Hayvan İsimleriKelimeler

N Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

N ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de n harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

N Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi N Olan Hayvan İsimleri

Narval

narval
narval

Narval (deniz gergedanı), av bulmak için Arktik Okyanusu ve Kuzey Atlantik’in soğuk sularında dolaşır. Bazen daha büyük gruplar halinde oksijen almak için yüzeye çıkarak turistlerin ve yoldan geçen diğer kişilerin büyüleyici bir manzara görmesine izin verirler. İnsanlar uzun yıllardır devasa kaynakları için onları avladılar, ancak bu tür henüz yok olma tehlikesiyle karşı karşıya değil.

Narval (deniz gergedanı) bilimsel adı Monodon monoceros’dur. Bu, tek diş, tek boynuz anlamına gelen Yunanca bir kelimeden türemiştir. Bu tür, Nandu ailesinin şu anda yaşayan tek üyesidir. Dolayısıyla, deniz gergedanı terimi teknik olarak türe veya cinse işaret edebilir. Aynı zamanda Monodontidae ailesine aittir. Ailenin yaşayan diğer tek üyesi beluga balinasıdır. Beluga balinası ise daha uzaktan diğer tüm balinalar, yunuslar ve deniz memelileri ile daha yakın akrabadır.

Nandu

nandu
nandu

Nandu, Güney Amerika ormanlarında yaşayan büyük ve uçamayan bir kuştur. Nandu kuşu, Amerika’daki en büyük kuştur. Hızlı koşucudur; ve koştuğunda boynu yere neredeyse yatay şekilde koşar. Nandu kuşu 20 ila 30 kuşluk sürülerde toplanır. Bu harika kuş türü, çoğunlukla Güney Amerika’nın güney kesiminde bulunur.

Nandu’lar çoğunlukla bitkileri, meyveleri, tohumları ve kuruyemişleri yer. Ancak aynı zamanda böcekleri ve diğer küçük hayvanları da ( kertenkeleler gibi ) yerler. Dişi nandu, bir çiftleşme döneminde 12-30 yumurta arası yumurta bırakır. Erkek yuvayı kazar (zeminin durumuna göre nasıl kazacağı değişir), yumurtaları kuluçkaya yatırır (6 hafta boyunca) ve civcivleri büyütür. Nandular 2 yaşına geldiğinde yetişkin kabul edilirler.

Notilus (Nautilus)

notilus
notilus

Notilus (nautilus), bir kafadanbacaklı ve ahtapot ile mürekkep balıklarının yakın bir akrabasıdır. Bu hayvan, Hint ve Pasifik okyanuslarının tropikal sularında, Fiji, Japonya, Avustralya, Yeni Kaledonya kıyılarında bulunabilir. Nautilus, 900 ila 2000 fit derinlikte mercan resiflerinin yakınında yaşamı tercih eder. Nautilus’un vahşi doğada hayatta kalmasını etkileyen en önemli faktör aşırı avcılıktır. İnsanlar, süs olarak satılan güzel kabukları nedeniyle nautilus avlarlar. Nautilus, veri eksikliği nedeniyle nesli tükenmekte olan türler olarak listelenmemiştir (vahşi doğada kalan hayvan sayısı bilinmemektedir).

Nautilus, 14 ile 20 cm arası çapa ulaşabilir. Kabuğu beyaz ila turuncu renktedir ve kahverengi çizgilerle kaplıdır. Kabuğun iç tarafı incidir. Kabuklar ise odalara bölünmüştür. Nautilus kabukları ve 4 oda ile doğar, ancak bir ömür boyu oda sayısını arttırır. Yetişkin nautilus genellikle 30’dan fazla odaya sahiptir. İnciler, en büyük odalarda yer almaktadır.

Numbat

numbat
numbat

Numbat, batı Avustralya’da yaşayan bir keseli hayvandır. Bu küçük memeli, yeraltında yaşayan termitleri yakalamak için uzun, yapışkan dilini kullanır. Numbatlar içi boş kütüklerde ve yuvalarda yaşarlar. Gündüz termit avlarlar ve geceleri uyurlar. Bugün, vahşi doğada 1000’den az numbat yaşamaktadır.

Bir numbat’ın dikkat çeken detayları, sırtında siyah ve beyaz çizgiler ve her gözünün üzerinde küçük siyah bir şerit bulunan kırmızımsı kahverengi renklerin bir karışımıdır. Kulakları ince ve sivridir. İnce gövdesi 15 ila 20 cm uzunluğundadır. 30 cm uzunluğundaki bir numbat, standart bir cetvel ile aynı boyuttadır. Bir numbatın gür kuyruğu 15 – 20 cm uzunluğundadır. Bazı insanlar bir numbat kuyruğunun görünümünü sincabınkiyle karşılaştırır. Yetişkin erkek ve dişi numbatlar 1 kilogramdan biraz daha ağırdır. Uzun burnu ve dili nedeniyle numbatlar, beslenmek için binlerce böcek yiyen karıncayiyenler ile karşılaştırılmıştır. Numbatların diğer etoburlar gibi keskin dişleri yoktur. Bunun yerine, mandallara benzeyen dişleri vardır.

Nudibranch

Nudibranch
Nudibranch

3.000’den fazla nudibranch türü mevcuttur ve çoğu sığ, tropikal sularda yaşar. 3 cm ile 14 cm’e kadar değişen uzunlukta olabilirler ve 1.5 kilogram ağırlığa sahip olabilirler. Bu deniz sümüklü böcekleri, avlanma arayışı içinde yaşam alanlarının etrafında vakit geçirirler. Bu hayvanların, okyanus tabanındaki mercan, sünger ve balık yumurtalarını yemek için kullandıkları bir dizi kavisli dişleri vardır. Nudibranch’lar, kurtçukları yakalamak ve kendilerini farkettirmemek için kafalarındaki dokunaçları kullanır.

Nudibranch’ın yedikleri sadece açlığını gidermekle kalmaz, yiyecekler hayvana rengini verir. Bu hayvanlar yemek yerken, avına rengini veren madde olan avının pigmentini emer ve derisine aktarır. Bazı nudibranch’lar ayrıca belirli avlardan toksinleri emer ve zehiri kendi derilerinden salgılar. Bu, balık gibi düşmanları savuşturmalarını sağlar.

Nabarlek
Nabarlek
Nabarlek

Avustralya’nın en küçük hayvanlarından biri olan nabarlekler hakkında gerçekten çok az şey biliniyor. Bu hayvan türünün yok olmanın eşiğinde olduğu düşünülüyor.

Nabarlekleri diğer bazı türlerden ayırt etmek zor olduğundan, varlıklarını tespit etmek için yalnızca örnekler veya dışkı DNA’sı kullanılabilir. Batı Avustralya’da, bir örnekten elde edilmiş DNA sayesinde 1839’da toplanan bir alt türün artık neslinin tükendiği düşünülüyor. Arnhem Land alttürü, nabarleklerin daha önce kaydedildiği yerlerden bildirilen popülasyonlar ile Avrupa yerleşiminden bu yana önemli ölçüde azaldı. Günümüzde ise bu muhteşem görünümlü ve oldukça sevimli olan hayvanlar hala tehlike altında. WWF ne kadar özen gösterse de nabarleklerin soyu gün geçtikçe tükenmeye devam ediyor.

N Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

N harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi N olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

 • Nabarlek
 • Narval
 • Nandu
 • Nematod
 • Neon Balığı
 • Nil timsahı
 • Nilgai
 • Norveç Orman Kedisi
 • Notilus
 • Notholca
 • Numbat
 • Nudibranch
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu