Oyun

Mangala Nasıl Oynanır? Mangala Oyunu Nedir?

Kökeni çok eski zamanlarda dayanan mangala nasıl oynanır kısmına geçmeden önce biraz tarihi oyunlarımızdan bahsetmek istiyorum. Unuttuğumuz oyunlardan. Dünya da düzenin değişmesi ile aslında en başta alışkanlıklar değişim gösterdi. Bunlardan en göze batanı da tabi ki çocuk oyunları oldu. Hatırlar mısınız bir zamanlar sokaklardan çocuk sesleri eksik olmazdı. Şimdi ise dönemin etkisi ile telefonlar üzerinden oynanmaya başladı oyunlar.

Bir zamanlar eve girmeyen çocukların yerini şimdi evden çıkmayan çocuklar aldı. Bu aslında büyük bir tehlike. Çocukların gelişim çağında sosyalleşmesi en büyük kazanımlardan bir tanesi ve bu kazanımdan mahrum kalarak büyüyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kurumlar bununla ilgili birçok proje yürütse de sanırım hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bizde bunun için bloğumuzda geleneksel oyunlar kısmı oluşturduk ve tüm oyunları detaylarına kadar inceledik. İşte onlardan bir tanesi olan mangala nedir, mangala nasıl oynanır, mangala kuralları nelerdir hakkında ki detaylı yazımız.

 

Mangala Nedir?

Mangala oyunu tarihi çok eskilere dayanan bir strateji oyunudur. Yani popüler kültürün Age Of Empires’ını unutun. O oyunların atası olacak eskilikte bir oyun. Hatta kimi tarihçiler bu oyunun kayıt tutmak için kullanıldığı bile söylüyor.

Oyunda amaç oyunun başında belirli ve doğru bir strateji belirleyip o strateji ile oyunu bitirmek. Mangala nasıl oynanır kısmında bu taktik ve stratejileri en ince ayrıntısına kadar inceleyeceğiz. Şimdi bu oyunun kaç kişi ile oynandığını öğrenelim.

 

Mangala Kaç Kişi İle Oynanır?

Evde kardeşinizle veya çekirdek ailenizle baş başa iseniz ve oynayacak oyun bulamıyorsanız mangala tam size göre bir oyun çünkü ne eksik ne fazla tam iki kişi ile oynanabiliyor.

Mangala Nasıl Oynanır?

İki kişi ile mangala temelinde dediğimiz gibi strateji oyunudur ve zeka geliştiren bir oyundur. Çünkü hamleler sonrasını düşünmeniz ve ona göre bir strateji belirlemeniz gerekmektedir.

Oyun iki kişi ile oynanır ve her iki oyuncunun da oyunun başında elinde 24 taşı olacaktır. Aynı zamanda oyun zemininde de 12 adet oyuk olmalıdır. Bunu evde küçük kaseler ve fasulyelerde oynayabilirsiniz. Bu oyukların dizilimi ise altılı sıra halinde olmalıdır. Yani altı oyuk bir oyuncunun tarafında altı oyuk diğer oyuncunun tarafında olacaktır. Oyukların iki tarafında da iki büyük oyuk olmalıdır. Bu büyük oyuklar oyuncular için değerlidir çünkü buralar bizim hazinelerimiz olacaktır.

Oyuna kura ile başlanmaktadır. Veya sayışma yolunu seçebilirsiniz. Oyunun başlangıç aşamasında her oyuncunun önündeki oyuklara ellerindeki 24 taş dörderli şekilde konulmalıdır. Amacımız kendi hazinemize taşlarımızı toplamaktır.

 

Mangala Kuralları

Mangala kuralları oyunun oynanışı ile doğrudan alakalı olduğu için maddeler halinde vermeyi doğru bulduk. İşte madde madde mangala oyunu kuralları.

  • Kura sonucu bir oyuncu başlamak üzere seçilir. İlk hamleyi yapacak olan oyuncu bir oyuk seçer. Buradan aldığı dört taşı sol tarafındaki oyuklara birer birer bırakır. Kuralın buradaki cilvesi ise aldığı oyukta bir tane taşın kalması zorunluluğudur.
  • Hamleyi yapan oyuncu son taşı kendi hazinesine denk getirmeyi başarırsa hamle sırası yine kendisine geçer.
  • Diğer bir senaryo ise son taşın rakibin oyuklarına gelmesidir. Bu durumda, rakibi oyuklarında çift sayılara ulaşılırsa (2-4-6-8) gibi, oyuncu rakibin belirli oyuğundaki tüm taşı kendi hazinesine almaya hak kazanır.
  • Mangala oyununun en öneli ve can alıcı kurallarından bir tanesi de şimdi ki kuraldır. Eğer oyuncunun son taşı kendi bölgesinde ki yani kendi oyuklarında ki boş olanlardan bir tanesine gelirse karşısındaki oyuktaki taşların sayısına bakmaksızın alıp hazinesine koyar.

Kurallar bu şekilde. Karmaşık görünebilir ancak birkaç tekrardan sonra oyundan zevk almaya ve kazanmaya başladığınızda oyunun ne kadar eğlenceli olduğunun farkına varacaksınız.

mangala oyun kuralları

Mangala Taktikleri

Oyunun bir strateji oyunu olduğunu söylemiştik. O yüzden aşağıda belirteceğimiz mangala taktikleri fazlasıyla işinize yarayacak. Zamanında fasulye ve çorba kaseleri bu oyuna saatlerini vermiş birisi olarak bu yazıyı yazıyorum. Umarım tecrübelerimi size de aktarabilirim.

İlk hamle şansı daima doğru kullanılmalıdır. Aslında çoğu strateji oyununda ilk hamle önemlidir ancak burada ayrı bir öneme sahip. Yapılan kuradan veya sayışmadan siz çıkmışsanız ve ilk hamle şansı sizde ise mutlaka son taşınızı hazine çukuruna denk getirmeye çalışın. Böylelikle bir hamle şansı daha elde edeceksiniz ve rakibinizden bir hamle fazla yapmış olacaksınız. Bu da demek oluyor ki bir adım önde olacaksınız.

Oyun kuralları arasında da belirttiğimiz gibi. Rakip oyuncu eğer kuyusunun bir tanesinde tek sayılı taş bırakmışsa siz kendi taşınızı bu kuyuya getirmeye çalışın. Böylelikle o kuyudaki tüm taşları hazinenize alıp rakibinize büyük bir darbe indirmiş olacaksınız.

[highlight] Evde oynanabilecek oyunlar [/highlight] arasında en zevklisi diyebileceğim mangala taktikleri hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. Şimdi sıradaki stratejimize geçiyoruz. Boş kuyular. Boş kuyuları takip etmeniz size poyunda psikolojik üstünlüğü ve liderliği getirecektir. Çünkü mangala oyunu kuralları kısmında da belirttiğimiz gibi eğer taşınızı boş bir kuyuya denk getirmeyi başarırsanız karşısındaki kuyuyu tamamen alacaksınız. Ve hazinenize atıp galibiyete bir adım daha yaklaşacaksınız.

Kısacası oyunun başında hamlelerinizi belirleyin. Zaten oyunun başında ki ilk üç hamle oyunun sonunu belirleyebilecek güçtedir. Buna dikkat ederek rakiplerinizi alt edebilirsiniz.

Evet. Mangala nasıl oynanır öğrendiğinize göre artık bu oyunu oynamamak için bir nedeniniz yok. Hemen platformunuzu hazırlayın, rakibinizi seçin ve oynamaya başlayın. Emin olun şimdilerde oynadığınız mobil oyunlardan çok daha fazla zevk alacaksınız. Bol şanslar, iyi eğlenceler.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu