Hayvan İsimleriKelimeler

I ve İ Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

I ve İ ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de ı ve i harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

I ve İ Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi I ve İ Olan Hayvan İsimleri

Istakoz

ıstakoz

Istakozlar, dünyanın birçok sahil şeridindeki sularda yaşayan bir kabuklu ailesidir. Bilinen 30 pençeli ıstakoz türü ve 45 dikenli ıstakoz türü vardır.

Dünyada bilinen en büyük ıstakoz türü, Kuzey Carolina sahil şeridinden Newfoundland’a kadar varlığı bilinen Amerikan ıstakoz türüdür. Amerikan ıstakozları yaşamları boyunca sürekli büyüdükleri için, yaşayan kabuklulardan daha büyük boyutlara ulaşabilirler. Bilinen en büyük Amerikan ıstakozunun ağırlığı 20,1 kg idi!

Istakozlar böceklerle yakından ilişkilidir çünkü dış iskeletleri ve örümcek gibi eklemli bacakları vardır. Istakozlar hem balık hem de yosun ile beslenebilen omnivorlardır. Istakozların görme yeteneği zayıftır, bu nedenle okyanusun dibinde hareket ederken tat alma ve koku alma yetenekleri onlar için çok önemlidir.

Boğazlarında beyin ve midelerinde dişleri olan ıstakozlar, hayvanlar alemindeki en sıra dışı anatomilerden bazılarına sahiptir. Gözleri gölgeleri ve ışığı algılar, ancak renkleri veya görüntüleri algılamaz. Midelerinde, yiyecekleri parçalayan bir mide değirmeni olan “dişleri” vardır. Bir ıstakozun beyni boğazında bulunur ve yaklaşık olarak bir çekirge büyüklüğündedir. Kalpleri ve merkezi sinir sistemleri karınlarında bulunur. Ek olarak, ıstakozlar ayaklarıyla yiyeceklerin tadına bakar ve bacaklarında bir dizi duyusal kıl kökü bulunmaktadır.

İguana

iguna

Genellikle evcil hayvanlar olarak tutulan yeşil iguanalar, Karayipler ile Orta ve Güney Amerika’ya özgü büyük, ağaçlarda yaşayan kertenkelelerdir. Ayrıca Florida, Hawaii, Teksas ve ABD Virgin Adaları’ndaki vahşi popülasyonlar olarak vahşi ortamda bulunurlar. Bu sürüngenler, uygun çevre koşullarında tutulduğunda ve uygun şekilde beslendiğinde harika evcil hayvanlar olabilir. Özellikle, sürüngenleri uygun şekilde idare etmesi öğretilebilecek daha büyük, hatta belki de ergen çocuklu aileler veya uzun ömürlü bir arkadaş isteyen bireyler için uygun bir ev hayvanıdır. Evcil hayvan olarak bir iguana almayı düşünüyorsanız onlarla ilgilenmenin pek zor olmadığını bilmelisiniz.

İmpala

impala

İmpala, güney ve doğu Afrika’nın hafif ormanlık alanlarında ve savanlarında yaşar. Bu orta boy antiloplar, yağmur mevsimi boyunca yüzlerce sürü halinde seyahat eder ve toplanır. Yağmurlar otlatmak için bol miktarda ot ve çalı getirir. Kuru mevsimde bu sürüler, bir parçası olarak yaprakları, ince dalları ve daha yüksek büyüyen bitki örtüsünü yedikleri tarama adı verilen bir süreçte yiyecek bulmak için birlikte çalışırlar.

Impala’nın bilimsel adı Aepyceros melampus’tur. Bu isim, “yüksek boynuzlu” anlamına gelen Aepyceros ve “siyah ayak” anlamına gelen melampus ile Antik Yunancadan gelmektedir. Genel adı impala, Zulu dilindendir.

Impala, filum Chordata ve Mammalia hayvan grubuna aittir. Sığır, antilop, koyun, keçi, manda ve bizon ile birlikte Bovidae ailesine aittirler. Bu büyükbaş hayvanların hepsinin toynakları ve boynuzları vardır. Boynuzlar geyikten farklıdır, hayvanın kafatasının önünden büyürler ve dallanmazlar.

İnek

inek

İnekler dünyanın her yerinde bulunur. 10.000 yıldan fazla bir süre önce iş, süt ürünleri, et ve daha fazlası için insanlar tarafından evcilleştirildiler. Ancak bilim adamları, karmaşık beyinleri ve duyguları hakkında hala çok şey öğreniyorlar. Bu nazik devler, 500 kg’den bir araba büyüklüğüne kadar değişir; bazılarının uzun boynuzları, sırtlarında tümsekler, renkli desenler veya diğer harika özellikleri vardır! Teknik olarak bir ‘inek’ yalnızca çalışkan bir bireye atıfta bulunurken, terim genellikle cinsiyetten bağımsız olarak türdeki herhangi bir hayvanı tanımlamak için kullanılır.

İnekler çok çeşitli türler, renkler, boyutlar ve hatta şekillerde bulunur! Dört ayak üzerinde ve tırnaklı ayakları üzerinde duran ortalama yetişkin bir inek, küçük bir arabadan biraz daha hafiftir, yaklaşık 680 kg ağırlığındadır. Bu, 1.5 ton ağırlığın üzerinde büyüyen Chianina ineğinden, yaklaşık 280 kg ağırlığında olan Dexter ineğine kadar uzanan cinslere bağlı olarak değişir.

İskorpit

iskorpit

Scorpaenidae olarak da bilinen iskorpit, büyük bir balık ailesidir ve genellikle yüzlerce üye içerir. Bu aileden gelen balıkların çoğu zehirlidir ve kendilerini savunmak için düşmanları zehirleyebilirler.

Bu balığın zehirlemesi yoğun ağrıya neden olabilir ve ayrıca şişmeye neden olabilir. Sokmadan gelen zehrin vücudun diğer bölgelerine hızla yayılabileceği ve hızlı tıbbi müdahale gerektirdiği söylenmektedir.

Bu balıklar genellikle kıyı bölgesinde yaklaşık 800 metre derinlikte bulunur ve genellikle kayaların ve alglerin etrafında hareketsiz oldukları bilinmektedir. İskorpitgiller Scorpaenidae bilimsel adıyla anılır ve Animalia ve Phylum Chordata grubuna aittir. İskorpitlerin yaklaşık 100 ila 200 alt türü ve türü vardır.

İspinoz

ispinoz

İspinozlar Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Meksika’da yaşarlar. Bu minik kuşların tril, cıvıltı ve değişen melodilerle dolu güzel bir tınısı bulunur. Erkek ispinoz, başındaki ve göğsündeki parlak kırmızı tüylerle dikkat çeker. Bu kuşlar tohum, tahıl, çiçek, çilek ve tomurcukları yiyen otçullardır. İspinozlar yaklaşık 11 yaşına kadar yaşayabilir, ancak ortalama ömürleri 4 ila 5 yıldır.

Erkek kırmızı ispinozların başlarında ve göğüslerinde parlak kırmızı tüyler bulunur. Kanatlarında ve kuyruklarında açık kahverengi ve siyah çizgiler bulunur. Alternatif olarak, dişi ispinoz açık kahverengi bir kafaya, kahverengi benekli beyaz bir göğse ve kanatlarında siyah çizgilere sahiptir.

Hem erkek hem de dişi ispinozlar, tohum ve çilek yemek için mükemmel olan koni şeklinde bir gagaya sahiptir. İki koyu renkli gözleri ve küçük siyah bacakları ile ayakları vardır.

İstiridye

istiridye

Bu deniz canlıları genellikle zorlu habitatlarda bulunur. Biçimleri çok düzensizdir ve bazılarının kapakçıkları oldukça kireçlidir. Filum Mollusca grubuna aittirler.

İstiridyeler, genellikle solungaçlarına çekilen algleri ile diğer yiyecek parçacıklarını yerler. Sıcak sularda üreyen yayın yoluyla üredikleri ve cinsiyetlerini de değiştirebilecekleri bilinmektedir. Her istiridye, ömrü boyunca en az bir inci yapma yeteneğine sahiptir.

Bu hayvanların bilimsel adı Ostreidae ile anılır ve Bivalvia sınıfına, Pteriomorphia alt sınıfına aittir. Animalia ve Phylum Mollusca hayvan grubuna aittirler.

Ostreidae bilimsel adı iki kelimenin birleşimidir – Ostrea ve -idae soneki. Okyanus yaşamında –ostrea adı oldukça yaygındır ve eski Yunanca’da “görünüm” veya “benzerlik” anlamına gelen eîdos kelimesinden gelmektedir.

I ve İ Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

I ve İ harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi I ve İ olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

 • Istakoz
 • İguana
 • İmpala
 • İmparator Penguen
 • İnci Balığı
 • İnek
 • İskorpit balığı
 • İspinoz
 • İstavrit
 • İstrongilos
 • İsopod
 • İpek Böceği
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu