Oyun

Kızma Birader Nasıl Oynanır? Kızma Birader Kuralları

Ülke olarak masa oyunları kategorisinde bulunan oyunları çok seviyoruz. Hatta tutkunuyuz da diyebilirim. Kıraathanelerden kafelere kadar birçok yerde masa başı oyunlarının oynandığını görürüz. Bunların içinde ofis ve evde oynayabileceğimiz oyunlar da vardır. Mesela kızma birader.

Çoğumuzun çocukluk yıllarından hatırlayacağı kızma birader ailenizle veya sevdiklerinizle birlikte oynayabileceğiniz harika bir oyun. Tabi artık çağımızın teknoloji çağı olmasıyla çocuklar pek bu tarz oyunlar oynamak istemiyorlar. Tabiri caiz ise bizimle yaşlanan oyunlardan bir tanesi de bu. Buna rağmen hale böylesine eğlenceli ve geleneksel oyunlar oynanmaya da devam ediyor. Bizde bu yazımızda masa oyunları içerisinde en eğlencelilerden bir tanesi olan kızma birader nasıl oynanır, Kızma birader kuralları nelerdir, kaç kişi ile oynanır gibi soruların cevaplarını yazmaya çalıştık. Umarım eğlenceli bir zaman geçirmenizi sağlayabiliriz.

 

Kızma Birader Kaç Kişi İle Oynanır?

Kızma birader oyunu en az iki kişi ile oynanabilirken oyuna katılabilecek maksimum oyuncu sayısı ise dörttür. Diğer masa oyunları gibi oyuncu sayısının arttırılması söz konusu olmuyor bu oyunda. Alan belli olduğu için oyuncularda maksimum dört kişi ile sınırlı kalıyor.

 

Kızma Birader Piyonu Nasıl Oyuna Sokulur?

Oyunda her şey aslında bir kurala bağlıdır ve ilerleyiş buna göre şekillenir. Kızma birader oyununda piyonu oyuna sokmak içinde net ve zor bir kural geçerlidir. Bu kural zarla altı atmaktır. Eğer oyuncu bunu başarırsa piyonunu hareket ettirebilir ve oyuna sokabilir.

Kızma Birader Nasıl Oynanır?

Çağımızın popüler oyunlarından bir tanesi olan kızma birader nasıl oynanır kısmına gelecek olursak ilk olarak bir üstteki kuralı bilmeniz gerekiyor. Yani oyunun nasıl oynandığının önce kızma birader oyununda piyon oyuna nasıl sokulur bilmeniz gerek. Sonrasında oyunun oynanış kısmına geçebiliriz.

Avrupa ülkelerinde LUDO olarak da bilinen kızma birader masa oyunları arasında gösterilebilir ve tahta üzerinde oynanmaktadır. Kendi oyun zemini zaten oyunun içinde gelecektir. Oyunun malzemeleri 4’er piyon ve zarda oluşmaktadır.

Öncelikle oyunda dört ana renk bulunmaktadır ve oyuncular bu renkleri seçerek oyuna başlarlar. Oyundaki amaç tüm piyonları rakiplerden önce başlangıç noktasından bitiş noktasına ulaştırmaktır. Bunun içinde zarı kullanıyoruz ve gelen sayıya göre piyonlarımızı hareket ettiriyoruz. Sadece şansla ilişkilendirmekte bu oyun için aslında haksızlık olacaktır. Birbirinden farklı stratejiler izleyebilir tüm piyonlarınızı aynı anda götürmeyi deneyebilir veya teker teker götürüp oyunu bitirmeyi amaçlayabilirsiniz. Kısacası burada kumandan sizsiniz ve en doğru kararı vermelisiniz.

 

Kızma Birader Kuralları

Kızma birader kuralları içerisinde sayabileceğimiz ilk kural oyuna altı atılarak başlanması gerektiğidir. Piyonların oyuna sokulması için altıyı bulmanız gerekiyor.

Oyunu en verimli oynayabileceğiniz şekil yine dört kişilik olanıdır. Buna rağmen iki kişi ile oynamanın da önünde bir engel bulunmuyor. Aynı kurallar ile iki kişilik olarak da oynayabilirsiniz.

Kızma birader kuralları içerisinde en belirleyici olanlardan bir tanesi de aynı kutucuk içinde iki piyon olamayacağıdır. Bu yüzden tüm piyonlarınızı ortak hareket ettirmek veya tek tek götürmek konusunda akıllıca bir seçin yapmanız. Burada da yine sizin taktik bilginiz giriyor işin içerisine. Kızma birader taktikleri dediğimiz gibi birbirinden farklı ve farklı sonuçlar getiren taktikler. Hepsini deneyerek tecrübe edebilirsiniz.

Rakip oyuncunun piyonu ile karşılaşmanız durumunda da onun piyonunu yiyebilir ve en başına göndertebilirsiniz. Oyunun cilveli kurallarından bir tanesi de tabi ki bu.

 

kızma birader oyun kuralları

Kızma Birader Nasıl Kazanılır?

Kızma birader oyununu kazanmak için elinizdeki dört piyonu da oyuna sokmanız ve rakiplerinizden önce tamamını bitiş noktasına yerleştirmeniz gerekiyor. Tüm bunları iyi bir şekilde ve aynı zamanda şanslı bir şekilde yaparsanız oyunu kazanan taraf olacağınıza eminim.

Kızma birader nasıl oynanır konusunda her detayına kadar bilgi sahibi olduğunuza göre artık durmanızı gerektiren hiçbir şey yok. Hadi arkadaşlarınızla veya ailenizle toplanıp bu eğlenceli masa başı oyununu oynayın. Şimdiden iyi eğlenceler, bol şanslar.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu