bıraktıran İlker Kaleli yine harika bir oyunculuk dersi veriyor bizlere. Canlandırdığı karakteri yaşayan nadir oyunculardan. Böyle olunca da karakterin gerçekliğini biz alıyoruz bir şekilde.

Öğrenciler içinde Afra Saraçoğlu hariç diğerleri kısmen yeni sayılabilecek yüzler ancak oyunculuklar hiç fena değildi. Zamanla daha fazla oturacağını da düşünüyoruz. Sadece çok fazla ağladılar gibi geldi. Tabi bunu söyleyince arkadaşım da şöyle uyardı; lise öğrencileri, okullarında deli bir öğretmen bombalar patlatıyor, esir alınıyorlar ve içlerinden bir tanesi ölüyor… Gerçekten daha fazla ağlamaları gerekiyor sanki.

Lisenin dışında ise Serkan Keskin, Serhat Kılıç, Ceren Moray ve Şerif Erol gibi usta isimlerin harika oyunculuğunu izliyoruz.

öğretmen dizisi inceleme
öğretmen dizisi inceleme

Öğretmen Dizisi Bize Ne Anlatıyor?

Öğretmen dizisi bize şu anda sosyal baskının ve dışlanmanın yarattığı psikolojik sonuçları anlatmaya çalıştı. Bunun daha da derinleşeceği de ilk bölümde bazı konuşmalarda ortaya çıktı. İkinci bölümün Rüya Örnek’in videosunun yayılması üzerine kurgulanacağı söylendi. Bu da son zamanlarda ülkemizde artan bir ifşa olayının değinmesi de olabilir.

Her bölümde bazı sosyal mesajların belirgin veya alttan verileceğini düşünüyoruz. Böylesi bir dizim lazım mıydı peki? Keşke sosyal mesaja ihtiyaç duymadan kendimizi tahlil edebilsek ancak bunu pek becerdiğimiz söylenemez. Bu yüzden ülkemizde en sık yapılan şeyin bir araç olarak kullanılmasını yanlış bulmuyorum. Tabi ki televizyon izlemekten bahsediyorum. Günün çoğu zamanını televizyon başında geçiren bir toplum olarak böylesi mesajların verilebileceği en doğru yerlerden bir tanesi diziler. Birde bunu Öğretmen dizisi gibi kaliteli bir şekilde yaptılar mı? Neden izlemeyelim yani.

Bizce ilk bölümü güzeldi. En azından zengin oğlanın fakir kızı tavlamaya çalıştığı, 10. Bölüme kadar peşinden koştuğu 20. Bölüme kadar trip yediği ve 30. Bölümde evlendiği ortam içerisinde elle tutulu bir dizi olarak karşımıza çıktı.

Öğretmen dizisi inceleme yazımızın sonuna geldik. Tabi dizi sürelerimiz günü 12’de 1’i olduğu için izlemek istemeyebilirsiniz. Bu yüzden istiyoruz ki artık dizi süreleri azalsın, dizi kaliteleri artsın.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu