Hayvan İsimleriKelimeler

O ve Ö Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

O ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de o harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

O Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi O Olan Hayvan İsimleri

Orman Tavuğu

orman tavuğu
orman tavuğu

Orman tavukları, Kuzey Yarımküre’de yaşayan orta büyüklükte, tıknaz kuşlardır. Tüyleri biçimleri itibariyle yaşadıkları alanlara benzetilir. Bu tüyler onlara kamuflaj sağlar ve hayatta kalmalarına yardımcı olur. Orman tavuğu tavuk ve hindi gibi hayvanlarla oldukça ilişkilidir. Bu harika hayvanların yaklaşık sekiz milyonu, çimenli ve ormanlık habitatlarda her yıl yiyecek veya spor için avlanmaktadır.

Orman tavuğu, Galliformes takımının ve Phasianidae ailesinin bir parçasıdır. Kuşun bilimsel adı Tetraoninae’dir. Bu ad, “av kuşu” anlamına gelen Latince tetrao- ve eski Yunanca “görünüm” için kullanılan -idae kelimesinden gelir.

Türkiye ve Avrupa’nın diğer bölgelerinde yaklaşık 10 orman tavuğu türü vardır. Bunlar arasında mavi orman tavuğu, ladin orman tavuğu, sarı orman tavuğu, keskin kuyruklu orman tavuğu ve birçok başka orman tavuğu bulunur. Aynı zamanda, bu türlerin daha farklı görünümlere sahip olan birçok farklı alt türü de bulunmaktadır.

Orman tavukları, öncelikle uzun otlarda ve diğer yer örtüsünde yuva yaptıkları yerlerde gelişen tombul kuşlardır. Tehlike algıladıklarında avcılardan uzaklaşmak için havada kısa mesafeler boyunca uçabilirler. Kahverengi, gri ve kırmızı tüyleri, tavukları hava şartlarından korur ve tehlikelerden gizler. Tüyleri burun deliklerinde, bacaklarında ve ayak parmaklarında bunulup büyür ve ısınmalarına ve karda dolaşmalarına yardımcı olur. Bu kuşların ayrıca kalın boyunları, uzun bacakları ve kısa, çengelli gagaları vardır.

Orangutan

orangutan
orangutan

Orangutanlar maymuna benzer karakteristik bir şekle, kırmızımsı tüylere ve oldukça güçlü el ve ayaklara sahiptir. Güçlü kolları bacaklarından daha güçlü ve uzundur. Kolları 2 metre uzunluğa ulaşabilir, ayakta durduklarında ayak bileklerine dokunacak kadar uzun olabilir.

Doğada hala tartışılsa da kabul gören iki farklı erkek orangutan cinsi bulunur: flanşlı ve flanşsız erkek orangutan. Flanşlı erkeklerde flanş adı verilen belirgin yanak çıkıntıları ve yüksek sesle sözlü ifadeler belirtmek için kullanılan bir boğaz kesesi vardır. Ayrıca sırtlarında uzun siyah tüyleri bulunur.

Flanşsız erkek insanlar tarafından genellikle yetişkin kadınlara benzetilir. Hem üreyen hem de flanşsız bir erkek, henüz tam olarak anlaşılmayan nedenlerle flanşlı bir erkeğe dönüşebilir. Orangutanlar, bu biyolojik fenomenin meydana geldiği tek primattır.

Oselo

oselo

Bu büyük gece kedileri, tavşanları, kemirgenleri, iguanaları, balıkları ve kurbağaları avlamak için keskin görme ve işitme duyularını kullanır. Ayrıca ağaçlara çıkıp maymunları veya kuşları takip ederler. Çoğu kedinin aksine sudan kaçınmazlar ve iyi yüzebilirler.

Diğer kediler gibi oselolar da et yemeye uyarlanmıştır. Öldürücü bir ısırık vermek için kullanılan sivri uçlu dişleri ve yiyecekleri makas gibi kesebilen keskin arka dişleri vardır. Oseloların çiğnemeye uygun dişleri olmadığından yiyeceklerini parçalara ayırıp bütün olarak yutarlar. Esnek dilleri, etli yiyeceklerin hepsinden kemikleri rahatlıkla temizleyebilir.

Pek çok oselo, Güney Amerika yağmur ormanlarının yapraklı gölgeliklerinin altında yaşar, ancak aynı zamanda çalılıklarda da yaşar ve Teksas kadar kuzeyde bulunabilirler. Bu kediler insan yaşam alanlarına adapte olabilir ve bazen köylerin veya diğer yerleşim yerlerinin yakınında bulunur.

Ornitorenk

ornitorenk
ornitorenk

Ornitorenk, Avustralya’nın doğu kıyılarına özgü küçük bir yarı sucul memeli türüdür. Eşsiz görünüşüyle ​​tanınan ornitorenk, monotrem adı verilen küçük bir memeli grubuna aittir ve onlardan yalnızca üç tür vardır. Kısa burunlu ekidna ve uzun burunlu ekidna ile birlikte ornitorenk, genç kalmak için doğurmak yerine yumurta bıraktığı bilinen tek memelidir, bu onları gerçekten benzersiz kılar ve uzun süredir gerçek memeliler olarak tanınmamalarına yol açar. Mammalia sınıfının adını aldığı temel özellik olan meme bezlerini kullanarak yavrularına sahip olur ve onları beslerler. İlk ornitorenk biçimli mammalia örneği 1798 yılında Britanya’da keşfedilmiştir.

Ornitorenk, alt tarafı açık kahverengi veya gümüş rengi ve orta kısmı erik rengi olan sırtlarında koyu kahverengiye benzer kısa ve yoğun su geçirmez kürkle kaplı küçük, aerodinamik bir gövdeye sahiptir. Kısmen perdeli arka ayakları olan kısa uzuvları bulunur ve su altında dümen olarak kullanılan geniş, düz bir kuyruğu (bir kunduzun kuyruğuna benzeyen) vardır. Ön ayakları tamamen perdelidir ve ornitorengi suda itmeye yardımcı olur veya karadayken geri döndürülebilir, yürürken veya nehir kıyılarına girerken onlara yardımcı olmak için büyük tırnaklarını açığa çıkarabilir.

Opossum

opossum
opossum

Dünya tarihinin büyük bir bölümünde opossumlar, insanlar tarafından çok yoğun çapta avlandı ve tüketildi. Güney ABD’nin bazı bölgelerinde bu durum yavaş yavaş bitse de, bu keseli hayvanlar çöp tenekelerini altüst eden ve arkalarında pislik bırakan süpürme alışkanlıkları nedeniyle hala çok zararlı olarak biliniyor. Orta ve Güney Amerika’nın birçok yerinde popüler olarak avlanmaya devam ediyorlar; Günümüzde, bu bölgelerde bu hayvanların aşırı avlanmasını engellemek için kısıtlamalar getirildi.

19 farklı cinsi kapsayan 103’den fazla türden oluşan opossumların bilimsel adı Didelphidae’dir. Bu memeli, Batı Yarımküre’deki en büyüğü olan Didelphimorphia sırasına göre sınıflandırılmıştır. Bu terim, bu keseli hayvanların aslında iki rahime sahip olduğu gerçeğini yansıtıyor. Biri bebeklerin başlangıçta büyüdüğü ve olgunlaşmaya devam ettikleri kese – “di”, “iki” ve “delphus”, “rahim” anlamına geliyor. Dünyada hala varlığını sürdüren ve avcılık konusunda popüler olan bu hayvanların  bilimsel adı Didelphis virginiana’dır.

 

O Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

O harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi O olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

  • Okapi
  • Oklu kirpi
  • Opossum
  • Orangutan
  • Oribi
  • Orkinos
  • Ornitorenk
  • Oselo

 

Ö Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi Ö Olan Hayvan İsimleri

Ördek

ördek
ördek

Ördekler bir tür kuştur. Su bulunan yerlerde çok fazla zaman geçirdikleri için genellikle “su kuşları” olarak bilinirler. Suyu severler! Onlara yönelik çok soğuk olduğu için Antarktika dışında dünyanın her yerinde bulunurlar. Ördekler, normalde bataklıklar, okyanuslar, nehirler, göletler ve göller gibi su bulunan yerlerde bulundukları için “su kuşları” olarak da adlandırılan kuşlardır. Bunun nedeni ördeklerin suyu sevmesidir. Ördekler türlere bağlı olarak 2-12 yıl arası yaşayabilir.

Bazı ördek türleri her yıl üremek için göç eder veya uzun mesafeler kat ederler. Genellikle daha sıcak bölgelere veya suyun donmadığı yerlere seyahat ederler, böylece dinlenebilir ve yavrularını büyütebilirler. Mesafe binlerce kilometre uzak olabilir. Ördekler, kendileri için çok soğuk olan Antarktika dışında dünyanın her yerinde bulunur. Ördekler kazlar ve kuğularla yakın akrabadır. Ancak ördek onların arasında en küçüğüdür.

Ördekler diğer su kuşlarına göre daha kısa boyunlu daha kanatlıdır ve ayrıca kalın bir gövdeye sahiptirler. Farklı türlerdeki ördekler farklı görünür.

Öküz

öküz

Öküzler, çalıştırılan hayvanlar olarak kullanılan sığırlardır ve MÖ 4.000’den beri kullanılmaktadırlar. Bazı ülkelerde boğa olarak bilinirler. Öküzler sürmek, vagonları ve arabaları çekmek, tahılları harmanlamak ve tahıl öğütmek için değirmen taşları kullanmak gibi basit makinelere yönelik çekme gücü sağlamak için kullanılır. Normalde çiftler halinde kullanılırlar ve tomruk çekme gibi ağır işler için tek bir vagonda 10’dan fazla çift bağlanabilir.

Öküzler çalışan hayvanlar olarak kullanılır, bu nedenle normal sığırlardan daha büyük sığır ırklarıdır. Çoğunlukla erkeklerdir, çünkü erkekler doğal olarak dişilerden daha büyüktür ve öküzlerin idaresi boğalardan daha kolay olduğu için genellikle kısırlaştırılırlar. Dünyanın bazı yerlerinde bu tür işler boğalar kullanılır, ancak çoğunlukla süt ve buzağı üretmek için kullanıldığı için dişiler nadiren kullanılır. Eğitim erken yaşta başlar, ancak yavrular yetişkin öküz olarak bilinen 4 yaşına kadar tam olarak büyümüş sayılmazlar.

Örümcek

örümcek
örümcek

Örümcekler, sekiz bacağı olan eklembacaklılardır. Böceklerden daha fazla bacakları ve farklı vücut parçaları vardır. Aynı zamanda böceklerin yaptığı gibi çok sık hareket etmezler. Örümcekler eklembacaklılar sınıfındadır, ancak tüm eklembacaklılar örümcek değildir. Yaklaşık 40.000 bilinen örümcek türü vardır. Çoğu örümcek, genellikle böcekler olan avlarını yakalamak için ağ kullanır.

En büyük örümcek Goliath tarantulasıdır ve kuşları yakalayabilirler. Dünyanın en küçük örümceği 1 mm’den kısadır! Örümcekler ve böcekler arasında birkaç temel fark vardır ve bunlardan biri bacak sayısıdır. Tüm örümceklerin sekiz bacağı vardır. Örümcek gövdeleri, sefalotoraks ve karın olmak üzere iki ana bölümden oluşur. Örümcekler, karınlarındaki memecik bezlerinden ipek oluştururlar.

Örümcek ipeği son derece güçlüdür ve birçok farklı kullanım alanına sahiptir. Örümceklerin ipeği kullanma yollarından biri, avı yakalayan ağlar yaratmaktır.

Küreler, huniler ve çarşaflar gibi birkaç farklı örümcek ağı türü vardır.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu