Dekorasyon

Minimalist Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Mobilya dekorasyon fikirleri arasında günümüz teknolojisine ve şartlarına uygun pek çok farklı stile göz atmamız mümkündür. Elbette ki her birimizin evlerinde oluşturmuş olduğu tasarımlar birbirinden farklı bir yere sahip. Sizlerde bunlar arasında artık ağır ve gösterişli mobilyaları kullanmak yerine, daha sade tasarımlardan destek alabilirsiniz. Bu tasarımlar ise, minimalist dekorasyon nedir sorularınıza yanıt olarak, sizlere sunulacaktır.

Minimalist Tasarım Hakkında

Bu dekorasyon model için kullanılan mobilyalar ve eşyalar daha sade tasarımlara sahip. Nesnellik ön plana çıkartılırken, gösterişten ve ağır hislerden uzak durulması gerekirken, daha sade, tek tip ürünlerin kullanılması ön plana çıkmaktadır. Böylelikle minimalist mobilya seçimlerinizde, sadeliğe daha çok yer vermeniz gerekiyor. Yine pek çok farklı aksesuarların da kalabalığından kurtularak, hem daha modern hem de daha rahat bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

minimalist evler

Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?

Aslında bu konuda pek çok farklı fikir sunabilmemiz mümkün oluyor. Fakat kişilerin tarzı ve yaşama şekilleri farklı olmasından dolayı, renk ve model seçimlerinde değişiklikler meydan gelmesinden dolayı sabit fikirler verebilmemiz mümkün değildir. En çok dikkat etmeniz gerekenler arasında tabi ki de kullanılan mobilyaların ve deri döşemelerin renkleri olmaktadır. Daha ferah ve rahat bir ortam oluşturmak ortamı normalinden geniş göstermek için tercih edeceğiniz renkler aşağıda yer alan maddeler dahilinde sizlere yardımcı olabilecektir.

  • Bir ortamın normalinden daha geniş görünebilmesi için açık renkler her zaman daha fazla destek olacaktır.
  • Bu renk seçimleri arasında, krem ve bej tonlarına ağırlık vermeniz gerekirken yine beyazın farklı tonları da seçimleriniz arasında yer almalıdır.
  • Elbette ki farkı renk tonlarına sahip bir salon dekorasyonu istiyorsanız, uçuk bir kahve tonlarından da destek almanız uygun görülebilmektedir
  • Her ne kadar siyah ve gri tonlar ortamı daha lüks göstermiş olsa da, dar alanlarda odanızı bir kutu gibi gösterebilecektir. Bundan dolayı duvarda kullanılan renk seçeneklerinin de hafif tonlar dahilinde olması tavsiye ediliyor. Eğer ki duvarlarınızı koyu renkler ile renklendirirseniz, maalesef dar alan daha fazla dar görünecek ve sizlere basık bir ortam sunacaktır. Bundan dolayı renk seçimlerinizde bu özelliklere dikkat ederek seçimler yapmanız gerekiyor.

Mobilya Seçimlerinde Dikkat

Dar alanlarda genel olarak minimalist dekorasyon nedir sorularının cevabını bulabilmek mümkündür. Daha geniş alanlarda farklı tasarımlar ve dekorasyonlar sağlanırken, dar mekânlarda ise minimalist tarz kendini daha çok gösteriyor.

Tercih edilen mobilyalar elbette ki buna uygun bir modele sahip olması gerekiyor. Örnek olarak seçimler arasında yer alan koltuk takımları, salonlara uygun ebatlarda tercih edilmesi göz ardı etmemeniz gerekenlerden. Kolçakları geniş ve oldukça kaba olan mobilyalar maalesef odanızı daha fazla daraltacaktır. Bundan dolayı daha minimal şekilde üretilen koltuk ebatları arasından seçimler yapmanız gerekiyor.

minimalist yatak odası

Dolaplardan Uzak Durun

Aslında genel olarak eski salon tasarımlarında, vitrinler, dolaplar, gümüşlükler gibi mobilyalar kullanılmaktaydı. Her ne kadar yine pek çok evde lüks ya da antika dolaplar, gümüşlükler bulabilmek mümkün olsa da minimal bir oda tasarımı için bunlardan uzak durmak gerekiyor. Artık eviniz sadelikten ve ferahlıktan yana olmalı ve mobilya seçimlerinde dikkatli olmanız gerekiyor.

Yaşam Alanı Oluşturun

Mesela salonlarınızda, kullanılmayan fakat sadece orda durması adına konumlandırılan sehpalar, fiskoslar eviniz için tamamen bir darlık sebebidir. Bundan dolayı kendinize yeni bir yaşam alanı oluşturmak adına salonlarınızdan ekstra olarak kullanılan ürünleri dışarı atmanız tavsiye ediliyor. Yine sağda solda farklı dekorasyon ürünleri geniş yerler mi kaplıyor? Yine bu durumda da ek olarak bu eşyaları dışarı atarak, yeni bir ortam oluşturabilirsiniz.

Yine koltuk takımlarının kurulacağı konum oldukça önemlidir. Yine alandan tasarruf edebilmek için bu durumda köşeleri de değerlendirebilirsiniz. Tercih edeceğiniz bir L oturma grubu bu konuda daha fazla alan kazanmanıza yardımcı olabilecektir.

Yemek masaları normalinden büyük ölçülere sahip ise ilk olarak bunu değiştirmeniz gerekiyor. Hatta ve hatta mutfağınızda uygun bir alan var ise yemek masalarınızı ortaya taşıyarak, bu alanı daha farklı şekilde değerlendirebilirsiniz.

Kullanılan Renklerin Sadeliği

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hem duvarlar, hem mobilyalar ve hem de kullanılan halı, perde ve diğer eşyaların renkleri oldukça önemlidir. Bu durumda tül perdeler yerine stor perdeler tercih ederek, daha şık bir salon dekorasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki yine renkleri krem ve bej tonları olması ile sizlere daha ferah bir ortam oluşturabilecektir.

Oturma gruplarında açık renkler ağırlıkta olsa da yine de desen ve detaylarda farklı renk tonları yardımcı olabilir. Deri koltuklar, son yılların en popüler haline gelmiş eşyaları arasında yer alırken, tercih edilen bir minimalist koltuk takımı deri kaplamaları ve desenleri ile mükemmel bir uyumun başlangıcı olabilir. Tabi ki yine kullanılan diğer eşyalarda bulundurulması gereken deri detaylar koltuk takımlarında yer alan renk tonlarına uygun olması gerekmektedir.

modern minimalist dekorasyon

Evinizin Düzenini Değiştirin

Elbette ki kullanılan mobilyalar evlerinize çok farklı bir hava katmış olsa da yine, minimalist dekorasyon nedir soruları arasında aksesuarlar da yer alıyor. Tercih edilen bazı aksesuarların konumlarının neresi olduğu bile evlerinizde farklı bir hava yansıtabilecektir. Mesela duvarda monte halinde olan TV altına koyabileceğiniz birkaç dekoratif uzun boylu vazo mükemmel bir şıklık kazandırabilir öyle değil mi? Yine birkaç dekoratif biblo sizlerin tercihleri arasında yer alacaktır. Elbette eki yine bu konuda da sadelikten yana olmanız gerekirken, aksesuar ve dekorasyon kullanımlarını da abartmamanız tavsiye edilen bilgiler arasında oluyor. Koltuk takımlarının ya da kullandığınız diğer eşyaların konumlarını kendinize ve evin alanına uygun olarak yerleştirerek, yeni fikirler elde edebilir, daha uygun bir dekorasyon ortaya koymuş olabilirsiniz.

Abajur Kullanıyor musunuz?

Pek çok evde aksesuar amacı ile abajurlar kullanılmaktadır. Eğer ki kullandığınız abajur sayısı bir adetten fazla ise bu konuda değişimler yapabilir ve mesela abajur sayısını bire düşürebilirsiniz. Tabi ki beraberinde kullandığınız aynı renk koltuk yastıklarını da koltuklarınız üzerinde tek bir tarafa toplayarak farklı bir hava katabilirsiniz.

Değişimlere Açık Olun

Her zaman, minimalist dekorasyon nedir gibi sorularınızın yanı sıra diğer dekorasyon fikirleri içinde pek çok yazıya göz atabilirsiniz. Böylelikle evleriniz ve dar mekânlarınız için en yeni fikirlere ulaşabilirsiniz. Bunlar ile birlikte koltuklarınızı değiştirmenizin zamanı gelmiş olabilir öyle değil mi? Eski eviniz için her ne kadar uyumlu olsa da, şuan mevcut durumda oturduğunuz mekân için ölçüleri uygun olmayabilir. Yine koltuk tasarımları ve kolçakları da bu mekân için uyum sağlamamış olabilir. Böylelikle mevcut konumda bu özelliklere dikkat ederek, daha minimal ölçülere sahip koltuk takımlarından seçimlerinizi gerçekleştirebilir, en azından yemek masanızın salonda olması isteniyorsa, masa ölçülerinde de değişiklikler yaparak daha rahat bir alan oluşturabilirsiniz.

Kullandığınız bir TV ünitesi var ise bunu kaldırarak, TV’ lerinizi duvara monte ederek daha rahat bir kullanım alanı oluşturabilirsiniz. Orta sehpalarınızda minimalist tasarımlara yer vererek, geniş orta sehpalarından kurtulmanız sizlere bu dekorasyon fikirleri hakkında yardımcı olabilecektir. Görseller üzerinden bu konuda anlattıklarımız üzerinde bilgiler alabilirsiniz

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu