Hayvan İsimleriKelimeler

H Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

H ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de h harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

H Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi H Olan Hayvan İsimleri

Hindi

hindi

Hindi, Kuzey Amerika’nın en ünlü kuşlarından biridir. Benjamin Franklin bile, Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal hayvanını kartal değil hindi yapmak istedi!

Hindinin popülaritesi, Amerikan halkının şükran günü ve noel gibi özel günler için bu kuşu yeme konusunda olan sevgisinden geliyor. Genellikle fotoğraflarda veya resimlerde gördüğümüz yabani hindi, ABD şükran günlerinde sunulan yerli hindi ile aynı hindi değildir.

Yerli veya evcil hindiler, yabani bir hindinin iki katı ağırlığındadır ve kâr için çiftliklerde yetiştirilir.

Yerli hindilerin çoğu o kadar ağırdır ki uçamazlar. Yabani hindiler  (Meleagris gallopavo ) Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde ormanlarda yaşar ve dünyanın bu bölgesinde bulunan en büyük av kuşlarıdır. Günlerini meşe palamudu, tohumlar, küçük böcekler ve yabani meyveler gibi yiyecekler arayarak geçirirler. Gecelerini alçak ağaç dallarında geçirirler. Ayrıca yabani hindiler uçabilir.

Bir eşi çekmek için süslü kuyruklarını kullanan tek kuş tavus kuşları değildir. Her bahar erkek hindiler, olabildiğince çok dişiyle arkadaş olmaya çalışır. “Tom” veya “Gobblers” olarak da adlandırılan erkek hindiler vücutlarını şişirip kuyruk tüylerini (tıpkı bir tavus kuşu gibi) yayarlar.

Hint Bülbülü

hint bülbülü

Bülbül, söylediği güzel şarkılar ile tanınan küçük, böcekçil bir kuştur. Genellikle twogale adı verilen daha karasal türlerden oluşan bir gruba aittir. Bülbül, kırmızımsı kuyruk dışında sade kahverengidir ve alt kısmı beyaz renge kadar uzanan devetüyü rengindedir. Erkek ve dişi görünüş olarak benzerdir. Bu gizemli kuşun söylediği şarkılar, doğadaki en güzel seslerden birine sahiptir.

Bülbüller, gündüzleri aktif olan yalnız kuşlardır. Çok utangaçtırlar ve genellikle kalın çalılar veya çalılar arasında saklanırlar. Bu kuşlar, yaprak çöpünde yiyecek aramak için etrafta zıplayarak ya da alçak dallar ve yapraklar üzerinde yiyecek toplarlar. Bazen avlarını yerde yakalamak için tuhaf hareketler sergileyebilirler. Bülbüller çoğunlukla gece şarkı söyler, ancak muhteşem sesleri gündüz de duyulabilir.

Etkileyici bir ıslık, bülbüllerin şarkı söylemesine yardımcı olabilir. Sadece eşleşmemiş erkekler geceleri düzenli olarak şarkı söyler ve gece şarkısı muhtemelen bir eşin ilgisini çekmeye hizmet eder. Şafakta, gün doğumundan önceki saatte şarkı söylemenin, kuşun bölgesini savunmak için önemli olduğu varsayılır. Bülbüller, doğal gürültülerin üstesinden gelmek için kentsel alanlarda daha yüksek seste şarkı söylerler. Şarkılarının en karakteristik özelliği yüksek sesle söylenmesidir. Bazı bülbüler rahatsız edici kurbağa seslerine benzer sesler çıkarabilir.

Hamam Böceği

hamam böceği

Hamam böceği olarak da bilinen bu böcekler, su dışında her ortamda ve her habitatta bulunur. Hamamböceği, böcek dünyasında insanlar için en yaygın bilinen zararlılardan biridir, ancak ekosistemde ayrışan materyalleri sindirerek hayati bir rol oynar.

Var olduğu bilinen 4.000 civarında hamamböceği türü olduğu düşünülmektedir, ancak farklı hamamböceği türlerinden sadece 30’u insanların temas kurduğu türlerdir. Hamamböcekleri genellikle insanlarla yakın temasa geçme konusunda istekli değildir ve yalnızca yiyecek konusunda sıkıntı çekerlerse onları görebilirsiniz.

Hamamböceğinin tarihi, yaklaşık 300 milyon yaşındadır. Fosil kanıtları, modern hamamböceğinin orijinal hamamböceğinden çok daha küçük olduğunu gösteriyor. Bugün hamam böceği ortalama olarak yaklaşık bir 2 cm uzunluğundadır.

Hamamböceği omnivor bir hayvandır ve çürüyen maddelerle beslenir. Bu nedenle genellikle kirli olan şeylerle ilişkilendirilir. Çoğu hamamböceği türü, ışığa ilgi duyan oryantal hamamböceği hariç, gece aktif olur. Hamamböcekleri genellikle sadece organik madde yerler, ancak bazılarının küflü duvar kağıdı gibi maddeleri bile yediği bilinmektedir.

Hamster

hamster

Hamsterlerin, Suriye hamsteri ve minyatür Rus cüce hamsteri gibi hamster türleri de dahil olmak üzere, aslen Doğu Asya’nın çöl topraklarından geldiği düşünülmektedir. Vahşi doğadaki hamsterler, zamanlarının çoğunu kazarak ve yiyecek arayarak geçirme eğilimindedir. Günümüzde hamsterler genellikle evcil hayvan olarak tutulmaktadır ve ortalama ev hamsterı yaklaşık 2 veya 3 yaşına gelmektedir. Hamsterlerin doğası, küçük boyutları ve sakin mizacı nedeniyle çocuklar için bakılması kolay ilk evcil hayvanlar olduğu düşünülmektedir.

Hamsterler yalnızlığa oldukça düşkün hayvanlardır. Bazı hamster türleri yalnızlığı o kadar severler ki, aynı alanda birden fazla hamster varsa onlar ile ölümüne kavga ederler. Doğadaki hamsterler, hamsterin doğal ortamındaki birçok yırtıcıdan kaçınması için gündüz saatlerini yer altındaki yuvalarda geçirdiği için gece hayvanlarıdır. Hamster, geceleri yeraltındaki yuvasını güvenlik amacıyla terk edecektir. Gece saatleri daha serin olduğundan yiyecek aramak için daha uygundur.

Hamsterler, bulduğu yiyecekleri saklamak için büyük yanaklarını kullanır, böylece yiyecekleri yuvalarına geri götürebilirler. Kuruyemişler, tohumlar, sebzeler, otlar, meyveler hamsterin doğal beslenmesinin bir parçasıdır.

Hamsi

hamsi

Hamsi, insanların yiyecek ve yem olarak yakaladığı küçük bir balıktır. Araştırmacılara göre, en yakın akrabaları ringa balığıdır. Araştırmacılar her iki grubu da taksonomik sıraya göre Clupeiformes’e yerleştirirler. Şu anda, bilim adamları Hamsi veya Engraulidae familyasındaki 140 farklı türü kabul ediyor.

Bu balıklar nispeten dikkat çekici bir görünüme sahiptir. Gümüş pulları, koyu yeşil-mavi bir sırtı ve daha açık bir alt tarafı olan gövdeleri oldukça küçük ve dardır. Çok sayıda türe rağmen, bu küçük balıklar birbirine oldukça benzerler.

Boyut, türe göre biraz değişir, ancak çoğu tür yaklaşık 8- 10 cm uzunluğundadır. Daha büyük türler 10 12 cm kadar uzunluklara ulaşır. En ağır halleri bile oldukça hafiftir.

Hipopotam

hipopotam

Hipopotam, Sahra çölü etrafında Afrika’daki nehirlerde ve göllerde yaşamına devam eden memeli bir hayvandır. Görünüşüne rağmen, Hipopotam’ın aslında Balinalarla en yakın akraba olduğu düşünülüyor çünkü ikisinin yaklaşık 54 milyon yıl önce var olan ortak bir ataya sahip olduğu düşünülüyor. Hipopotam, Afrika kıtasında bulunan iki su aygırı türünden biridir, diğeri ise yalnızca batı Afrika’da bulunan ve şu anda kritik tehlike altında olan Cüce Suaygırı’dır. Suaygırları mevcut tarihsel aralığı boyunca popülasyon olarak avantajlı olsa da, hem avlanma hem de habitat kaybı nedeniyle sayıların azaldığı bildiriliyor.

Hipopotam, beş metre uzunluğa ve dört tondan fazla ağırlığa sahip, kısa ve kalın bacaklarla tutulan bir gövdeye sahiptir. Su aygırı’nın diğer hayvanlardan farklı olan en önemli özelliklerinden biri, 50 cm uzunluğa kadar büyüyebilen ve rakiplerini alt etmek için kullanılan iki uzun köpek dişi içeren sıradışı çeneleridir.

H Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

H harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi H olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

  • Hamam Böceği
  • Hamsi
  • Hamster
  • Hani Balığı
  • Hindi
  • Hipopotam
  • Horoz
  • Horozbina Balığı
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu