Oyun

Masada Oynanan Oyunlar

Masada oynanan oyunlar hayatımızın her alanında karşımıza çıkan küçük, eğlenceli ve basit oyunlardır. Çok büyük olmayan bir masa çevresinde kaç çeşit oynanabilir hiç merak ettiniz mi? İşte bu yazımızda bunu öğreneceksiniz.

Özellikle dünyanın gündeminin Koronavirüs olması sebebiyle evde kalın çağrıları her ülke tarafından yapılıyor. Peki evde kalmakta zorluk çekmeyebilirsiniz ancak bir yerden sonra ruh sağlığınızı da korumanız gerektiğinin farkına varacaksınız. Burada da devreye evde oynanabilecek oyunlar giriyor. Küçük bir masa başında ailenizle veya sevdiklerinizle oynayabileceğiniz birbirinden güzel oyunları bu yazımızda bir araya getirdik. Sizde içlerinden bir tanesinde karar kılıp evde kaldığınız zamanı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 

Satranç

Masada oynanan oyunlar içerisinde her halde en popüleri satranç olmalı. İlkokul yıllarımızdan beri karşımıza çıkan satrancın oynanışını çoğumuz biliyoruzdur.

8X8 bir oyun tahtası üzerinde toplam 32 taş ile oynan oyun tan anlamıyla bir zeka ve strateji oyunu. İlk bakışta oyun alanı küçük ve hamle sayısı bir yere kadarmış görünse de milyonlarca farklı senaryo oyun içerisinde mevcuttur. Bunların her birini denemeniz tabi ki mümkün değil ancak sık sık pratik yaparak sizde iyi bir satranç oyuncusu olabilirsiniz.

Yeni başlayanlar ve başlayacak olanlar için kısaca birde satranç taşlarının özellikleri nelermiş bakalım ve diğer oyunumuza geçelim.

  • Piyonlar: Piyonlar sadece bir kare ileriye gidebilir. Düz giderler. Bunların istisnası piyonların ilk çıkışıdır. İlk çıkışta iki kare birden gidebilen piyonla sonrasında daima bir kare ilerleme gösterirler.
  • Şah: Oyunun en değerli taşıdır. Şah kaybedildiğinde oyun biter.
  • Vezir: Şah’tan sonraki en değerli taştır. Sağa, sola, ileriye, geriye ve çapraza istediği kadar gidebilme hakkında sahiptir.
  • Fil: Fil sadece çapraz ilerler.
  • At: At ise sadece L biçiminde ilerleyebilmektedir.
  • Kale: Kaleye gelecek olursak. Kale sağa, sola, ileriye ve geriye istediği kadar ilerleyebilir ancak çapraz ilerleyemez.

Geçelim bir sonraki oyunumuza.

 

Fırdöndü

Fırdöndü oyunu özellikle tombala ile birlikte yılbaşı gecelerinin efsane oyunlarından bir tanesidir. Yine kendine has piyonları ile oynanan oyun için küçük bir de kutuya ihtiyacınız olacak. Fırdöndü piyonlarını kutunun içinde çevirdikten sonra üst tarafına gelen komut ile hareket ediyoruz. Elimizdeki piyonların tamamını kaptırdığımızda oyunu kaybediyoruz. Tabi bunu kimse istemez öyle değil mi?

Sizde istemiyorsanız oyunu tam anlamıyla öğrenmeniz gerek. Bunun içinde [highlight] fırdöndü nasıl oynanır [/highlight] yazımızı okuyabilir bu oyunu gerçek bir ustası olabilirsiniz.

mangala oyunu

Mangala

Mangala da yine kökeni çok eskilere dayanan oyunlardan bir tanesidir. Hatta o kadar eskiye dayanır ki bu oyunun sadece oyun amaçlı değil kayıt amaçlı kullanıldığı da söylenmektedir.

Oyunda 12 kase ve iki büyük kasenin yanında 48 adette fasulye işimizi görecektir. Büyük kaselere yani hazinelerimize taş doldurmaya çalıştığımız oyunda hazinesine en çok taşı toplayabilen kazanan taraf olmaktadır. Oynanışı biraz güç bir oyun olduğu için [highlight] mangala nasıl oynanır [/highlight] diye ayrı bir içerik hazırladık. Bunu okuyarak oyun hakkında çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

İskambil Oyunları

Bu kategoriyi genel almanın daha doğru olacağını düşündük çünkü binbir türlü oyun var. Hepsini burada listelemeye kalksak inanın bu yazıyı sabaha kadar okumanız gerekebilir. Bu yüzden en geniş tanımı ile iskambil oyunları yazmamız ve sizin bunların içinden seçimini yapmanız daha doğru olacaktır.

Sizlere tavsiye edeceğimiz kağıt oyunları ise pişti, pis yedil, batak ve dost kazığı. Arkadaş ve aile ortamında oynandığın en çok hangi oyunlardan kahkaha atıyoruz diye birbirimize sorduk ve bu yanıtları aldık. Muhtemelen sizi ve çevrenizdekileri de eğlendirecektir.

 

Kızma Birader

Ve işte çocukluğumuzun en popüler şans oyunları arasında gösterilen kızma biradere geldi sıra. Kızma birader hazır alınan bir oyundur ve oyun marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Oyun minimum 2 maksimum 4 kişi ile oynanabilmektedir. Zar ve piyon temalı oyunumuzda amacımız elimizdeki dört piyonu da diğer oyunculardan önce belirlenen alana sokmaktadır. Tabi kızma birader kuralları çevresinde bunu yapmanız gerekmektedir. Kurallar ise sıkı ve zorlayıcı olduğu için oyunu inanılmaz derece de zevkli hale getiriyor.

Tüm bu kuralları ve [highlight] kızma birader nasıl oynanır [/highlight] konusunda kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için bağlantıya tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz.

jenga oyunu

Jenga

Jenga masada oynanan oyunlar içerisinde kuşkusuz gerilimi en yüksek olan oyundur. Denge oyunu olarak da bilinen jenga birbirine eş takozlar ile oynanmaktadır. Bunları marangozlara kestirebileceğiniz gibi hazır olarak oyun marketlerden de alabilirsiniz. Biz hazır almanızı tavsiye ederiz çünkü marangozdan aldığınız takozlarda pürüz kalabilir ve bu da oyunun tüm oynanış prensibini ortadan kaldırabilir.

Oyunda üçerli bir şekilde oluşturulan kuleden takoz çekmek zorundayız. Her oyuncu bir bir takozlarını çeker. İlk hamlelerde kule sağlam olacağı için bir gerilim olmayacaktır ancak sonlarında kulenin temeli boşaldığında artık her dokunuşunuz onu yıkacak duruma gelecektir. [highlight] Jenga nasıl oynanır [/highlight] yazımızı okuyarak diğer tüm detayları da öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için masada oynan oyunlar nelerdir bunları inceledik. Evinizde kalmayı tercih edenlerdenseniz bu yazımızdaki oyunlardan bir tanesini seçip ailenizle eğlencenin dibine dalabilirsiniz. Şimdiden bol şanslar, iyi eğlenceler.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu