Hayvan İsimleriKelimeler

L Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

L ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de l harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

L Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi L Olan Hayvan İsimleri

Lama

lama
lama

Güvenilir, sevimli ve sakin olan lamalar, Güney Amerika dağlarındaki And kültürleri tarafından geleneksel olarak kullanılan evcilleştirilmiş hayvanlardır. Ek olarak son kırk yılda, tüm dünyadaki çiftçiler, yetiştiriciler ve egzotik evcil hayvan severler tarafından ithal edilmeye devam etmektedir.

Deve ailesinin üyeleri olan lamalar alpaka hayvanının kuzenleridir. Araştırmacılar ayrıca, yakın akraba ve vahşi bir tür olan guanacos’un evcilleştirilmiş torunları olduklarına inanıyorlar. Diğer kameloidlerden farklı olarak, lamaların sırt hörgüçleri yoktur, ancak çok sevimli yüzleri vardır. Aslında, o kadar nazik ve anlayışlılar ki, bilim adamları lamaları “karizmatik megafaunalar” olarak sınıflandırıyorlar, yani insanların güvenle kucaklayabileceği birkaç türden biri.

Lamalar çok çeşitli boyut ve renklerde olabilirler.

Standart boyutlu yetişkinlerin boyu 1,7 ila 1,8 metre arasında değişir ve 130 ila 200 kilogram arasındadır. Başlarının tepesinden bakıldığında, lamalar uzun insanlarla yaklaşık aynı boydadır, ancak biraz daha ağırlardır. En büyük lamalar goriller, aslanlar ve kaplanlarla hemen hemen aynı ağırlıktadır.

Lepistes

lepistes
lepistes

Lepistesler, dünya çapında yaşayan minik tropikal balıklardır. Bazen gökkuşağı balığı veya guppy balığı olarak adlandırılırlar. Poeciliidae ailesine ait 276 lepistes türü vardır.

Bu balıklar türlerine göre sarı, kırmızı, mavi, yeşil, siyah, beyaz veya turuncu olabilir. Örneğin, mavi bir kobra lepistesinin, kobra yılanının sırtına benzeyen dikey siyah çizgili desenli koyu mavi bir gövdesi vardır. İçinde sarı ve siyah bir desenle karışık parlak mavi bir üçgen kuyruk yüzgeci vardır. Alternatif olarak, kırmızı lepistesin parlak kırmızı ve altın karışımı içeren pulları vardır. Kuyruk yüzgeci, ucunda bulunan açık altın ile parlak kırmızı rengindedir. Leopardan kobra lepisteslerine, Dumbo kulak ejderha lepistesine kadar, bu grupta benzersiz renkler ve ölçek desenleri vardır.

Lepisteslerin birkaç farklı kuyruk yüzgeci şekli vardır. Yelpaze kuyruğu, bayrak kuyruğu, lir kuyruğu, kılıç kuyruğu, yuvarlak kuyruk ve tül kuyruğu birkaç örnektir. Bu balığın alabileceği en uzun boyut 3.5 cm’dir.

Bu balıkların parlak rengi, onları birçok avcı için net bir hedef haline getirir. Bununla birlikte, benzersiz bir savunma özelliğine sahiptirler. Bir avcı yaklaştığında, balığın süsenleri gümüşten siyaha döner. Bu, yırtıcı hayvanın balığın kafası olduğunu düşündüğü şeye odaklanırken, balığın tehlike durumundan fırlayarak uzaklaşmasına izin verir.

Leopar

leopar
leopar

Leopar, etçil (et yiyen) bir memelidir. Felidae ailesine aittirler. Leoparlar sadece adapte olabilen avcılar değil, bulundukları iklimler de büyük farklılıklar gösteren avcılardır. Afganistan’ın dağları veya Hindistan’ın ormanları, leoparların yaşadıkları yerler arasında en yaygın olanıdır. Esaret altında bile leoparlar 21 yıl kadar yaşayabilir.

Leopar, aslanlar, jaguarlar ve kaplanlarla yakından ilişkili zarif, güçlü ve kurnaz bir büyük kedidir. Sahra altı Afrika, kuzeydoğu Afrika, Orta Asya, Hindistan ve Çin’de yaşamaktadırlar. Bununla birlikte, nüfuslarının çoğu, özellikle Afrika dışında, tehlike altındadır. Ana yaşam alanları çalılıklar veya ormanlardır.

Leylek

leylek
leylek

Leylekler neredeyse tamamen sessiz hayvanlardır. Çıkardıkları tek ses gaganın takırdamasıdır. Tamamen gündüz ve sürüler halinde avlanırlar, ancak üreme mevsimi boyunca çiftlere ayrılırlar. Beyaz leylek bataklık bölgelerde bulunan kurbağalar, yılanlar, kertenkeleler, küçük kemirgenler ve böceklerle beslenir. Marabou leylekleri çoğunlukla ölü hayvanların çürüyen eti olan leşle beslenir. Tamamı sağlam gövdeli, uzun ince bacaklı ve hafif perdeli kısa ayak parmaklarına sahip 17 leylek türü vardır. Pençeleri küt ve tırnak gibidir. Yırtıcı kuşlar gibi, genç leyleklerin birbirini takip eden iki tüy deseni vardır.

Avrupa ve Asya’nın beyaz leylekleri, kış aylarının geçtiği Afrika’da da korunmaktadır.

Güçlü bir gövde, uzun, keskin kenarlı, düz konik bir gaga, siyah kanat örtüleri ve uçuş tüyleri ile beyaz tüyleri ve boynun altından aşağıya doğru yönlendirilmiş uzun sivri tüyleri vardır. Yetişkin kuş, 60 cm uzunluğa ulaşır ve yaklaşık 45 cm bir kanat açıklığına sahiptir. Erkekler 13 kilogram ağırlığa kadar çıkabilir.

Limenitis

limenitis
limenitis

Limenitis, dünyanın tüm zoocoğrafik bölgelerinde bulunan birkaç bin türden oluşan bir ailedir. Çoğu orta büyüklükte veya daha büyüktür, ancak aile, önceki sınıflandırmalarda kendi başına bir aile olarak belirlenmiş bir alt aile olan Satyrinae’yi de içerdiği için oldukça değişkendir.

Her iki cinsiyettede ön ayaklar körelir ve yürümek için elverişsizdir. Erkeklerde tipik olarak sadece 2 tarsal eklem vardır ve bacaklar fırçaya benzer bir görünüme sahiptir. Bu da bu aile için ortak bir isim olan “fırça ayaklı kelebekler” ile sonuçlanır. Dişilerde ön ayağın 4 tarsal eklemi vardır, bu da erkekle karşılaştırıldığında, yetişkinin cinsiyetini belirleyen bir mekanizma sağlar. Orta bacak ve arka bacak her iki cinste de normaldir ve hem tibia hem de tarsus dikenli olabilir.

Lüfer
lüfer
lüfer

Lüfer, yeşilimsi mavi gövdeli ve çatal kuyruklu büyük, uzun bir balıktır. İlkbahardan sonbahara kadar körfezlerin açık sularını ziyaret eder. Lüfer genellikle 40 – 50 santimetre uzunluğunda büyür ve 30 kilogram ağırlığa kadar çıkabilir. Yeşilimsi mavi bir gövde ve gümüşi bir göbeğe sahiptir. Geniş ağzı güçlü çenelere ve keskin dişlere sahiptir. Kuyruk yüzgeci çatallıdır ve açık yeşildir. Göğüs yüzgecinin tabanında siyah bir leke vardır.

Lüfer, kalamar ve hamsi gibi balıkları yer. Avına saldırmak ve onu etkisiz hale getirmek için keskin dişlerini kullanır. Muhtemelen körfezlerdeki en cana yakın avcı olan lüfer, genellikle sadece çok aç kaldığında avlanır. Köpekbalıkları, ton balığı ve kılıç balığı lüferleri avlayabilir. İnsanlar lüferleri genellikle ticari amaçla yakalamaktadır.

Yaz aylarında orta Atlantik kıyılarında yumurtlama dönemi başlar. Bu yumurtlama döneminden ve güney ilkbahar yumurtlama döneminden kalan gençler, yaz sonunda tekrar körfezlere gider. Lüfer 12 yıldan fazla yaşayabilir.

L Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

L harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi L olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

  • Lama
  • Lapin Balığı
  • Lebistes
  • Leopar
  • Levrek
  • Leylek
  • Limenitis
  • Lir Kuşu
  • Lüfer
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu