Oyun

Evcilik Oyunları Nasıl Oynanır?

Çocuklar henüz küçük yaşlardan itibaren aile bireylerini rol model alır. Onları izler, analiz eder ve büyüklerinin yaptıklarına büyük ölçüde özenebilir. İşte, bu durumda kendilerine aile bireylerinin davranışlarına göre oyunlar kurarlar. Bu oyunlar arasında en popüler olanı ise hiç şüphesiz ki hepimizin en az bir kere küçükken oynadığı evcilik oyunudur. Evcilik oyunları oynayan çocuklar ailelerindeki davranışları dikkate alarak oynar. Anne, baba, hala, teyze, kardeş, misafirlik gibi kavramların içine doldurup, oyun sırasında en beğendikleri karaktere bürünmeyi hedeflerler. Aslında bu oyunun çocukların sosyal anlamda gelişmesi ve aile kavramını daha iyi benimsemeleri açısından büyük önemi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Genelde 3-6 yaş gurubunun bu oyuna yöneldiğini de ifade etmek mümkündür. Peki, evcilik oyunları nasıl oynanır? Çeşitleri nelerdir? İşte, merak ettiğiniz tüm bu soruların ayrıntılı yanıtları sizlerle…

Evcilik Oyunları Çeşitleri

Aslında evcilik oyunları için çeşit saymak tamamen yanlış olacaktır. Çünkü sınırsız bir hayal gücüyle çocuklar oyun detaylarını kendileri yaratırlar. Bazen evcilik oynarken bir anne olmak istediklerini, bazen misafir, bazen baba hatta bazen bir kediye yardım eden iyilik meleği bile olduklarını gözlemleyebilirsiniz. Bu nedenle oyun sırasında zararlı nesneler ve kötü roller kullanmadıkları sürece hayal güçlerine ve oyunlarına müdahale etmemenizi tavsiye ediyoruz. Heveslerini asla kırmamalı ve oyunlarına da engel olmamalısınız. Hem kız çocuklarının hem de erkek çocuklarının oynayabileceği cinsiyetsiz bir oyun olduğunu da unutmayın. Örneğin kız çocukları baba rolünde erkekler ise anne rolünde olmak isteyebilir. Bu durumu son derece normal karşılayarak hayal güçlerine ve rollerine müdahalede bulunmamaya özen göstermelisiniz.

çocuk evcilik oyunları

Evcilik Oyunlarında Önemli Detaylar!

Evcilik oyunları çocukların büyüklerin hayatını merak etmesi ve anlamlandırması üzerine farkında olmadan oynadıkları oyunlar arasında yer alıyor. Bu oyun tek başına oynanabildiği gibi arkadaşlarla gurup halinde de oynanabilir. Ancak ebeveynlerin bu noktada dikkat etmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. Çünkü evcilik oyunları aslında çocuklarınızın sizi ve aile yapısını nasıl gördüğünü, nesnelere nasıl anlamlar yüklediklerini be bakış açılarını ortaya çıkarıyor. Bu nedenle de evcilik gibi geniş kapsamlı bir oyunca çocuklarınızın tercih ettiği nesnelere ve oyuncak, eşya türlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela mutfakta anne rolünde olan bir çocuk için bıçak ve benzeri nesnelerle yemek yapma isteği olabilir. Ancak sizin oyuna müdahil olarak bu tarz nesnelerle çocukların oynamaması gerektiğini yemek yapmak yerine sofra kurabileceklerini aktarabilirsiniz. Bu durum aynı zamanda çocuklarınızın hayal gücüne ve yaratıcılığına da büyük oranda etki edecektir.

Evcilik oyunları sadece aile yaşantısını yansıtmak zorunda değildir. Eğer bu oyunu oynamayı seven çocuklarınızın hayal güçlerini daha fazla geliştirmek istiyorsanız onlara farklı meslek guruplarına ait nesneler satın alarak, örneğin doktorculuk, öğretmencilik gibi oyunlara sevk edebilirsiniz. Bu hem meslekleri tanımalarını hem de zararlı oyuncaklardan uzak durmalarını büyük oranda destekleyecektir. Ya da gece beraber uyuyabilecekleri, sohbet edebilecekleri peluş oyuncaklar satın almayı da tercih edebilirsiniz.

bebek evcilik oyunları

Çocularınız oynarken bu detaylara dikkat edin ve oyunlarına katılın!

Çocuklarınız farklı konseptlerde evcilik oyunları oynarken şu ayrıntıları gözden kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz;

  • Onlara evdeki yastık ve benzeri eşyalarla da evcilik oynayabileceklerini anlatın. Bu durumda oyun için pahalı oyuncaklar almak zorunda olmadığınızı ve ellerindeki araç gereçlerle hayal güçlerini kullanarak oynayabileceklerini anlatmış olacaksınız.
  • Eğer evcilik oyunları oynarken çocuklarınız oyuna sizi de davet ediyorsa mutlaka onlara eşlik etmeye özen gösterin. Oyun sırasında çocukların tercih ettikleri rollere göre onlara ne gibi örnek olduğunuzu da analiz etme fırsatı yakalamış olacaksınız. Bunun yanı sıra oyun davetlerin kabul ederek aslında onların ne kadar değerli olduğunu da hissettirmiş olacaksınız.
  • Evcilik oyunları sırasında oyuncak seçimi noktasında onlara yardımcı olun. Argo kelimelerden ve şiddete eğilimli davranışlardan oyunda ve normal yaşamda neden uzak durmaları gerektiğini uygun bir dille anlatmaya özen gösterin.
  • Oyun sırasında onları dikkate aldığınızı, söylediklerini dinlediğini mutlaka hissettirin. Unutmayın ki onlarda saygı duyulmayı hak ediyor.
  • Sosyalleşmeleri adına bazen arkadaşlarını davet ederek, gurup halinde evcilik oyunları oynamalarına olanak sağlayın. Bu onlara gurup kurallarını ve aynı zamanda paylaşmayı da öğretecektir.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir;

Çocuklar İçin Faydalı Mobil Oyunlar

Evde İki Kişilik Oyunlar

Karantina Zamanı Aile İle İzlenecek Filmler

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu