Oyun

Evde Dört Kişilik Oyunlar 2022

Kış ayları deyince aklımıza hemen soğuk mu soğuk hava ve sıcacık aile ortamı gelir. Evde dört kişi ile oynanabilen oyunlar listemizi hazırlarken işte bu aile ortamına göre oyunlar seçmeye çalıştık. E tabi birde uzun süredir başımıza bela olan koronavirüs gerçeği var. Pek fazla toplu alanlarda bulunmasak ve soğuk kış günlerini olabildiğince evimizde geçirsek hiçte fena olmaz hani.

Tabi evde uzun süreler geçirmeye alışkın bir millet değiliz. Özgürlüğümüze ve açık havaya düşkünüzde diyebiliriz. Bu yüzden evde bulunduğumuz süre içerisine aile ile oynanabilecek oyunlar ve türlü aktiviteler geliştirmek süreci daha eğlenceli hale getirecektir. İşte sizler için en keyifli oyunlardan hazırladığımız listemiz.

Hımbıl Oyunu

hımbıl oyunu

Çocukluğumuzda misafir evlerinin ve bizlere gelen misafir çocuklarının vazgeçilmez tutkusu olan hımbıl bu yıllarda pek hatırlanmaz oldu. Lakin evde kalmamız gereken bu dönemlerde yeniden hımbıl nasıl oynanır hatırlasak hiçte fena olmaz hani. Hımbıl oyunu küçük kağıtlar ile ve en az üç kişi ile oynanabilen bir oyundur. Üç kişi ile oynanan bir senaryoyu ele alırsak öncelikle dokuz küçük kağıt oluşturup oynayan oyuncuların ismi üçer kağıda yazılmalıdır. Sonrasında katlanan kağıtlar bir oyuncunun elinde toplanır ve karıştırılır. Bir anda yere atılan kağıtlar içerisinde her oyuncu üç tanesini alır. Sağındaki oyuncuya her tur bir kağıt verme şartıyla oynanan oyunda elindeki üç kağıdı da aynı isim yapmayı başaran oyuncu oyunun da kazananı olacaktır. Hımbıl nasıl oynanır? öğrenmek için tıklayın.

Kulaktan Kulağa Oyunu

kulaktan kulağa oyunu

Yaş ortalaması olarak daha küçük yaşlara hitap eden kulaktan kulağa oyunu tam geniş ailelere göre bir oyun. Çocukluğumuzda okul sıralarında oynadığımız bu eğlenceli oyunu maalesef bir süre evimizde oynamak zorundayız. Oyunun oynanışı çok basit. Bir oyuncu bir cümle veya atasözü belirler ve yanındakinin kulağına fısıldar. O da anladığı kadarını yanındakine, sonra o oyuncu da yanındakine. Son oyuncu ise anladığı cümleyi söyler. Oyunun altın kuralı ise cümlenin bir kere fısıldanmasıdır. Oyunun eğlencesi de buradan geliyor zaten.

Ben Kimim?

Arkadaş ortamlarının vazgeçilmez oyunlarından bir tanesi ben kimim oyunu nasıl oynanır merak ediyorsanız hemen açıklamaya başlayalım.

Tam bir zaman geçirme oyunu olan ben kimim eğlenceli bir arkadaş ortamı ile birleştiğinde sizi gerçekten gülme krizine sokabilir. Oyunun oynanışı ise oldukça basit aslında. Oyunculardan bir tanesinin alnına veya arkasına ünlü birisinin ismi yazılır. Tabi alnına direk yazmıyoruz, kağıda yazıp yapıştırıyoruz. Bu oyuncu ise kim olduğunu bulmak için sorular sorar. Mesela der ki ben oyuncu muyum? Diğer oyuncuların verebileceği cevap sayısı ise sınırlıdır. Yani EVET-HAYIR dışında başka bir cevap veremezler. Kim olduğunu bulmaya çalışan oyuncu da buna göre sorular sormak zorundadır. Mesela ne işle uğraşıyorum? Sorusunu yöneltemez.

İsim Şehir Oyunu

isim şehir oyunu

Bu oyunu ülkemizde bilmeyen çocuk sayısı nerede ise yok denecek kadar az olmalı. Yine okul yıllarında oynamaya başladığımız bu eğlenceli oyunun yaş kriteri kesinlikle yok. Her yaştan insan bu oyunu oynarken eğlenecektir, buna eminiz. İSİM – ŞEHİR – HAYVAN – BİTKİ – EŞYA – ÜNLÜ gibi sütunların doldurulması ile oynanan oyununun nasıl oynandığını tüm detayları ile öğrenmek isterseniz İsim Şehir Nasıl Oynanır adlı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

İskambil Oyunları

iskambil oyunları

Yaş ortalaması olarak yetişkin bir aileyseniz evde zaman geçirmenin en iyi yolları arasında gösterebileceğimiz bir seçenekte kesinlikle iskambil oyunları olacaktır. Pişti, Sinek, Yanık, Papazkaçtı, Blöf gibi birçok oyu evde canı sıkılanların imdadına yetişecektir. İskambil kağıtları ile oynanan birçok oyun olduğu için hepsini bu listeye alıp karmaşa yaratmak istemedik. Bu tarz oyunların neredeyse tamamına yakının nasıl oynandığını tüm detayları ile farklı içeriklerimizde anlatmaya çalıştık. Üstte bulunan kategorilerden oyun kategorimize tıklayarak tüm bu oyunların nasıl oynandığını tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Evde oynanabilecek dört kişilik oyunlar arasında Genç Klavye ailesi olarak sizlere sunduklarımız bunlar. Üstte belirttiğimiz gibi oyun kategorimizde her yaşa ve her oyuncu sayısına özel oyunlarımızı bulabilirsiniz. Evde zaman geçirmeye biraz olsun alışmak ve bu eğlenceli oyunlar ile çocukların dünyasına dalmak inanın bizlere bu yorucu dönem içerisinde huzur verecek. Şimdiden aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte sizlere iyi eğlenceler, sağlıklı kalın.

Hoşunuza gidebilir;

En Güzel Kart Oyunları ve İskambil Oyunları Nelerdir?

Masada Oynanan Oyunlar

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu