Hayvan İsimleriKelimeler

J Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

J ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de j harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

J Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi J Olan Hayvan İsimleri

Jaguar

jaguar

Jaguarlar, Amerika kıtasında hayatına devam eden büyük kedilerden biridir ve aslan ile kaplandan sonra en büyük üçüncü kedidir. Afrika ve Asya’da yaşayan leoparlara çok benzerler, ancak jaguarların nokta desenleri daha karmaşıktır ve gövdelerinde belirgin farklılıklar bulunur.

Güney Amerika mitolojisinde mistik olarak jaguarlara çok farklı anlamlar yüklenmiştir. Jaguarın tasvirleri, jaguarın menzilindeki Kolomb öncesi kültürlerin sanatında ve arkeolojisinde ortaya çıktı.

Kedigiller familyasından olan diğer birçok agresif hayvanın aksine jaguarlar sudan çekinmezler. Aslında, oldukça iyi yüzücülerdir. Hayvanların kafatasına zarar vermek için müthiş derecede agresif dişlerini kullanırlar. Balıkları, kaplumbağaları ve hatta caimanları avlarlar. Jaguarlar ayrıca gece pusuya düşürmeyi tercih ettikleri geyik, pekari, kapibara, tapir ve diğer bazı kara hayvanlarını da yerler.

Jaguarlar yalnız yaşarlar ve bölgeseldirler. Dışkılarıyla veya pençeli ayaklarıyla ağaçları işaretleyerek bölgelerini tanımlarlar. Dişilerin doğumda kör ve çaresiz olan bir ila dört yavru arasında yavru doğurma ihtimali vardır. Anne onlarla kalır ve onları yaklaşabilecek her hayvandan, hatta kendi babasından bile şiddetle korur. Anne jaguar yavrulara iki veya üç sene gibi bir sürede avlanmayı öğretir.

Jakamar Kuşu

jagamar kuşu

Jakamar kuşu parlak renkli bir kuştur. Yetişkin erkeğin üst kısımlarında metalik bakır yeşili tüyleri vardır. Kanatlarda bulunan tüylerin ana rengi siyahımsıdır. Uzun kuyruk, iki uzun dikdörtgen detaya sahiptir. Diğer kuyruk tüyleri tarçın rengidir. Çeneleri ve boğaz kısımları beyazdır. Göğüs geniş bir metalik bakırımsı rengindedir. Göbek, delik ve alt kuyruk kırmızı-kestane rengindedir. Balen örtüleri tarçın ve uçuş tüyleri koyu gridir.

Dişi kuş erkeğe benzer, ancak tarçın rengi çene ve boğazı vardır. Erkeklerden biraz daha solgun ve donuktur. Juvenil boyları, yetişkinlerden daha kısadır. Üst kısımlar daha mat ve göğüs tüyleri yetişkinlere göre daha az düzenli ve daha geniştir. Baş metalik yeşildir. Uzun, keskin siyah gaga yaklaşık 4 ila 5 cm uzunluğundadır. Gözler, çıplak grimsi göz halkaları ile koyu kahverengidir. Bacaklar ve ayaklar sarımsı kahverengidir.

Jakamar kuşu, çalılık orman kenarları, çalılıklar, akarsular ve nehir kıyıları, dağınık ağaçların olduğu bataklıklar ve savanalar gibi çeşitli habitat türlerini sık sık ziyaret eder. 900 metre yüksekliğe kadar, nadiren 1300 metreye kadar olan alçak arazilerde görülebilir.

Jako Papağanı

jako papağanı

Jako papağanları, batı ve orta Afrika’ya özgüdür. Yağmur ormanları, ormanlık alanlar ve ormanlık savan gibi farklı ova ormanlarında yaşarlar. Orman kenarlarında ve açıklıklarda görülürler, bazen bahçelerde ve ekili tarlalarda beslenirler.

Jako papağanları dünyanın birçok yerinde evcil hayvan olarak tutulmaktadır ve popülerlikleri yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Antik Roma’nın asil sınıfları arasında tercih edilen bir evcil hayvandı. Bir papağanı evcil hayvan olarak beslemeyi düşünürseniz, jako papağanlarının uzun ömürlü ve oldukça zeki kuşlar olduğunu ve büyük özen ile dikkat gerektirdiğini unutmayın. Sahipleriyle güçlü bağlar kurarlar ve çok gürültülü, dağınık, talepkar olabilirler! Bir papağanla harika bir arkadaşlığa sahip olabilirsiniz, ancak neye bulaştığınızı bilmeniz ve tüm sorumluluğu üstlenmeye istekli olmanız gerekir.

Japon Balığı

japon balığı

Japon balığı, sazanların evcilleştirilmiş halidir. Bu balık, çapraz eşleme yoluyla elde edilmiş sıradışı renkleri ile popülerdir. Renk, desen ve pul türü bakımından farklılık gösteren 20’den fazla farklı japon balığı türü vardır. Japon balıkları Doğu Asya kökenlidir. Genellikle tatlı suları severler. Geçtiğimiz yüzyılda güzelliği ve artan popülaritesi sayesinde japon balıkları dünyanın her yerindeki göletlerde bulunabilir. Japon balığı çok sayıda olduğu ve özel su kültürlerinde tutulduğu için nesli tükenmekte olan türler listesinde yer almıyor.

Japon balığı oldukça gelişmiş büyük bir balıktır. 13 cm uzunluğa kadar ulaşabilir. Balığın büyüklüğü yaşam koşullarına bağlıdır. Balığın büyümesi için yeterli miktarda yiyecek ve oksijen ile uygun sıcaklık şarttır. Japon balığının rengi çeşide bağlıdır. Renkleri beyaz, siyah, mavi, kırmızı, krem ​​ve sarı olabilir. Japon balıkları farklı noktalar ile kaplıdır. Japonya’daki insanlar japon balığının zenginliği, refahı, sevgiyi, başarılı kariyeri ve iyi talihi sembolize ettiğine inanıyor. Her çeşit bu değerlerden biriyle ilişkilidir.

Japon balıkları ile koi balıkları aynı ataya sahiptir. Görünüşte benzerlikler paylaşsalar da, japon balıkları üst dudaktaki dikenlerden tanınabilir.

J Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

J  harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi J olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

  • Jaguar
  • Jakamar kuşu
  • Jako papağanı
  • Japon balığı
  • Jenet
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu