Oyun

Geleneksel Oyunlar Nelerdir? Unutulan Oyunlarımız

Geleneksel oyunlar deyince aklınıza ilk ne geliyor? Yirmili yaşların üzerindeyseniz aslında çoğunu hatırlıyor olabilirsiniz. Belki birkaçına yetişememiş olabilirsiniz ancak yeni nesil bizden biraz daha şanssız. Özellikle teknoloji çağına girmemiz ile birlikte artık bilgisayar oyunlar ve mobil oyunlar sokak oyunları olarak adlandırdığımız oyunların yerini almaya başladı.

Önceden sokaklar hiç boş kalmazdı mesela. Taşlardan yapılan kaleler, parke üzerine çizilen sek sek alanı her zaman karşımıza çıkan şeylerdi. Aslında şöyle farklı bir ironi de yapabiliriz. Önceden çocukları eve sokmak çok güçtü şimdi ise evden dışarıya çıkarmak. Maalesef bilgisayar ve telefon gibi aygıtlar doğru kullanılmadığında çocuklarda kendi içine kapanma gibi sorunlara sebep oluyor. En önemlisi de sosyalleşme konusunda büyük bir sıkıntı yaşıyorlar. Bunun önüne geçmek içinde çocuklarımızla mümkün olduğunca eski geleneksel oyunlar oynamalı, sokak oyunları hakkında onları bilgilendirmeli ve teşvik etmeliyiz.

Bu yazımızda da birlikte oynayabileceğiniz oyunları bulabilir çok eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. İyi okumalar, iyi eğlenceler.

 

Çelik Çomak

Şimdilerde golf diye bir oyun biliyorsunuz değil mi? İşte o golf oyunun bizdeki yöresel hali çelik çomak. Ayrıca bence golf oynamaktan da daha zevkli. Bir kısa bir uzun sopayla oynanan çelik çomak da amaç kısa sopayı doğru bir şekilde havalandırıp en uzak noktaya ulaştırabilmek.

Zaten oyunun kazananı da bu şekilde belli oluyor. Sopasını en uzağa kim ulaştırırsa kazanan o olacağı için tüm gücünüzle kısa sopaya vurmaya bakın.

Bu oyun gerçekten zevkli ve oynanışı açısından eğlencelidir.

 

Hımbıl

Hımbıl kimi yerlerde bom oyunu olarak bilinse de biz kendi bildiğimiz şekilde yazmayı doğru bulduk. Oyun yine geleneksel bir oyun ve yine eğlence dozu oldukça yüksek.

En az üç oyuncu ile oynanabilen oyunda amacımız elimizde ki kağıtların tamamını aynı eşlerle toplamak ve hımbıl diyerek elimizi masaya koymaktır. Gerçekten çocukluğumuzda oldukça fazla oynadığımız bu oyunu oynamak için defter ve kalem yeterli olacaktır. Oyunun oynanışı için detaya inmemiz gerektiği için ayrı bir yazıda [highlight] hımbıl nasıl oynanır [/highlight] inceledik. Bu eğlenceli oyunu oynamak için yazımızı bağlantının üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Yerden Yüksek

Yerden yüksek oyunu sokakta oynanan oyunlar arasında en hareketli ve heyecanlı olanlardan bir tanesidir. Yine diğer tüm oyunlar gibi unutulmaya yüz tutmuş olsa da halen bazı bölgelerde sıklıkla oynanıyor.

Oyunun oynanışı ise oldukça basit. Önce sayışma yoluyla bir ebe belirleniyor. Sonra ebe belirlendikten sonra diğer oyuncular ebeden kaçmaya çalışıyor. Yerden yüksek bir yerde durduğunda ise ebe o oyuncuya dokunamıyor. Oyunun temel kuralı bu şekilde. Yerden yüksekte olan oyuncunun vücudunun tamamının yüksek olan alan içerisinde olması gerekir.

Oyunun zevkini kaçırmamak için koyulan bir diğer kuralda süre kuralı. Yükseğe çıkan oyuncu on saniyeden fazla o alanda duramaz. Ebe olan oyuncu ise kaçması için ona fırsat vermek zorundadır. Oyun bu oynanış prensibine göre devam eder. Ebenin dokunduğu oyuncu yeni ebe olur.

 

saklambaç oyunu

Saklambaç

Saklambaç oyunu da yine mahalle aralarında şen şakrak oynadığımız oyunlardan bir tanesi. Bu oyunu oynarken yeri geldi merdiven altlarına pustuk yeri geldi çanak çömlek patlattık. Gerçekten eğlencenin dibine vurabileceğiniz bir oyun.

Oyunda yine bir ebe belirleniyor her şeyden önce. Sonrasında belirlenen ebe gözleri kapalı bir şekilde duvara yaslanıp sesli bir şekilde otuza kadar sayıyor. Gözünü açarken de “Sağım solum sobe saklanmaya ebe” diyor.

Diğer oyuncular ise bu süre içerisinde saklanma çalışıyorlar. Ebe olan oyuncumuz gördüğü her oyucunun adını söyleyerek yaslandığı duvara koşup dokunuyor ve sobe diyor. Yakalanan oyuncular sobe alanına gelip beklemeleri gerekiyor. Eğer ebe olan oyuncumuz alandan fazla uzaklaşıp diğer saklanan oyunculardan bir tanesi alana gelirse ve ebeden önce sobe derse oyuna tabiri caiz ise reset atılıyor. Ebe olan oyuncumuz yeniden otuza kadar sayıyor ve aynı şekilde oyuna başlanıyor.

[highlight] Saklambaç nasıl oynanır [/highlight] daha detaylı öğrenmek isterseniz bağlantıya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Sek Sek

Seksek oyunu da yine çocukluğumuzda oynadığımız oyunlar içerisinde yer alan harika bir sokak oyunu. En az iki kişi ile oynana oyunda her hangi bir oyuncu sınırlaması yoktur.

Oyunda amacımız elimizdeki taşı birden başlayarak çizdiğimiz alanlara atmak. Her doğru atışımızda tek ayak üzerinde sekerek diğer alanlara basıp gelip taşımızın olduğu alana basmayarak taşı alıp geri dönmek. Taşın çizgiye gelmesi veya oyun alanının dışına çıkması durumunda sıra diğer oyuncuya geçer.

 

Bülbül Kafeste

Bülbül kafeste oyunu da artık unutulmuş geleneksel oyunlar arasında yerini yavaş yavaş alıyor. Sokaklarda pek bir oyunu oynayanı görmez olduk artık.

Oyunun oynanışı ise çok basit. Öncelikle oyunu oynayabileceğiniz kişi sayısı biraz fazla olursa oyun zevkli olur. Mesela 10 kişi ile oynamak bu oyunu çok daha eğlenceli hale getirecektir.

Oyunun oynanış kısmına geçildiğinde ise iki veya üç bülbül belirlenerek başlanır. Diğer oyuncularda bülbül olarak belirlenen oyuncuların çevresine el ele tutuşarak bir kafes oluşturur. Oyun başladığında halkada ki oyuncular ara ara “Bülbül kafeste” diyerek ellerini açar. Bülbül konumunda ki oyuncularda bu aralıklardan kaçmaya çalışır. Kafesten 5 deneme de kaçabilen oyuncular oyunu kazanmış olur.

 

misket oyunu

Misket

Bilye olarak da tanıdığımız bu oyunda sokakta oynanabilen oyunlar arasındadır. Hatta en geleneksel olanı da diyebiliriz.

Misket nasıl oynanır konusuna gelecek olursak. Çok basit bir kural üzerine kurulu. İki oyuncu arasında düello şeklinde oynanan oyunda oyuncular parmaklarıyla nişan aldıkları bilyeyi arka arkaya vurmak zorundadır. Arka arkaya üç defa vurulan bilye vuran oyuncunun olur. Oyun istenildiği yerde bırakılabilir ancak geleneksel oyunlardan bahsediyorsak gelenekten de bahsedelim. Genelde kaybeden oyuncu tüm bilyelerini kaybedinceye kadar oynamaya devam ederdi. Bu yüzden ne zaman ayrılacağınız konusunda kesin olun ve tamamen kaybetmeden oyunu bırakın.

 

İstop

İstop oyunu da yine çocukluğumuzun geleneksel sokak oyunları arasında yer alıyor. Özellikle kalabalıkken daha eğlenceli olan oyunun oynanışı ise şu şekilde.

Öncelikle tüm oyuncular bir daire oluşturur ve bir kişi ebe seçilir. Sayışma yolu ile bu seçim gerçekleştirilebilir. Ebe olan oyuncu topu havaya atar ve atar atmaz bir oyuncunun adını söyler. Adı söylenen oyuncu topu yere düşmeden kapmaya çalışır. Topu havada tuttuğu an başka bir oyuncunun adını söyler ve yine havaya atar.

Top yere düştüğünde ise İstop! Diye bağırır ve kaçışan tüm oyuncular olduğu yerde durur. Ebe olan oyuncu topu tuttuğu yerden duran oyunculardan bir tanesini vurmaya çalışır. Vurulan oyuncu bir puan kaybeder. 3 kez vurulan oyuncuya ise bir ad takılı ve oyun bu düzen içerisinde devam eder.

 

Körebe

Ve geldik Körebe oyununa. [highlight] Evde oynanabilecek oyunlar [/highlight] içerisinde de yazdığımız körebe oyunu 20’li yaşlardaki insanlarımızın çok iyi bildiği bir oyundur. Zaten oyunu gerçek anlamıyla son kez oynayan nesilde sanırım onlar oldu.

Körebe oyununu oynamak için önce bir ebe belirlenir ve gözleri bir sargıyla kapatılır. Önünü göremeyecek kadar sıkı, yüzü acıtmayacak kadar gevşek bağlamayı unutmayın. Gözler bağlandıktan sonra ise ebe çevresinde ki oyuncuları elleriyle yakalamaya çalışır. Burada fazla alanını genişletmeme kuralına dikkat ederseniz oyun daha zevkli hale gelebilir.

Ebe eliyle dokunduğu oyuncuyu tutar ve eliyle yoklayarak kim olduğunu bulmaya çalışır. Eğer doğru bilirse yakaladığı kişi ebe olur ve gözleri bağlanır. Oyun bu döngü etrafında devam eder.

Bu yazımızda sizler için unutulmaya yüz tutmuş olan geleneksel oyunlar nelerdir bunu anlatmaya çalıştık. Umarım kültürümüzün ve geleneksel oyunlarımızın nesilden nesile taşınmasına bir faydamız olmuştur. Şimdiden iyi oyunlar iyi eğlenceler.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu