Dekorasyon

Banyo Nasıl Temizlenir? Püf Noktaları Nelerdir?

Banyo temizliği hemen her yaşam alanı için önemlidir. Buna karşın banyolar genellikle ev ve ofislerde temizliği konusunda en yanlış hareket edilen alanlar arasında gelir. Banyo temizliği son derece önemlidir; çünkü doğası gereği ev ve ofislerin bu kısımları sürekli temiz olmak zorundadır. Özellikle salgın hastalıkların ciddi bir sorun haline geldiği günümüzde banyolar, temizliğe en çok ihtiyaç duyulan ve temizliğine dikkat edilmesi gereken kısımların arasında geliyor. Özellikle küçük bir çocuğunuz varsa veya banyonun sık sık kullanıldığı bir ofiste çalışıyorsanız; banyo temizliği ve banyo sterilizasyonu sizler için de son derece önemli olabilir. Banyo nasıl temizlenir? Püf noktaları nelerdir? Banyo zemini ve banyo fayansları nasıl temizlenmeli? Sizler için, banyo temizliği denildiğinde akla ilk gelen soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

Uyarı: Sizler için derlediğimiz çözümleri uygularken dikkatli olun. Günümüzde inatçı kireç lekeleri için sert fırça veya pas lekeleri için içinde sitrik asit bulunan çeşitli içeceklerin kullanımı ile ilgili ayrıntılar sadece bilgilendirme amacı ile sizlere sunulmuştur. Tüm bunlara ek olarak güçlü kireç / pas sökücüleri veya sarılığı gidermek için kullanacağınız ürünleri bir tür koruyucu gözlük – eldiven ve hatta imkânınız varsa iş tulumu ile gerçekleştirmeyi sakın unutmayın.

banyo temizliği

En Kolay Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

En kolay banyo temizliği konusu en az “banyo zemini nasıl temizlenir?” sorusu kadar önemlidir; çünkü genellikle gerçekleştirmesi son derece zor, zahmetli ve de sıkıcıdır. Belki de bu yüzden banyo fayansı temizlemek veya duşa kabin temizliği genellikle çoğu kişinin ihmal ettiği noktalar arasında gelir. Peki, banyo temizliğini daha kolay bir hale getirmenin yolu yok mu?

En kolay banyo temizliği yapmanın ilk şartı, banyonun tasarım ve dekorasyonundan geliyor. Basit ve modern banyoları temizlemesi çok daha kolaydır; çünkü bu tip banyolar genellikle çok daha az unsur ve elemandan oluşurlar. Dolapların, havlu askılarının ve taş duş alanlarının temizliğini gerçekleştirmek nispeten zordur. Bu nedenle kolay banyo temizliği için ilk kuralı belirlemek hiç de zor değil; basit, modern bir banyo tasarımı size daha ferah bir alan sunarken aynı zamanda temizliğin kolay yapılabilmesini de sağlayacaktır.

Kolay banyo temizliği için ikinci kural; iyi bir havalandırmaya sahip olmaktır. Özellikle banyoların sizleri hasta etme olasılığı yüksek mikrop ve bakterilere ev sahipliği yapmasını istemiyorsanız, iyi bir havalandırma banyonuzu daha kullanışlı ve temizlemesi kolay kılacaktır. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan; daha pratik bir şekilde banyo nasıl temizlenir sorusunu cevaplamanızı sağlayacak kuralları inceleyelim:

 • Banyo Tasarımına Dikkat: Temizlemesi kolay bir banyo kadar önemli bir şey varsa o da ferah bir banyodur. Dekorasyon ve tasarım için genel geçer bir kural olan “az, çoktur” felsefesi burada devreye giriyor. Eğer banyonuzda dolap, biblo, süs, askılık vs. gibi alanı daraltacak unsurlar varsa bunlardan kurtulun. Şayet ev veya ofise yeni taşınmışsanız, tüm bu unsurların banyo temizliğini zorlaştıracağını sakın unutmayın. Kolay banyo temizliği için bir diğer en önemli kural; banyonuzu sık sık küçük aralıklarla temizlemek / kirlenmesini önlemektir. Peki bunun için ne yapabilirsiniz? İşte cevaplar:
 • Klozet Seçimi: Modern banyolarda “gömme klozet”, rezervuar kısmının duvar içine gömüldüğü tasarımlar için kullanılan bir tabir. Eğer seçme şansınız varsa siz de daha rahat bir banyo için gömme rezervuar tercih etmelisiniz.
 • Duş Perdesi / Cam Duşa Kabin: Cam ve dikine duşa kabinler pek çok açıdan temizliği daha rahat olan banyo elemanları arasında gelirler. Sizler için duşa kabin nasıl temizlenir başlığı altında farklı tipten duşa kabinlerin temizliği konusunda da yardımcı olacağız. Ancak eski tip bir küvetiniz ve bir duş perdeniz varsa, banyo temizliği çok daha zorlu bir hâl alabilir. Çünkü duş perdelerini yıkamak zordur. Evdeki misafirleriniz için duş perdesi yerine camlı duşa kabin tercih edebilirsiniz; basit bir kapı kilidi aynı zamanda istenmeyen ani misafirlerin sizi görmesini zorlaştırır.
 • Banyoda Temizleme Spreyi: Nasıl banyo temizliği yapılır sorusunun cevabı ile ilgili en önemli noktalardan biri de malzemelerdir. özellikle de uzun süre özen gösterilmemiş banyolar için çok daha zor bir işlemdir. Basit, elle kullanılan bir temizleme spreyi ve bez, çoğu zaman istenmeyen lekeleri anında silmek ve banyonun temiz kalmasını sağlamak için harikadır. Sizler de banyo çekmecelerinizden birini bu tip ürünlerle doldurmayı deneyebilirsiniz.
 • Havalandırma ve Koku: Kimse kötü kokan ve havasız bir banyoyu temizlemek istemez. Aynı şey, gerçekten steril banyo için de geçerlidir. Bu nedenle –yatak odanız kadar olmasa da- banyo havalandırmasına ve banyonuzun temiz kalmasına olabildiğince dikkat edin.
 • Kurtarıcı Raflar: Banyonuzu rahat temizlemek için, alanın ferah kalmasına dikkat edin. Genellikle orta ölçekli bir banyoyu temizlemek 1 veya 3 saatinizi alır. Ancak banyonuzda gereksiz ve kullanılmayan çok sayıda unsur varsa, bu süre ciddi anlamda uzayabilir. Temizlik malzemeleri, banyo parke temizleyiciler, su çekme gereçleri, temizlik spreyi ve bez ya da tuvalet kâğıdı için raf veya dolaplar kullanabilirsiniz. Ancak özellikle dolapların çok büyük olmamasına özen göstermeniz gerekir.
 • Temizlik Malzemeleri: Banyo temizliği için en iyi deterjan nedir? Bu sorunun yanıtını vereceğiz. Ancak banyo parkeleri, duvarlar ve diğer banyo kısımları için genellikle en iyi temizleyicileri seçerken de dikkatli olmalısınız. Buradaki püf nokta ilk olarak temizleyicinin etkili ve güzel kokulu olmasıdır. Ek olarak farklı banyo alanları için farklı türden deterjan ve temizlik gereçleri seçmeye özen göstermeniz gerekir.
 • Su Sızdırmazlık: Kimse banyo dolaplarında paslanmış menteşeler veya duş başlığında pas lekesi istemez. Pas, ciddi hastalıklara ek olarak aynı zamanda çirkin ve kirli bir görünüme neden olur. Bu nedenle, özellikle banyo lavabosu, duş başlığı, havlu askısı veya lavabo altı kısımlar için “su sızdırmazlık” ilk önceliğiniz olmalı. Lavabo altındaki su borular için özel silikon veya plastik su sızdırmayan parçaları kullanabilirsiniz; diğer su ile temas eden alanlar için ise paslanmaz çelik en iyi tercih olacaktır.
 • Havlular ve Çöp Kutusu: Havlu, en kolay ve çabuk kirlenen banyo unsurlarından birisidir. Sözü daha fazla uzatmaya gerek yok; banyo nasıl temizlenir sorusunun cevabı için, kullandığınız ıslak havluları kapalı alanlarda tutmamalı, kurutarak banyo – tuvalette saklamalısınız. Kötü bir görünüm oluşmaması ve sterilizasyon için, kapaklı ve kolayca torbası değiştirilebilen (tercihen paslanmaz çelik) bir çöp kovası, yine iyi banyo temizliği için gerekenler arasında geliyor.

Banyo Kaç Günde Bir Temizlenmeli?

Banyo temizliği rutini, genellikle bir banyonun kullanım sıklığına veya kullanan kişi sayısına bağlı olarak değişir. Rutin için önemli değişkenlerden birisi de, kullanım şeklidir. Örneğin, duşa kabinli banyoya sahip ofislerde banyonun bu kısmı çok fazla kullanılmaz. Bu nedenle duşa kabin temizliği genellikle bu tip yaşam alanları için ikinci planda gelir.

Banyo temizliği kaç günde bir yapılmalı? Bu sorunun yanıtını şu şekilde verebiliriz; eğer yalnız yaşıyorsanız ve banyolarınız genellikle sizin için uygunsa haftada bir banyonuzu temizleyebilirsiniz. Bu tip bir temizlik genellikle tek kişi için uygundur ve evin diğer kısımları ile birlikte yapılabilir. Ancak kalabalık aileler ve ortak yaşam alanları için, yaşam alanındakilerin sayısına bağlı olarak rutin üç günde bire hatta iki günde bire denk gelebilir. İki ve daha fazla kişinin banyo temizlik rutini genellikle üç günde bir ilâ haftalık arasında değişir. Ancak daha kalabalık aileler veya ofisler için –banyo kullanım şekline göre- bu her gün veya iki günde bir olabilir.

Banyonuzun temizliği konusunda çok titizseniz; her gün kısa rutinler idealdir. Genellikle akşam saatlerinde sadece bir saat yeterli. Ancak banyonun diğer kısımları için genel ev temizliği ile haftalık bir rutin belirlemek iyi olabilir. Seçim tamamen sizin.

Banyoyu En İyi Ne Temizler?

Banyoyu temizlemek için kullanabileceğiniz pek çok farklı deterjan, deterjan markası ve çeşidine ek olarak araç gereç bulunur. Tüm bunlar arasından seçim yaparken belli unsurlara dikkat etmeniz gerekiyor. İlk olarak; farklı yüzeyler için (banyo parkeleri, metal alanlar, cam duşa kabin) farklı malzemeler kullanmalısınız ve bu deterjan kadar silme aparatı için de geçerli.

Banyo nasıl temizlenir? Sorunun cevabını verirken doğallıktan yana olanlardansanız, doğal banyo temizliği için karbonat ve sirke kullanabilirsiniz. Günümüzde bazı asitli içeceklerin özellikle tuvalet açmakta, hatta lavabo – küvet giderlerindeki pas lekeleri için iyi bir tercih olduğundan sıklıkla söz edilir. Banyo temizliği için en iyi deterjan, etkinliğinden emin olduğunuz ve güzel kokulu olandır. Güzel koku detayı önemli; çünkü temizleme deterjanınız büyük ihtimalle kokusunu banyonuza bırakacaktır. Tüm bunlara ek olarak, banyo temizliği rutininizi değerlendirerek bütçeniz için uygun deterjanları tercih edebilirsiniz. Kısaca, “banyo temizliği için en iyi deterjan hangisidir”,  “banyo fayansı en iyi nasıl temizlenir” gibi soruları şu noktalara dikkat ederek verebilirsiniz;

 • Koku: Oda parfümü / oda spreyi / tütsü, odaları temizlemek için oldukça etkilidir. Ancak hoş kokulu – iyi kokan bir deterjan çoğu zaman kokusunu banyoya bırakır. Bu nedenle tercihiniz için ilk unsur, mutlaka kokusundan memnun olduğunuz bir deterjan olması.
 • Fiyat / Kalite: Özellikle yoğun olarak kullanılan banyolar, çok daha sık kirlenme eğilimi gösterirler. Bu da, banyonuzu temizlemek için daha fazla deterjan ve temizlik aracı anlamına gelir. Etkinlik – kalite ile fiyat arasında dengeli hareket etmeli ve fiyat / kalite oranı uygun bir deterjan seçmelisiniz.
 • Etkinlik ve Farklı Yüzeyler: Banyo fayansı en iyi nasıl temizlenir? Banyo fayansları için etkili bir deterjan seçmeye özen gösterin ve fazla suyu çekmek / silmek için ekstra araç – gerece ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Cam sil, camlar için iyidir. Fayanslar için de kendi uygun deterjanınızı saydığımız maddelere dayanarak seçebilirsiniz.
 • Doğallık: Sadece banyo temizlik ürünleri için değil, günümüzde saç şampuanı gibi çeşitli ürünler için de “doğallık” bilinçli tüketicilerin en önem verdiği konulardan birisi oldu. Doğal banyo temizliği için karbonat ve sirke karışımı, asitli içecekler (kolalı veya değil) gibi çeşitli malzemeler kullanabilirsiniz. Sizler için doğal malzemelerle “banyo nasıl temizlenir?” sorusunun da cevabını vermeye çalışacağız.
 • Duşa Kabin Temizliği: Duşa kabinlerde bulunan cam – mika, sert fırçalar veya çok güçlü temizlik malzemelerine karşı hassastır. En ideal çözüm, aşağıda da sık sık belirttiğimiz gibi bir tür karbonat – sirke – limon suyu karışımı hazırlamaktır. Yumuşak bir bez ile şebeke suyunun bıraktığı tortuyu kolayca temizleyebilirsiniz; tıpkı ev veya ofisinizin diğer kısımlarında bulunan camlarda olduğu gibi…. Duşa kabin temizliği için yüzeyin çizilmemesine özellikle dikkat etmeniz gerektiğini de asla unutmayın.

Kireçli Banyo Fayansları Nasıl Temizlenir?

Kireçli banyo fayanslarını temizlemek için pek çok farklı seçeneğiniz bulunuyor. Ana fikir, malzeme seçiminde sitrik asit içeren bir ürün kullanmaktır. Limon, limon asidi içeren çeşitli içecekler, karbonat –sirke karışımı ya da kireç sökücülü deterjanlar, banyo fayansları en iyi nasıl temizlenir? Sorusunun da yanıtı niteliğindedir. Ancak, banyo zemini nasıl temizlenir sorusunun da yanıtı olan çözümlere geçmeden önce, bir – iki küçük nokta hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor:

 • Sitrik Asit İçeren İçecekler: Çeşitli gazlı – kolalı içecekler, kireçli banyo fayansları veya pas tutmuş yüzeyler için iyidir. Dünyada özellikle tıkanan lavabo giderlerini açmak için de içeriğinde sitrik asit bulunan içecekler zaman zaman kullanılıyor. Buna karşın, bu tip çözümü uygulamak çoğunlukla –tıkanmış borular ve pas lekeleri dışında- çok uygun değildir. Çünkü bu tip içecekler sitrik aside ek olarak şeker, aroma vs. gibi malzemeler de içerirler ve fayanslar için kullanıldıklarında yapışkan bir yüzey ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak paslı yüzeyler / pas lekeleri / giderler için uygun olabilirler.
 • Banyo Fayanslarında Kireç Sökücü veya Deterjan Kullanırken Dikkat: Özellikle banyo fayans yüzeylerinin çizilmesini önlemek için yumuşak bir silme aracı kullanmaya özen gösterin. Ek olarak, kireç çözücülük özelliği az olan deterjan veya karışımdan yükseğe doğru geçmeniz hem fayanslarınız hem de sizler için çok daha uygundur.

Doğal banyo fayansı temizliği veya kimyasal fayans temizliği için gereken malzemeler nelerdir? Hangi türden malzeme kullanırsanız kullanın, koruma gözlüğü – eldiven, sünger ve varsa eski bir diş fırçası inatçı kireç lekeleri için harika birer çözümdür. Banyo nasıl temizlenir? Sorusunu kendinize sık sık soruyorsanız, bunun yolunun büyük oranda fayanslardan geçtiğini söylememiz mümkün.

Kireçli banyo fayans temizliği için neler yapabilirsiniz? Şimdi, birkaç adımda bu sorunun yanıtını verelim. Kireç, magnezyum, kalsiyum ve karbonat içeren temizleyiciler ile kolaylıkla temizlenebilir. Sertlik derecesi genellikle temizleyici içinde bulunan magnezyum, kalsiyum ve karbonat oranı ile doğrudan ilişkilidir ve tercih edeceğiniz temizleyicide yumuşaktan serte bu malzemelerin oranı giderek artar. Yukarıda da üzerinde durduğumuz gibi kullanım, yumuşaktan serte doğru olmalıdır.

Fayans kirecini temizlemek için limon kullanmak, genellikle son derece yaygın olarak tercih edilen bir çözümdür. Limon suyu, ciddi oranda sitrik asit içerir ve doğal fayans kireci sökücü olarak tercih edilebilir. Yapmanız gereken, uygun malzemelerle fayansların arasını limon suyu ile temizlemektir. Temizleme işleminden sonra 10 dakika kadar sonra, fayans aralarındaki kirecin çıktığını görebilirsiniz.

Banyo fayansı kirecini temizlemek için sirke kullanmak veya sirke – limon karışımını kullanmak da ideal bir çözümdür. Buna karşın sirke, çoğu zaman keskin bir kokuya sahiptir. Bu nedenle banyo fayansları için sirke kullanacaksanız, iki kere düşünmenizde fayda var. Fayans temizliği için genellikle beyaz sirke olarak bilinen malzeme, yumuşak veya kireç derecesine bağlı bir sünger ile (yumuşak, orta veya sert) birlikte kullanılır. Sirke ile fayans temizliği konusunda, fayanslarınıza zarar vermek istemiyorsanız, yumuşaktan serte bir deneme süreci geçirmeniz gerekir.

Kimyasal kireç çözücüler, fayanslardaki inatçı lekeler için etkilidir; buna karşın özellikle bu tip içerikleri kullanırken, içeriğin cildinize (ve gözlerinize) temasını önlemeniz gerekir, buna mutlaka dikkat edin. Koruyucu gözlük ve eldiven küçük çaplı temizlikler için vazgeçilmezdir, iş tulumu ise detaylı temizlikler için gerekli olabilir.

Sararmış Lavabo Nasıl Temizlenir?

Sararmış banyo lavaboları, genellikle şehir şebekesinde kullanılan su ile doğrudan ilişkilidir. İçeriğinde demir, kalsiyum, kireç ve klor oranı yüksek olan şehir şebekesi suyu, başta banyo lavaboları olmak üzere hemen her şeyi etkiler. Sorunun neden kaynaklandığını bilmek, çözümün yarısıdır derler. Sararmış lavabolar veya banyo fayansları en iyi nasıl temizlenir sorusunun cevabı, bu basit cevapta gizlidir. Peki, ne yapmalı?

Sararmış lavabolar ve sararmış küvetler için yapılabilecek en iyi şey, bir bardak beyaz sirkeye bir yemek kaşığı kimyasal kireç sökücü veya limon suyu dökerek bir karışım hazırlamaktır. Elbette bunu yapmadan önce koruyucu eldiven ve gözlük kullanmayı unutmayın. Çünkü kimyasal kireç sökücü içeriğin cildinize ve gözünüze temas etmemesi gerekir. Lavabolarınızın sarılık derecesine göre, miktarlar üzerinde oynama yaparak yine tercih ettiğiniz bir fırça veya süngeri kullanarak silme işlemini yapabilirsiniz. Silme işlemi için de gözlük ve eldiven kullanmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Banyo lavabosu veya banyo küvetindeki sarılık derecesi düşük olsa dahi kendiniz için koruyucu önlemler almayı ihmal etmemelisiniz. Tüm bunlara ek olarak, karışımdaki miktarlar üzerinde oynayabilir ve daha hafif lekeler (yağ lekesi gibi) kimyasal kireç çözücülerin miktarını azaltabilir veya hiç kullanmamayı tercih edebilirsiniz. Sararmış banyo unsurlarının orijinal hallerine geri döndürülmesi, banyo nasıl temizlenir konusun başlığında incelenecek önemli bir sorudur.

banyo temizlik eşyaları

Lavaboyu En İyi Ne Temizler?

Banyo lavaboları, temiz bir banyo için olmazsa olmazdır. Lavaboların etrafı için limon suyu ve karbonat / sirke karışımı kullanabilirsiniz. Metal giderler için pas sökücü olarak aynı karışımı kullanmanız mümkündür. Ek olarak, özellikle içinde sitrik asit bulunan karışımlar, pas lekeleri için ideal olabilir. Genellikle banyo lavabolarındaki sarılık ile giderde meydana gelen pas lekelerinin / paslanmanın nedeni aynıdır. Bu nedenle çözümleri farklı yüzeyler için deneyebilirsiniz. Koruyucu önlemler (eldiven ve gözlük), fayans veya yüzeylerin çizilmemesi için yumuşak içeriklerden serte doğru gitme gibi temel prensipleri aklınızdan kesinlikle çıkarmayın. Kimyasal çözümler sizin için uygun değilse; sirke, karbonat ve limon suyu gibi alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Lavabo temizliği önemli ve aynı zamanda “banyo nasıl temizlenir?” sorusunun cevabı ile doğrudan ilişkili.

Lavaboyu ne beyazlatır?

Lavabo beyazlatma, genellikle çeşitli nedenlerle meydana gelen sarılığın ortadan kaldırılması ile mümkündür. Sizin de bildiğiniz gibi hemen her türden banyo elemanı ve özellikle küvet ve lavabolar zaten genellikle beyazdır. Sararma, şebeke suyunun kendine has içeriğinden meydana gelir. Bunu çözmek için, yukarıda sıraladığımız noktalara devam edebilirsiniz. Koruyucu önlemler almak ve basit kirler veya sararma için çok sert ve kimyasal kireç sökücü oranı fazla olan karışımlardan uzak durmalısınız. Çok sert sünger kullanmak veya aşırı güçlü bir kireç sökücü karışım hazırlamak, lavabo veya fayansların kendine has pürüzsüz yüzeyine zarar verebilir, bu yüzeyleri çizebilir. Bu nedenle, silme aracı ve silme karışımı ile ilgili olarak önemli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor, aman dikkat.

Klozet İçi Neyle Temizlenir?

Klozetler, banyo nasıl temizlenir sorusunun cevabı için son derece önemli ve banyo sterilizasyonu için en önemli ana unsurların arasında gelmektedir. Klozet içleri için özel jel karışımlar / deterjanlar hem kötü koku hem de lekeler için uygundur. Buna karşın, lavabolar veya küvetler için kullandığınız hemen her türden çözümü aynı zamanda klozet içleri için de kullanabilirsiniz. Banyonuzun farklı kısımları farklı temizlik çözümleri gerektirir. Örneğin klozet içi, sert bir temizlik çalışmasını gerektirir. Ancak duşa kabin temizliği için daha dikkatli ve titiz olmanızda fayda var. Dikkat etmeniz gerekenleri sizler için kısa maddeler halinde topladık:

Klozeti Temizleyin: Özellikle klozetler, temizlemesi en zor banyo alanları arasında gelirler. Bu nedenle ihmal edilmiş bir klozeti temizlemeye başlamadan önce, üstünkörü bir temizlik yapmanız gerekebilir.

Su Seviyesini Düşürün: Su, özellikle kimyasal kireç / leke çözücüler için uygun bir malzeme değildir ve bu iş için üretilmiş deterjan ve kimyasal karışımların yoğun olduklarını kendiniz de görebilirsiniz. Genellikle su, çıkarılmış kirecin durulanması için tercih edilir. Su seviyesini düşürerek hem daha rahat bir temizlik alanı elde edebilir hem de mikroplu suyun size temas etmesinden kaçınabilirsiniz.

Koruyucu Unsurları Kullanın: Klozet temizliğinde temel nokta, fırça seçimidir. Sert ve iyi bir fırça genellikle temizlik için idealdir ve her türden klozet içinin temizlenmesinde esas noktadır. Dikkat ederseniz “banyo fayansı en iyi nasıl temizlenir” sorusundaki gibi, fırça sertliği konusuna burada değinmedik. Çünkü genellikle klozet içindeki yüzey çizikleri çok az kişi için önemlidir. Bu nedenle, sert bir fırça ve yoğun bir kireç çözücü işinizi görecektir. Tüm bunlara ek olarak hijyen ve temizlik için gözlük, eldiven ve yüz maskesi kullanmanızı da şiddetle öneriyoruz.

Banyo Temizleme Deterjanı / Özel Deterjan ve Karışımları Kullanın: Özellikle dezenfektanlar, temizlik sonrasında elleriniz için iyidir. Koku için ise klozet kenarına yerleştirilen koku aparatları ve deterjanlar sizler için yerinde bir seçim olabilir.

Sert Olmaktan Çekinmeyin: İnatçı lekeler için sert bir fırça ve yoğun bir temizleyici – deterjan idealdir. Klozet içlerindeki çiziklerle veya diğer unsurlarla insanlar genellikle ilgilenmezler. Bu nedenle inatçı lekeler için sertçe ovalamaktan çekinmeyin.

Temizlik Sonu: İşlem bittikten sonra, fırçanızı ve elbette ellerinizi yıkamayı sakın ihmal etmeyin. El dezenfektanları temizlik sonrası için idealdir. Koruyucu ürünleri hafife almayın ve koku için kullandığınız ürünlerin kokusunun sinmesi için bir süre banyodan uzak durun.

Klozet İçinde Oluşan Kireç Nasıl Temizlenir?

Klozet içinde oluşan kireci temizlemek için, sert bir klozet fırçası (tercihen yeni) ve yine güçlü içeriğe sahip bir deterjan / deterjan karışımı oldukça idealdir. İnatçı lekeler, kireçler için de sertçe ovalamaktan çekinmeyin. Bu kısımda –çok belirgin olmamak kaydı ile- çiziklerin oluşması normaldir. Ancak çizikler konusunda hassassanız, tıpkı banyo fayanslarında olduğu gibi en yumuşaktan en serte doğru bir deneme süreci geçirmeniz gerekebilir.

Klozet içinde kireç oluşmasını engellemek için, banyo fayansları için kullandığınız her türden çözümü kullanabilirsiniz. Buradaki lekelerin daha inatçı olması nedeniyle sert fırça veya sertçe fırçalamak bu tip bir iş için gerekli olabilir. Yukarıda, banyo fayansları temizliği – banyo fayanslarındaki kirecin temizlenmesi için gerekli noktalarda, özellikle yumuşak bir silme aracı ve temizleyici kullanmanızı önermemizin esas nedeni, yüzey çiziklerinin önlenmesidir. Eğer siz de çok titiz ve hassas biriyseniz, klozet temizliği için siz de buna dikkat edebilirsiniz. Temizleme sırasında, tıpkı fayans temizliğinde olduğu gibi gözlük, eldiven gibi koruyucu unsurları bulundurmayı sakın ama sakın ihmal etmeyin.

Banyo Hangi Deterjanla Temizlenmeli?

Banyo deterjanı için sihirli bir formül yok. Ancak içeriğimizde sık sık üzerinde durduğumuz gibi, güçlü deterjanlardan ve kimyasal kireç sökücülerden – kireç temizleyicilerden olabildiğince kaçınmanız gerekir. Aynı kural, banyo fayansları veya banyo unsurları için kullanılan silme araçları için de geçerlidir. Çok sert araçlar veya güçlü deterjanlara ek olarak sertçe ovmak, fayansların zarar görmesine veya aşınıp çizilmesine neden olabilir. Bu nedenle kireç lekeleri veya benzeri lekeler için yumuşaktan serte doğru bir deneme süreci mutlaka tavsiye edilir. Hijyen ve temizliği sağlamak, banyo temizleme için zorlu bir iş olabilir. Bu nedenle özellikle kapsamlı temizliklerden önce, koruyucu araçlar kullanmayı sakın ama sakın unutmayın ve bu tip ürünleri – araçları asla hafife almayın.

Banyo temizlemek için aynı zamanda doğal ve kimyasal içermeyen çeşitli karışımlar / yöntemler de deneyebilirsiniz. Bunlar arasında tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan karbonat ve sirke karışımı – veya belli oranda karbonat sirke belli oranda kireç sökücü / deterjan içeren karışımlardır. Doğallıktan yana iseniz, sizler de bu tip karışımları kullanma yoluna gidebilirsiniz.

Karbonat ve Sirke ile Banyo Temizliği

Karbonat ve sirke ile banyo nasıl temizlenir? Temizleme işlemi için tercih edebileceğiniz en ideal çözümlerden birisidir. Klorlu suyun cam duşa kabinlerde bıraktığı izleri dahi, bu tip bir karışımla temizlemeniz mümkündür. Ancak inatçı kireç tortuları veya lekeler için bu karışımlar bazen yeterli olmayabilirler. Üstelik limon suyu / sirke veya karbonat kullanarak oluşturacağınız karışımın işe yaraması için 10 dakika kadar beklemeniz gerekebilir. Banyo nasıl temizlenir? Sorunun cevabı büyük oranda, tercih ettiğiniz malzemelerde saklı.

Kimyasal kireç sökücülerin cildinize kesinlikle temas etmemesi gerekir ve gözleriniz de bu listeye dahildir. Bu nedenle, özellikle kireç sökücü ile meydana getireceğiniz karışımlarda miktarı azdan çoğa denemeyi sakın unutmayın. Kimyasal kireç sökücüler, banyo fayansları için etkilidir, ancak bu maddelerin kullanımı bir o kadar da risklidir. Bu nedenle dikkatli olmanız gerektiğini bir kez daha belirtelim. Ancak doğal bir çözüm için, beyaz sirke – karbonat – limon suyu karışımlarından doğal bir çözüm olarak faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu