Hayvan İsimleriKelimeler

G Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

G ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de g harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

G Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi G Olan Hayvan İsimleri

Gavyal

gayval

Gavyal, Hindistan alt kıtasındaki yavaş akış sağlayan nehirlerin bulanık sularında yaşayan büyük boyutlu bir sürüngendir. Timsahlar ve caimanlar dahil olmak üzere diğer timsahlarla yakından ilişkili olan gavyaller, 200 milyon yıldan fazla bir süredir Dünya’da yaşamaya devam ederler ve en başından beri evrim süreçlerinde çok az şey değişmiştir. Timsah grubunun diğer üyeleri gibi, gavyaller de dinozorları içeren ve tamamen ayrı bir gruba ait olan diğer daha modern sürüngen türleriyle yakından ilişkili olmayan bir sürüngen grubu olan archosaurlardır. 65 milyon yıl önce ortadan kaybolan dinozorların aksine, timsahların sahip olduğu adaptasyonlar, yaşam alanlarına inanılmaz derecede iyi adapte oldukları ve bu nedenle bir tür olarak gelişmeye devam edebildikleri anlamına geliyor. Ancak bugün gavyaller aynı zamanda Hint gavyali olarak da biliniyor.

Gelincik

gelincik

Gelincik, daha soğuk kutup bölgeleri ile birlikte Avustralya ve çevresindeki adalar dışında her kıtada bulunan küçük etobur bir memelidir. Gelincik türleri, nereye adaptasyon sağladıklarına bağlı olarak boyutları, renkleri ve karakteristik özellikleri bakımından değişkenlik göstermektedir. Avrupa gelincikleri en yaygın gelincik türüdür ve kuzey yarım kürenin büyük bölümünde bulunabilir. Küçük olmalarına rağmen oldukça yırtıcı olan bu hayvanlar, burunlarından kuyruklarının ucuna kadar 14 cm den fazla uzunluğa sahip olmayan dünyadaki en küçük etobur memeli cinsidir. Gelincikler, etoburların mustelid ailesine aittir ve onlara en yakın benzer türler, örneğin daha büyük boyutlu ve kahverengi kuyruklarının sonunda siyah bir detay olan Stoats gibi benzer türlerle yakından ilgilidir.

Gelincik, etobur hayvanlar gibi küçük hayvanları etkisiz hale getirmek için evrimleşmiş hayvanlardan biridir. Bunun nedeni ince vücutlarının fareleri yuvalarına kadar takip etmeleri için oldukça uygun olmasıdır. Gelinciklerin boynundan çok daha kalın olmayan küçük ve dar kafaları vardır ve kısa bacakları ile esnek omurgaları sayesinde küçük, dar alanlarda kendilerini kolaylıkla hareket ettirebilirler. Gelinciklerin oldukça sivri bir burnu, üçgen şeklinde kafası ve ufak kulakları ile siyah gözleri bulunur.

Gergedan

gergedan

Gergedanlar, ilk olarak Güneydoğu Asya’da bulundu. Bugün, üç gergedan türü kritik derecede tehlike altında olarak listeleniyor ve çok küçük habitat bölgelerinde yaşıyor.

Vücut özelliklerine has bir boynuzu ve oldukça devasa boyutuyla gergedan, dünyadaki en özel görüntüye sahip memelilerden biridir. Bununla birlikte, boynuzu için yapılan yoğun kaçak avcılık günümüzde birçok gergedan türünü tehdit etmektedir.

 • Beyaz Gergedan

Beyaz gergedan dünya üzerindeki en büyük gergedan türüdür. Afrika’ya özgüdür. Güney beyaz gergedanları bugün yok olmanın eşiğindeyken, Kuzey beyaz gergedanın ise 2018 yılında son olarak hayatta kalan erkeğinin de ölmesiyle tamamen nesli tükendi.

 • Siyah Gergedan

Üçgen dudaklara sahip siyah gergedanlar, bir zamanlar neredeyse tüm Sahra altı Afrika bölgesinde dolaşmaktaydı. Günümüzde ise kritik bir tehlike altındalar.

 • Hint Gergedanı

Asya’ya özgü en büyük gergedan olan Hint gergedanı, Hint yarımadasının eteklerine kadar uzanan bir menzile sahiptir. Hint gergedanı, zırh detaylarına sahip deri görünümü ile oldukça fazla dikkat çekmektedir.

 • Sumatra Gergedanı

Hindistan’dan Borneo adasında ilk karşılaşıldıklarından itibaren günümüzde Sumatra gergedanları aşırı derecede tehlike altındadır. Kendilerini izole ederek hayatta kalmaya çalışmaktadırlar.

Sumatra gergedanı 1.000 kilograma kadar ağırlığa sahip olsa da, dünyadaki en küçük gergedan türüdür. Sumatra gergedanları, tüm vücutlarına işlemiş olan sıradışı görünümleriyle eşsiz hayvanlardan bir diğeridir.

Geyik

geyik

Geyik çeşitleri dünya çapında çoğaldı ve düşmanca bir dünyanın zorluklarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için birçok evrimsel değişim gösterdi. Muhteşem boynuzları, hayvanlar alemindeki en dikkate değer özelliklerden bazılarıdır, savunma ve cinsel işaret için kullanılır. Rahatsız edildiğinde, olağanüstü hızı, çevikliği ve inceliği ile harekete geçebilir. Neredeyse her tür bitkiyi sindirebilir. Geyik, bir tür evrimsel başarı öyküsüdür.

Cervidae, tüm geyik türlerinin bilimsel adıdır. Latince cervus kelimesinden türemiştir ve basitçe geyik anlamına gelir. Cervidae ailesi, tüm düz parmaklı toynaklıları veya belirli bir tür ayağı olan toynaklı hayvanları temsil eden Artiodactyla grubuna aittir. Bu grup zürafalar, bizonlar, suaygırları, domuzlar, develer, koyunlar ve sığırları içerir. Günümüzde yeni kanıtlar, deniz memelilerinin, on milyonlarca yıl önce çift parmaklı toynaklılardan evrimleştikleri için de grubun üyesi olduklarını gösteriyor.

Goril

goril

Goriller, sıklıkla Afrika kıtasında karşılaşılan büyük maymunlardır. Günümüzde çoğunlukla iki alt gruba ayrılırlar. Dağ gorilleri çoğunlukla Orta Afrika’nın dağlık alanlarında hayatına devam ederken, ova gorilleri, Orta ve Batı Afrika’nın karmaşık ormanlarında yaşarlar. İki çeşit goril birbirine ne kadar benzese de ortada büyük farklılıklar vardır. Ova gorilleri oldukça yumuşak olan saçlara sahiptir. Dağ gorilleri ise tam tersi özelliğe sahiptir.

Diğer bir fark ise boyuttur. Ova gorilleri 2 metreye kadar uzayan boyutlarda ve 70-75 kg ağırlığında olabilmektedir. Dağ gorilleri ova gorillerine göre daha ağır olsalar da çoğunlukla aynı boyuttadırlar. 80-85 kg ağırlığındadırlar. Dünya Doğa Federasyonu (WWF) göre goriller dünyanın en büyük hayvanlarından biridir.

Goriller çoğunlukla ot yiyerek yaşamına devam eden hayvanlardır. Genellikle yabani kereviz, sürgünler, kökler, meyveler, ağaç kabuğu ve ağaç özü gibi bitki örtüsünü yerler, ancak küçük hayvanları ve böcekleri yedikleri bilinmektedir. Bir erkek 50 kg’a kadar yiyecek tüketebilir.

Güvercin

güvercin

Türkiye’de nerede olursanız olun, sayısız kuş türünün aksine bir güvercinle karşılaşmanız muhtemeldir. Şehir merkezlerinde, parklarda, bahçelerde ve tarıma yakın alanlarda bulunan güvercinler, çok sayıda farklı habitatın korunmasında hayati bir rol oynar. Bununla birlikte, birçok insan tüm güvercinlerin aynı olduğunu düşünmesine rağmen, birçok tür genellikle bir arada bulunabilir ve aslında birbirleriyle çok yakından ilişkili olsalar da, aralarında görünüş, davranış gibi önemli farklılıklar vardır.

 • Yabani Güvercin

Yerli Kaya Güvercini’nin (şimdi kayalık kıyılarla sınırlı) soyundan gelen yabani güvercin özellikle kentsel alanlarda yaygın olmaktadırlar. 33 cm uzunluğa kadar büyüyen yabani güvercinler gri gövdeleri, siyah uçlu kuyrukları ve boyunlarındaki mürekkep gibi yeşil tüyleriyle tanınabilir.

 • Yakalı Güvercin

İlk olarak 1950’lerde Türkiye’de kaydedilmiş olmalarına rağmen günümüzde oldukça yaygındırlar, ancak çoğunlukla kentsel alanlara yakın yerlerde bulunurlar. Yaklaşık 32 cm uzunluğunda büyüyen yakalı güvercinlerin kum renkli gövdeleri, pembemsi başları ve alt kısımları ve boyunlarının arkasında belirgin siyah çizgileri vardır.

G Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

G harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi G olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

 • Gabon Engereği
 • Gagalı Balinagiller
 • Galagogiller
 • Gavyal
 • Geko
 • Gemsbok
 • Gelincik
 • Gelincik Balığı
 • Gerbil
 • Gerenuk
 • Gergedan
 • Geyik
 • Gila Canavarı
 • Girinus
 • Golyan Balığı
 • Goril
 • Guguk
 • Gün Balığı
 • Güve
 • Güvercin
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu