Dekorasyon

Perdeler Kaç Derecede Yıkanır

Evimizin şık ve daha modern görünebilmesi için kullanılan ve aynı zamanda evin ihtiyaçları arasında yer alan perdeler, pek çok farklı malzemeden üretilmektedir. Elbette ki sürekli olarak kullanılan perdeler, zaman zaman lekelere ve istenmeyen kokulara sahip olmaktadır. Bu durumda da perdelerin yıkanma işlemleri ortaya çıkarken, pek çok kişinin bu kapsamda merak ettiği soru ise perdeler kaç derecede yıkanır sorularıdır. Bu yazımızda hem perde yıkama yöntemleri hem de makinelerde yıkanacak olan perdelerin yıkama dereceleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Perde Yıkanması İçin Doğru Temizlik Ürünü Seçimi

Perdelerin üretilen malzemelerine uygun bir temizlik ürünü tercih edilmesi gerekiyor. Elbette ki beyaz perdelerde daha çok ağartıcı özellikli deterjanlar kullanılmaktadır. Her ne kadar bu özelliğe sahip olan deterjanlar tercih edilse de yine perde yapısına zarar verebilecek ağır kimyasallardan da kaçınmamız gerekebilmektedir.

tül perde kaç derecede yıkanır

Uygun Sıcaklıkta Su Seçimi

İçeride içilen sigara, soba kullanılan evde is lekeleri ve bunların yanı sıra evin tozları sürekli olarak perdelerde hapsolmaktadır. Bundan dolayı da zaman zaman mevsim geçişlerinde perde temizlikleri gerçekleştirilmektedir. Elbette ki perdeler sıcak sudan etkilenen ürünler arasında yer alıyor. Tül perdelerin çamaşır makinelerinde yıkanabilmesi için derece seçimi oldukça önemlidir. Çünkü çok aşırı sıcak su ile yıkanırsa, maalesef çok aşırı kırışacak ve narin bir yapıya sahip olmasından dolayı da yıpranma durumları ortaya çıkacaktır. Genel olarak tül perdelerin doğru yıkama sıcaklığı 30 derece olarak belirleniyor. Yine çamaşır makinesi ayarlarınızda narin çamaşırlar olarak tercih edilmeli ve 30 dereceden yüksek bir sıcaklıkta yıkanmaması öneriler arasında yer alıyor.

Yıkama işlemi gerçekleştirildikten sonra ütü sorunlarından kurtulabilmek üzere, perdeler kaç derecede yıkanır cevaplarının yanı sıra, yıkar yıkamaz yerine asmanız, kırışmasını engelleyecektir. Böylelikle ütü ile uğraşmak zorunda da kalmayacaksınız. Yine elbette ki dikkat edilmelidir ki çamaşır makinesinin sıkma özelliği buna uygun tercih edilmesi gerekiyor. Tamamen sudan kurtulmasını istediğinizde maalesef kırışma imkânı ortaya çıkabilir. Yeterli sudan arındırıldıktan sonra çıkarılmalı ve direkt olarak yerine asılmalıdır.

Sararmış Perdeler İçin Alternatifler

Eğer ki, perdeler kaç derecede yıkanır sorularına yukarıda yer alan cevaplar yeterli olmadıysa, daha çok sararmış ve lekelerinin çıkması mümkün olmayan perdelerin farklı yıkama şekilleri ile temizlenmesi mümkündür.

Amonyak Karışımı

İlk olarak sararmış perdeleriniz, normal şekilde yıkanmalıdır. Daha sonra ise küvet ya da başka bir hazne su ile doldurularak, üzerine biraz amonyak eklenmesi gerekmektedir. Bu hazırlanan amonyaklı su içerisinde perde ortalama 2 saat bekletilerek beyazlatılması sağlanmalıdır. Eğer ki bu yöntem etki etti ise, 2 saat bekletilen perde oradan çıkartılarak, durulama işlemlerine alınmalıdır. Böylelikle çamaşır makinesi yeterli olmayan perdelerde bu yöntem tercih edilmiş olabilecektir.

Elde Yıkama İşlemleri

Çamaşır makineniz perde yıkamasına uygun değil ise yine küvet ya da banyolarınızda perdelerinizi yıkayabilirsiniz. Fakat çamaşır makinesine atmakta olduğunuz deterjandan biraz daha fazlasını kullanmanız gerekiyor. Yine yumuşatıcı ürünlerinde yıkandıktan sonra kullanılması hem perde yapısı hem de hoş koku açısından iyi olacaktır.

İlk olarak banyo ya da küveti tamamen temizlemeniz gerekiyor. Yıkama işlemlerinde perdenin kırışmasını engellemek için bir yere asılı şekilde yıkayabilirsiniz. Ilık su kullanılarak yıkanması, perdenin yıpranmasını engelleyecektir. İlk olarak deterjan ile yıkamalı ve daha sonra gerektiği durumlarda işlem tekrarlanmalıdır. Sararma etkisi çok olan perdelerde ise yukarıda bahsettiğimiz gibi hazırlanan amonyaklı su da birkaç saat bekletilmesi etkili çözümler sunabilecektir. Bu konuda perde ve halı yıkama firmalarından profesyonel destekte alınarak, daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu