Hayvan İsimleriKelimeler

M Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

M ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de m harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

M Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi M Olan Hayvan İsimleri

Makak Maymunu

makak maymunu
makak maymunu

Makak maymunu, çoğunlukla insana benzetilen çıplak, kırmızı bir yüze sahip tıknaz bir vücuda sahiptir. Kalın tüyleri genellikle gri veya kahverengidir, bazen hafif benekli bir desene sahiptir ve makak maymununun donma koşullarında sıcak kalmasını sağlamak için kış aylarında daha kalın olacak şekilde gelişirler. Diğer maymun türleri gibi, makak maymunu da nesneleri kavramasına ve tutmasına izin veren zıt başparmaklara sahiptir ve elinde bir şey olduğunda sadece arka ayakları üzerinde yürüyebilir. Makak maymununun yanaklarında yiyecek ararken yiyecek depolamasına izin veren büyük keseleri vardır. Vücut boyutlarına göre nispeten kısa bir kuyruğu vardır. Erkekler dişi makak maymunlarından biraz daha büyük olma eğilimindedir.

Markhor

markhor
markhor

Markhor, yaban keçisi türüdür. Asya’nın orta ve batı kesimlerinde bulunabilen üç markhor alt türü vardır. Markhor dağlık bölgelerde ve muson ile çalılık ormanlarda yaşar. Markhor’un vahşi doğada hayatta kalması için en büyük tehditler habitat kaybı (ormansızlaşma nedeniyle) ve kontrolsüz avlanma (et insan beslenmesinde kullanılırken boynuzlar geleneksel Asya tıbbında kullanılır ve sıklıkla ticaret için toplanır). Markhor, 2015 yılına kadar nesli tükenmekte olan hayvanlar listesindeydi. Nüfus büyüklüğündeki hafif artış (son 10 yılda %20) sayesinde, Markhor şu anda hala aşırı olmasa da tehdit altında olarak listeleniyor.

Martı

martı
martı

Martı bir tür deniz kuşudur. Gezegenin her yerinde (Arktik ve Antarktika’da bile) bulunabilen 20’den fazla martı türü vardır. Adalar ve kıyıların yanı sıra, bazı türler sudan uzakta bulunan çöllerde ve karasal habitatlarda yaşar. Martılar geçmişi oldukça derin hayvanlardır. Gezegende en az 30 ila 33 milyon yıldır bulunmaktadırlar. Martılar dünyanın bazı yerlerinde zararlı muamelesi görürler çünkü gürültülüdürler, büyük miktarlarda dışkı salarlar ve özel mülkleri tahrip ederler. Martı sayısı vahşi doğada büyük ve sabittir. Bu kuşlar nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer almıyor.

Mavi Balina

mavi balina
mavi balina

Yüksek, derin sesleri bulunur ve yüzlerce mil ötedeki diğer balinalarla iletişim kurabilirler. Çıkardıkları ses 188 desibele kadar ulaşabilir (120-130’un üzerindeki herhangi bir desibel insanlar için acı vericidir). İspermeçet balinası adı verilen tür daha yüksek ses çıkarabilir. Mavi bir balinanın dili bir fil kadar ağırdır ve bütün bir futbol takımının üzerinde durabileceği kadar büyüktür.

Çoğu mavi balina yiyecek bulmak için soğuk sulara ve üremek için daha sıcak sulara göç eder. Dişiler genellikle 12 aya kadar olan bir gebelik döneminden (hamilelik) sonra iki veya üç yılda bir yavru mavi balina doğurur. Yavru mavi balinalar anneleri sağlıklı ise günde 250 litreye kadar anne sütü içebilirler. Yaklaşık altı ay sonra sütten kesilir.

Maymun

maymun
maymun

Maymunlar, primat takımının büyük ve çeşitli memeliler grubudur. Ağaçlarda, otlaklarda, ormanlarda, dağlarda ve ovalarda yaşarlar. Habitat kaybı nedeniyle ciddi şekilde tehdit altındalardır.

Maymun terimi, insan, maymun veya prosimian kategorilerine ait olmayan tüm primatları içerir; ancak maymunların bazı ortak özellikleri vardır. Hepsi mükemmel dağcılardır ve ağaçları çok severler. Neredeyse tamamı tropikal veya subtropikal iklimlerde yaşar. Çoğu prosimiyenin veya alt primatların aksine, maymunlar neredeyse tüm gün aktif hayvanlardır. Yüzleri genellikle düzdür ve görünüş olarak insana benzerler, gözleri ileriye dönüktür ve stereoskopik renkli görüşe sahiptirler. Elleri ve ayakları kavramak için oldukça gelişmiştir; ayak parmakları ve varsa başparmaklar birbirine zıttır. Neredeyse hepsinin düz tırnakları vardır. Maymunlar alışkanlık sayesinde dik bir duruş ile otururlar.

Maymunlar diğer maymunlardan en kolay kuyrukları ile ayırt edilebilir. Bazı maymunların tuhaf bir şekilde kuyruğu bulunmamaktadır. Maymunlar özellikle ağaç üzerlerinde akrobat gibi eğlendirici hareketler sergileyebilirler. Bunun yerine, dallar arasında koşarlar. İskelet yapıları diğer dört ayaklı hayvanlarınkine benzer.

Muhabbet Kuşu
muhabbet kuşu
muhabbet kuşu

Muhabbet kuşu, Avustralya kıtasında görülen minik ve sevimli bir kuştur. Hayvan bilimciler muhabbet kuşunu genellikle papağanların bir alt türü olduğunu düşünmektedir. Papağan türleri ile kıyaslandığında bu varsayım muhabbet kuşlarını dünyanın en küçük papağan türü yapar.

Muhabbet kuşu genellikle hem devasa metal kuş kafeslerinde hem de evlerdeki kafeslerde en çok evcil hayvan olarak tutulan hayvanlardan biridir. Küçük boyutları ve sevimli yapıları, renkli tüyleri muhabbet kuşlarını dünyanın en popüler evcil hayvanlarından biri yapmaktadır.

Muhabbet kuşu çok girişken bir kuştur ve muhabbet kuşları Avustralya’nın vahşi doğasında ağaçlarda ve çalılıklarda büyük sürüler halinde toplanırken görülebilir. Evcil türlerin yalnızlıktan dolayı stres yaşamamaları için daima başka bir muhabbet kuşu ile birlikte bakılmaları tavsiye edilmektedir. Yabani muhabbet kuşları doğada bulunan bazı hayvanları yiyebilirler.

M Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

M harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi M olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

 • Makak Maymunu
 • Manda
 • Markhor
 • Marmoset
 • Martı
 • Matemli Kumru
 • Mavi Balina
 • Mayıs Böceği
 • Maymun
 • Melanurya
 • Melek Balığı
 • Mercan Balığı
 • Merinos
 • Mersin Balığı
 • Mezgit
 • Mezit
 • Mısır Kobrası
 • Misk Domuzu
 • Misk Faresi
 • Misk Geyiği
 • Moa
 • Morina
 • Mors
 • Motmotgiller
 • Muhabbet Kuşu
 • Munçak
 • Mürekkep Balığı
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu