Oyun

Dama Oyunu Nasıl Oynanır?

Pandemi sürecinde karantinada olan herkes yeni bir oyun arayışına giriyor. Evde zaman geçirmek için en iyi alternatifin kitap okumak, film izlemek olduğunu bilsek de her zaman aynı şeyler sıkıcı gelebilir. Bu noktada hemen yeni oyun arayışına girmek son derece olağandır. Evde ailece ya da arkadaşlarla oynanabilecek en iyi karantina oyunlar arasında damaya yer vermek ise yanlış olmayacaktır. Dama sevilerek oynanan ve hemen hemen herkes tarafından bilinen bir oyun olduğu için siz de evde oynamak üzere tercih edebilirsiniz. Dama oyunu satranç ve de tavla oyunu ile benzerlik gösterse de kuralları daha kolay demek yanlış olmayacaktır. Bugün sizler için evde oynayabileceğiniz dama oyununa ilişkin tüm detayları kaleme aldık. Dama oyunu nedir? Nasıl oynanır? Kaç kişi ile oynanır? Kuralları nelerdir?  Merak ettiğiniz tüm bu soruların ayrıntılı yanıtlarına içeriğimizin devamından erişim sağlayabilirsiniz…

çapraz dama nasıl oynanır

Dama Nedir?

Dama strateji gerektiren bir zeka oyunu olarak tanımlanabilir. Sevilerek tercih edilen bu oyun satranç ve tavla oyunuyla olan benzerliği ile bilinir. En yalın tanımıyla ise; iki kişinin karşılıklı oynadığı, hamlelerle ile devam edilen bir oyun türüdür.  Dama oyununun tahtası ise genel olarak 8×8 şeklindedir. Tabi sadece bununla da sınırlı olmayıp 10×10 ve 12×12 seçenekleri de mevcuttur. Oyun dama tahtası ve taşlardan oluşuyor. Taşlar siyah ve beyaz olarak iki farklı renktedir. Her oyuncu bir rengi tercih eder. Oyundaki en temel amaç ise rakibin taşlarını tümüyle stratejik hamleler ile alabilmektir. Bu noktada dama oyunu boyunca tüm taşları toplamayı başaran kişi oyunun galibi olur. Oyunda herhangi bir süre sınırlaması olmasa da belli başlı kuralları olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

dama dizilişi nasıl yapılır

Dama Kuralları Nelerdir?

Dama oyunu tek türde değildir. Oyunun farklı türleri bulunduğu için tek tip kuralları bulunmaz. Her türünde kurallar kısmen değişkenlik gösterebilir. Ancak ülkemizde bilinen ve sık oynanan dama türü için Türk daması demek yanlış olmayacaktır. Genel olarak Türk damasının kuralları basit ve anlaşılırdır. Kurallarından kısaca söz etmek gerekirse de;

  • İki kişi tarafından oynan Türk damasında, oyuncular kaldırdıkları taşı mutlaka oynamak zorundadır. Yani bir taşı hareket ettirip daha sonra o taşı hamlesinden vazgeçmek kesinlikle mümkün değildir. Oyunun belki de en katı kuralı budur demek yanlış olmayacaktır.
  • İki oyuncudan biri için rakibinin taşını alma hamlesi meydana gelmişse o taş mutlaka alınmıştır. Yani bu tarz bir hamlede taşı almama hakkınız bulunmuyor.
  • Eğer oyunda birden fazla yöne taş alma durumu söz konusu olursa, oyuncu hamlesini çok olan yönde kullanabilir.
  • Dama da sektirme kesinlikle söz konusu değildir. Hatta sektirme kural ihlali olarak kabul edilir.

İşte Türk damasının kuralları tamamıyla bunlardır. Profesyonel ya da amatör olarak oynana tüm Türk daması oyunları için kurallar değişkenlik göstermez. Yani her oyun türü için de bu kurallar söz konusu olur.

dama oyun kuralları

Dama Taşları Nasıl Dizilir?

Dama oyunu için bilmeyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de oyundaki taş diziliş şekilleridir. Aslında belki de oyunun en kolay kısmı taş dizme kısmıdır demek yanlış olmayacaktır. Oyunda toplamda iki renk taş bulunduğunu daha önce ifade etmiştik. Buna göre toplamda 16 beyaz 16 da siyah taş vardır.  Öncelikle oyunu oynayacak iki kişi kendi arasında hangi rengi alacağına karar verir ve ardından taşlar dizilmeye başlanır. Taşlar ise geride bir sıra ileride ise iki sıra boşluk kalacak şekilde ikişerli olarak dizilir. Bunun yanı sıra ön kısımda tam iki sıra boş bırakılır. Bunun amacı ise oyuncuları rahat hamle yapması olarak ifade edilebilir. Tüm bu kurallar çerçevesinde taşların dizilişi bittikten hemen sonra oyuncular oyuna başlayabilir.

Dama Oyunu Taktikleri Nelerdir?

Her oyunda olduğu gibi dama gibi stratejik bir oyunda da taktik bilmek her zaman oyunu kazanmanıza destek olur. Bunun yanı sıra dama oyunu için taktik bilmemek oyunun belirli bir süreden sonra sıkıcı hale gelmesine de neden olabilir. Eğer bilmiyorsanız sizler için dama oyununun en bilinen taktiklerini de hazırladık. Profesyonel oyuncuların bildiği bu taktiklere genel olarak askıya alma taktikleri adı verilir. Taktiklere göz atacak olursak da;

  • Ahtapot taktiği; Dama oyunu için profesyonel oyuncuların en çok tercih ettiği taktiklerden biri ahtapot taktiği olarak adlandırılıyor. Bu taktiğin detaylarına bakacak olursak da öncelikle oyunda tıkanma ve çıkmaza girmeme için kullanılır.  Taktiği kullanan oyuncu öncelikle tam altı taşını feda etmeyi göze alır. Ardından ise rakibin taşlarını tuzağa çekerek onu yenmek için çabalar. Kısacası ahtapot taktiği için taşların bir kısmının saldırı bir kısmının ise savunma için kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır.
  • Kenarların kullanılması taktiği; dama oyununda yine en çok tercih edilen taktiklerden biri de kenarların kullanılması taktiğidir. Bildiğiniz üzere dama oyununda amaç karşı rakibin taşlarını alabilmektir. Bu taktiğin amacı da aslında tam olarak da budur. Kenar taşlarını kullanarak rakibin tarafında boşluklar yaratmak için bu taktik uygulanır.

Siz de Türk daması için bu taktikleri uygulayarak rakibinizi yenebilir ve oyunu daha heyecanlı hale getirebilirsiniz. Bu taktikler sadece Türk daması için değil farklı dama türleri için de uygulanabilir.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu