Oyun

Evde Üç Kişilik Oyunlar 2022

Koronavirüs her şeyde olduğu gibi hayat içerisindeki alışkanlıklarımızda da değişimler meydana getirdi. Evde üç kişilik oyunlar deyince bir zamanlar aklımıza gelen sek sek, ip atlama gibi sokak oyunlarının yerini kağıt ve masa başı oyunları aldı. Aslında gencimiz yetişkinimiz, yaşlımız çocuğumuz herkes buna bir süre alışsak hiçte kötü olmaz.

Alışıldığını da gözlemlemek mümkün. Pek çok aile artık evinde ve sosyal mesafeyi koruyor. Tabi bu zamanlarda aile ile oynanabilecek oyunlar da aranmaya başladı. Genç Klavye ailesi olarak bizde sizler için karantina zamanlarında oynanabilecek en güzel üç kişilik oyunları derledik.

İsim Şehir

evde isim şehir oyunu

Pek çoğumuz isim şehir oyunu nasıl oynanır biliyoruzdur. Özellikle ilkokul ve lise yıllarında teneffüs aralarında kağıt kalemler hızla toplanır, 10 dakika da oynanabildiği kadar oynanırdı. Oyunun temeli çok basit; oyunun başında bir oyuncu bir harf belirler ve İSİM – ŞEHİR – HAYVAN – EŞYA – BİTKİ – ÜNLÜ gibi sütunlar istenilen bu harfe göre doldurulmaya başlanır. Önümüzde yaklaşan soğuk ve evimizde geçirmemiz gereken bir kış mevsimi olduğuna göre aile ile oynanabilecek oyunlar listenize şimdiden isim şehir oyununu alın.

Üçgen Peynirler

Aile arasında üç kişi ile oynanabilecek oyunlardan bir tanesi de peynir dilimleridir. Oyunu oynamanız için minimum iki kişi ve kağıt kalem gereklidir. Kağıt üzerine birçok nokta çizilerek oynanan oynan oyunda amaç diğer oyuncunun üçgen çizmesini engellemektir. Sadece iki nokta üzerinde ve diğer noktalara dokunmadan çizilmesi gereken çizgiler ile hangi oyuncu üçgen oluşturmayı başarırsa kazanan o olacaktır. Oyuna kimin başlayacağını belirlemek için kullanılan en yaygın yöntem kısa çubuk çekme ve yazı tura atma yöntemidir. Şimdiden keyifli oynamalar.

Hımbıl

evde hımbıl oyunu

Çocukluğumuzda misafir evlerinin ve bizlere gelen misafir çocuklarının vazgeçilmez tutkusu olan hımbıl bu yıllarda pek hatırlanmaz oldu. Lakin evde kalmamız gereken bu dönemlerde yeniden hımbıl nasıl oynanır hatırlasak hiçte fena olmaz hani. Hımbıl oyunu küçük kağıtlar ile ve en az üç kişi ile oynanabilen bir oyundur. Üç kişi ile oynanan bir senaryoyu ele alırsak öncelikle dokuz küçük kağıt oluşturup oynayan oyuncuların ismi üçer kağıda yazılmalıdır. Sonrasında katlanan kağıtlar bir oyuncunun elinde toplanır ve karıştırılır. Bir anda yere atılan kağıtlar içerisinde her oyuncu üç tanesini alır. Sağındaki oyuncuya her tur bir kağıt verme şartıyla oynanan oyunda elindeki üç kağıdı da aynı isim yapmayı başaran oyuncu oyunun da kazananı olacaktır.

Evet Hayır

Evet hayır oyunu ise kağıt ve kalem kullanmadan oynayabileceğiniz bir oyun. Yani konuşarak oynanan oyunlar arasında da diyebiliriz. Bu oyunda bir oyuncu ebe olarak seçilir ve diğer oyunlar tarafından adeta bir soru bombardımanına tutulur. Bu sorular örneğin; 15 yaşında mısın? Kitap mı okuyorsun? Eve yeni mi geldin? Gibi sorular olabilir. Ebe olarak seçilen oyuncu ise bu sorulara Evet ve Hayır diyemez. Mesela 15 yaşında mısın? Sorusu sorulmuş ise doğru, 15 yaşındayım demelidir. Kitap okur musun? Gibi bir soru sorulsa oldukça kitap okumaya çalışıyorum gibi cevaplar vermelidir.

Sıcak Soğuk

sıcak soğuk oyunu

Özellikle küçük çocukların çok sevdiği ve evde üç kişilik oyunlar içerisinde yaş skalası en düşük olan oyunumuz sıcak soğuk oyunu. Bu oyunu oynamak için her hangi bir nesne size yeterli olacaktır. Oyunun başında oyuncular arasından bir ebe belirlenir ve ebeye gösterilmeden nesne evin bir bölümüne saklanır. Ev genişse vay ebenin haline. Nesne saklandıktan sonra ebe olan oyuncu evin içerisinde dolaşmaya başlar. Diğer oyuncular ebe nesneye yaklaştığında sıcak, uzaklaştığında ise soğuk diye bağırır. Bu yöntem ve tarifle nesneyi bulmayı başaran ebe oyunu bir diğer oyuncuya geçirmiş olur. Evde aile ile oynanabilecek oyunlar arasında daha birçok oyun bulabilirsiniz. Bu oyunların nasıl oynandıklarını öğrenmek için ise oyun kategorimize göz atmanızı öneririz. Önümüz Kış ve Koronavirüs dolayısıyla toplu alanlardan biraz uzak durmak zorundayız. Bu sebeple zamanı eğlenceli geçirmek için bu tarz oyunlar bulabilir, zor geçen bugünleri bir parça olsun kendiniz açısından neşelendirebilirsiniz.

Kart Eşleştirme Oyunu

kart eşleştirme oyunu
kart eşleştirme oyunu

Dijital olarak da oynanabilen bir oyundur. Lakin ev ortamında oynanması çok daha eğlenceli ve eğiticidir. 4 yaş ve üzeri çocuğu olan ebeveynlere önerilir. Hafıza oyunları türüne giren bu oyun öğretici özelliklere sahip olup hafıza oyun tiplerinin atası olarak da kabul görmüştür. Oyunu oynamak için üç kişi yeterli olmakla birlikte daha az ya da daha fazla katılımcıyla da oynanabilir. Üstelik oyunu hazırlamak için herhangi bir şey satın almanıza da gerek yok.

Nasıl Hazırlanır?

 • 1 Adet A4 Kağıdı alınız
 • Harf, rakam, desen ya da sembol çiziniz. Ancak her birinden ikişer adet olmalıdır.
 • Toplam 8 harf, rakam, desen, sembol olacak şekilde A4 kağıdı doldurarak her birini kesiniz.

Nasıl Oynanır?

 • Her sembolü kapalı olarak masaya diziniz. Dizmeden önce karıştırınız.
 • İlk oyunca herhangi bir kağıdı açar,
 • Diğer oyuncu / oyuncular açılan kağıdın aynısını bulmak için bir hakka sahiptir.
 • Diğer oyuncu / oyuncular açılan kağıdın aynısını bulamaz ise açılan kağıt dahil tüm kağıtlar yeniden kapatılır,
 • Tüm kağıtlar aynısını bulana dek oyun devam eder, tüm kağıtlar açılırsa oyun biter.

Kart Eşleştirme Oyunu Ne Kazandırır?

 • Oynayan katılımcıların hafıza, konsantrasyon ve odaklanma yetilerini kuvvetlendirir.

Kart Eşleştirme Oyunu Hakkında Püf Noktalar

 • Oynayacak katılımcıların yaşına göre; rakam, sembol, desen, harf vs sayısı arttırılmalıdır.
 • Her 4 yaş için kağıt sayısı 2’ye katlanmalıdır. Örneğin 4 yaş ile 8 yaş arası için tek A4 kağıdı yani 8 adet parça yeterlidir. 8 yaş ve üstü için iki A4 kağıdı yani 16 parça uygun olur. Daha üzeri yaşlar için parça sayısı ikiye katlanmalıdır.

Balon Havada Kalsın Oyunu

Bu da üç kişilik, daha az kişilik ya da daha fazla kişilik oyunlardandır. 4 yaş ve üzeri için uygundur. Aile ortamında keyifle oynanabilecek oldukça eğlenceli bir oyundur. Oyunu zorlaştırmak da oldukça kolaydır. Yaş grubu daha büyük olan çocuklarınız varsa da oynayabilirsiniz. Bunun için biraz zorluk ekleyebilirsiniz. Örneğin balon masaya değmeyecek, kanepeye değmeyecek vb… Oyun için bir adet balon yeterlidir.

Nasıl Oynanır?

 • Bir adet balon havaya atılır.
 • Diğer oyuncu – oyuncular sırayla yere düşmemesi için balona vurur. Balonu yere düşüren oyundan çekilir. Diğer oyuncular devam eder. Havada tutan son kişi galip gelir.
 • Zorlaştırıcı katmanlar uygulandıysa, masaya çarpması, kanepeye düşmesi vb gibi durumlarında da balonu düşürmüş sayılır ve o oyuncu çekilir.

Balon Havada Kalsın Oyunu Ne Kazandırır?

 • Oyuncuların denge sistemlerini, motor sistem yeteneklerini, bedensel kinestetik yeteneklerini ve zeka kapsamlı yeteneklerini kuvvetlendirir.

Hacıyatmaz Oyunu

Evde üç kişilik oyunlardan olup dört kişinin de oynamasında bir sakınca yoktur. Aksine daha eğlenceli olabilir. Oyunu oynayacak katılımcıların en az 4 yaşında olması gereklidir. Bu oyunu oynamak için hacıyatmaz satın alabilir ya da evdeki oklavayı kullanabilirsiniz. Oldukça keyifle oynanan bir oyundur. Aile içi ebeveyn – çocuk / çocuklarla olan ilişkiyi arttırır.

Hacıyatmaz Oyunu için Ne Gerekir?

 • Bir adet hacıyatmaz ya da bir adet oklava veya oklava gibi düz bir cisim.

Hacıyatmaz asıl Oynanır?

 • Oyunculara birer lakap, isim, numara, rumuz vb verilir. Gerçek isimler kullanılmaz.
 • Oyuncular çember şeklinde birbirine yakın oturur.
 • Oyunculardan biri oyunu başlatmak için oklavayı eline alır, çemberin ortasında tutar, söylediği kişiye seslenir ve o anda oklavayı elinden bırakır. Söylediği kişi oklavayı yere düşmeden tutamazsa bir sonraki tura kadar elenir, diğer oyuncular tek kişi kalana dek devam eder. Söylenen kişinin gerçek ismi kullanılmaz. Yukarıda da dediğimiz gibi bir rumuz, sayı vs ile seslenilir.

Hacıyatmaz Ne Kazandırır?

 • Oynayan çocuklarınızın hem motor sistem yeteneklerini, hem refleks sistemlerini hem de dikkat – konsantrasyon eylemlerini geliştirmesine yardımcı olur.
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu