Oyun

Saklambaç Nasıl Oynanır? Saklambaç Kuralları Nedir?

Saklambaç nasıl oynanır konusunda aslında hepimizin az çok bilgisi vardır. Tahminime göre her çocuk hayatında en az bir kere olsun bu oyunu oynamıştır. Fakat her yörenin de gelenekleri gibi oyun oynama çeşitleri de farklılık gösterebiliyor. Bu çıkarım saklambaç içinde geçerli aslında. Oyunun kuralları İstanbul’da ki çocuk için bir farklı oluyor Muğla’da ki çocuk için bir farklı. Bunun için biz genel kurallardan bir derleme yaptık. İşte saklambaç nasıl oynanır, saklambaç kuralları nelerdir ve kaç kişi ile oynanır sorularının cevapları.

 

Saklambaç Kaç Kişi İle Oynanır?

Şöyle mazide küçük bir yolculuk yaptığımda oyunu en çok nerede ve kimle oynadım diye düşünüyorum ve aklıma tabi ki düğün geceleri geliyor. Çocukluğumuzda karanlığın içinde az kaybolmadık. Oyunu oynamak için bu bağlamda kalabalık olmak çok daha zevkli olabilir ancak oynanış için minimum 3 kişi de yeterli olacaktır.

 

Saklambaç Nasıl Oynanır?

Saklambaç nasıl oynanır konusuna gelecek olursak. Aslında çok basit bir temele dayanıyor. Öncelikle tüm oyuncular arasında kura veya sayışma yoluyla bir ebe belirlenir. Sonrasında ise ebenin yaslanacağı bir duvar. Burası oyunun merkezi de olacağı için rahat ulaşılır bir duvar olması önemli.

Ebe olan oyuncu duvara yaslanır ve içerisinden hızlıca otuza kadar sayar. Sayımı bittikten sonra “Önüm arkam sağım solum sobe saklanmayan ebe!” der ve gözlerini açar. Şimdi sırada saklanan oyuncuları saklandıkları yerde bulmak vardır.

Ebe her gördüğü oyuncunun adını ve gördüğü yeri söyleyerek gözlerini kapattığı duvara gider ve dokunarak “Sobe!” der. Artık o oyuncu sobelenmiştir. Saklandığı yerden çıkıp duvarın kenarında beklemesi gerekir.

Ebe olan oyuncumuz bu şekilde herkesi sobelerse ilk sobelediği oyuncu ebe olur ve aynı şekilde oyun oynanmaya devam eder. Ama ebe olan oyuncumuz diğer oyunculara ararken sobeleme yerine saklanan oyunculardan bir tanesi gelip sobe derse tüm yakalanan oyuncular serbest kalır. Ebenin burada yapması gereken ise yeniden oraya gidip baştan hızlıca saymak ve bu sefer alanı kaptırmadan tüm oyuncuları bulmaktır.

Saklambaç oynanışı bu şekildedir. Gelin birde saklambaç kuralları nelermiş bunları öğrenelim.

 

saklambaç oyun kuralları

Saklambaç Kuralları Nelerdir?

Saklambaç kuralları da aynı oyunun oynanışı gibi oldukça basit aslında. Ve basit olmasıyla birlikte oyuncuların da inisiyatifine kalmış durumda. Nasıl mı? Gelin hep birlikte bakalım.

Ebe olan oyuncumuz sürekli gözlerini kapattığı yerde bekleyemez. Zaten böyle olursa tadı çıkmaz. Belli bir mesafede açılmalıdır. Aynı zamanda saklanmak ile sorumlu olan oyuncularda çok uzak çevrelere saklanmamalı. Bu durumda yine oyunun tadını kaçıran etmenlerden bir tanesidir.

Diğer bir bilinmesi gereken kural ise saklambaçta çanak çömlek nasıl patlar sorusunun cevabıdır. Oyunun en eğlenceli hamlesi nedir derseniz kesinlikle bunu söylerim. Çanak çömleğin patlaması için ebenin ismini söyleyip sobelediği oyuncunun başka bir oyuncu olması gerekir. Bizler çocukluğumuzda üstlerimizi değiştirip ebeye tuzaklar kurardık. Eğlenceli bir taktik olduğu için sizlerde deneyebilirsiniz.

Çanak çömlek patladığı zaman ise ebe yine baştan sayar ve oyuna yeniden başlanır.

 

Toplu Saklambaç Nasıl Oynanır?

Saklambacın acımasız hali de denebilir aslında. Normal saklambaçtan farkı ise oynanması için top gerekmesidir. Oyuncunun gözlerini kapatıp sayacağı yerde yine topun üzeri olacaktır.

Diğer oyundan farkı ise ebe oyuncuları saklandığı yerde ararken diğer oyuncuların gelip topa vurması. Bu sayede yakalanan oyuncularda serbest kalmış olur. Ebe ise topu gittiği yerden getirip aynı yere koyarak baştan saymalı ve yeniden aramaya koyulmalıdır. Gerçekten acımasızca öyle değil mi? Ama inanın bana gerçekten çok zevklidir.

Saklambaç nasıl oynanır öğrendiğinize göre artık bu oyunu oynamamanız için bir engel yok. Sosyalleşmenin çok önemli olduğu çocukluk çağınızı bu şekilde en verimli haliyle geçirin. Şimdiden iyi eğlenceler.

Saklambaç benzeri bir sokak oyunu olan [highlight] körebe nasıl oynanır [/highlight] öğrenmek isterseniz bağlantıya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu