Oyun

Jenga Nasıl Oynanır?

Evde ailecek oynanabilen oyunlar içerisinde bulunan bir diğer oyunumuzda jenga. Dikkat ve el becerisi üzerine kurulu olan oyunun içerisindeyken oldukça fazla gerildiğinizi söyleyebilirim. Bu yazımızda da Jenga nasıl oynanır tüm detayları ile öğreneceğiz.

Özellikle sokağa çıkmamamız gereken zamanlarda evde oynanabilen oyunlar zamanı iyi geçirmemize vesile olabilir. Pişti, Monopoly, Kızma Bilader, Solo Test gibi oyunların bir benzeri de Jenga’dır. Oynanış olarak farklılık gösterse de spesifik bir masa oyunu aslında. Sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde de oynayabileceğiniz harika bir oyun. İşte jenga nasıl oynanır, kaç kişi ile oynanır sorularının cevapları.

 

Jenga Nedir?

Jenga’ya geniş anlamıyla bakıldığında bir tür denge oyunu diyebiliriz. Tabi bunun yanında konsantrasyon ve el becerisi gerektiren bir denge oyunudur. Tabi oyununun ilk başı biraz kolay gelecektir. Kulenin temeli sağlamken blok almak kolay olacaktır lakin örülü bloklar azaldığında konsantrasyon ve el becerisi gerektiren oyunumuz birden bir zeka oyununa dönüşecektir. Hangi bloğu çekmeniz gerektiğine iyi karar verin.

 

Jenga Kaç Kişi İle Oynanır?

Jenga oyununu oynamak için minimum iki kişi gerekse de üst bir limit yoktur aslında. Buna rağmen takımlı oyunların daha zevkli olduğunu varsayarsak iki kişiden oluşan iki grup ile oynamak hiçte fena olmaz.

Tabi sadece bununla da sınırlı kalmayabilirsiniz. Sıra tabanlı bir oyun olduğu için isterseniz herkes tek olur ve oyuna bu şekilde başlanır. Hangisi hoşunuza gidiyorsa onu tercih edebilirsiniz.

 

jenga oyun kuralları

Jenga Nasıl Oynanır?

Hazır tahta bloklar ile oynanan oyunu, oyun market ve kırtasiye gibi yerlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Marangozlardan da blokları kestirebilirsiniz ancak genelde bu şekilde hazırlanan bloklarda pürüz kalabiliyor ve oyunun tadını kaçırabiliyor. Zaten birazdan jenga nasıl oynanır öğrenirken göreceksiniz ki bloklar tamamıyla pürüzsüz olmalı.

Birbiri ile özdeş bloklar önce bir kule şekilde yığılır. Bu blokların yerleştirilmesi ile şöyle gerçekleşir; önce üç blok birleştirerek kısa uçları sağa sola bakacak şekilde yere bırakılır. Sonra üç blok yine birleştirilerek zemine koyduğumuz blokların üzerine bu kez kısa uçları yukarı ve aşağı bakacak şekilde bırakılır. Tüm bloklar bu örüntü ile dizilir. Yani aslında artı şeklinde bir yerleştirme prensibi bulunuyor.

Kulenin dizilimi tamamlandığında artık oynanış kısmına geçilir. Takımlı oynanışta sıra sıra her takımdan bir oyuncu kuleden bir blok çekmek zorundadır. Size tavsiyemiz önce ortadaki bloklardan başlamanız. Bu şekilde sıra tabanlı blok alınmaya devam edilir. Kule kimin sırasında yıkılırsa oyunu o kaybeder.

Herkesin tek olduğu oyun sisteminde de yine aynı kurallar geçerlidir. Sırası kendine gelen oyuncu bir blok çeker. Kule hangi oyuncunun sırasında yıkılırsa o oyunu kaybetmiş olarak sayılır.

Jenga nasıl oynanır öğrendiğinize göre artık bu oyunu kolaylıkla oynayabilirsiniz. O zaman gelin hep birlikte jenga oynamanın faydaları nelermiş birde buna bakalım.

 

Jenga Oynamanın Faydaları

Diğer birçok oyunun olduğu gibi jenga oynamanın faydaları da bulunmaktadır. İşte onlardan bazılarını şu şekilde listeledik.

  • Oyunun oynanış prensibi dikkat üzerine olduğu için size keskin bir konsantrasyon kabiliyeti kazandıracaktır. Dikkatli olacağınız içinde zihninize dikkat yeteneğini katacaktır.
  • Oyunların doğası gereği kazananı ve kaybedeni vardır. Jenga oyununda da aynı şey geçerli. Hatta bu kez verilen emek ve konsantrasyon daha yüksek olacağı zaman kaybettiğinizde baya bir sinirlenebilirsiniz. İşte bu oyunu oynaya oynaya hem kaybetmeyi öğrenecek hem de sabır limitlerinizi yukarıya çekeceksiniz.
  • Jenga oyunu konsantrasyon olduğu kadar el becerisi üzerine de kurulu. Bu yüzden yapacağınız o milimetrik hareketler size tahmin edemeyeceğiniz ölçüde bir el becerisi kazandıracaktır.

Bu yazımıza sizler için jenga nasıl oynanır, faydaları nelerdir, kaç kişi ile oynanır gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Evinizde zaman geçirmeyi seviyorsanız hemen jenga alın ve masanın başına toplaşın. Size çok eğlenceli bir zaman geçirteceğinden eminim. İyi eğlenceler.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu