Hayvan İsimleriKelimeler

E Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

E ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de e harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

E Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

E harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi E olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

  • Eşek
  • Eşek arısı
  • Engerek Yılanı
  • Eğrez Balığı
  • Elektrikli Yılan Balığı

E Harfi İle Başlayan Hayvanlar

Engerek Yılanı

Engerek, (Viperidae familyası), iki gruba ait 200’den fazla zehirli yılan türünden herhangi biridir. Çukur engerekleri (Crotalinae alt ailesi) ve bazı otoriteler tarafından ayrı aileler olarak kabul edilen eski dünya engerekleri (Viperinae alt ailesi) birbirlerine çok benzemektedir. Küçük hayvanları yerler ve avlarını vurarak ve zehirleyerek avlarlar. Engerek yılanları, üst çenenin hareketli kemiklerine (maksiller) tutturulmuş ve kullanılmadığı zaman ağızda geriye katlanan bir çift uzun, içi boş, zehir enjekte eden dişlerle karakterize edilir. Gözleri dikey göz bebeklerine sahiptir ve pulları omurgalıdır. Engereklerin uzunluğu, Güney Afrika’nın Namaqua cüce engereğinde ( Bitis schneideri ) 25 cm’den (10 inç) az, diğer türler için ise 3 metreden (10 fit) fazla olabilmektedir.

Engerekler büyük bir yılan ailesidir; bilimsel adı Viperidae’dir. Antarktika, Avustralya, Yeni Zelanda, Madagaskar, Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyi ve Hawaii gibi ada kümeleri dışında dünyanın her yerinde bulunurlar. Araştırmacılara göre neredeyse tüm engereklerin kendine özgü bir üçgen kafası vardır. Bu vücut ve kafa şekli, zehir bezlerinin vücuttaki konumu ile yakından ilgilidir. Bazı zehirli olmayan türler, yırtıcıları engerek olduklarını düşünmeleri için potansiyel olarak kandırmak için benzer şekilli bir kafa geliştirdiler. Ek olarak, çoğu engerek, omurga pullarına, dikey olarak eliptik göz bebeklerine ve kamuflaj görevi gören renklere ve desenlere sahiptir.

Eşek

eşek

Eşekler at ailesinin üyeleridir, ancak eşekler ve atlar iki farklı türü temsil eder. Et ve süt için kullanıldıkları Mısır ve Kuzey Afrika’da evcilleştirildikten sonra, insanları veya paketleri taşımak için kullanılan çalışan hayvanlar haline geldiler. Atlardan daha yavaşlar ama daha kararlılar. Tarihçiler, eşeklerin evcilleştirilmesinin antik dünyadaki papaz kültürlerinin hareketliliğini artırdığına inanıyor. Sosyal ve sakinleştirici bir doğaya sahip olan eşekler, diğer evcilleştirilmiş memelilerle iyi geçinir ve aynı zamanda fiziksel veya zihinsel engelli insanlar için mükemmel arkadaş olabilirler.

Bu hayvanlar birçok farklı boyut ve renkte evrimleşmiştir. Yabani türler, toynaktan omuza yaklaşık 125 cm büyür ve yaklaşık 231 kg ağırlığındadır. Evcilleştirilmiş eşekler, nasıl yetiştirildiklerine bağlı olarak farklı boyutlarda gelişebilmektedir. Tırnaktan omuza kadar olan uzunluk tipik olarak 100 cm 150 cm arasındadır ve 150 kg 250 kg arası ağırlıktadır. Sicilya eşeği en küçük eşek türüdür, yalnızca 60 cm’e ulaşırken Mallorca eşeği yaklaşık 65 cm’dir. En büyük yerli cins olan Mamut eşeği, toynaktan omuza 150 cm inçtir ve yaklaşık 300 kg ağırlıktadır.

Eşek Arısı

eşek arısı

Eşek arıları dünyanın en çeşitli canlılarından bazılarıdır çünkü bu böcek kategorisi dünya çapında 100.000’den fazla türe sahiptir. Çoğu insan eşek arılarını büyük kolonilerde yaşayan saldırgan böcekler olarak düşünürken, eşek arılarının büyük çoğunluğu barışçıl, yalnız yaratıklardır. Arılar ve karıncalarla ilişkili olsalar da, eşek arısı, az tüylü ve ince, düz gövdeleri ile karakterize edilir. Ayrıca karnı vücudun toraks bölümüne bağlayan dar bir bele sahiptirler.

Pek çok eşek arısı türünün, özellikle saldırgan olanların, sarı ve siyah lekeleri vardır, bu yüzden çoğu insan onları genellikle arılarla karıştırır. Saldırgan arılar genel adlarını görünüşlerinden alsalar da, bazı alt türlerin hemen hemen her rengi kapsayan farklı renkleri vardır. Bu böcekler ayrıca kahverengi, metalik mavi ve parlak kırmızı olabilir ve Vespidae yaban arısı ailesinin daha parlak renkli üyeleri bulunur. Morin eşek arısı, Kuzey Amerika’da en yaygın türlerden biridir, standart eşek arısı ve saldırgan türlere benzer, rengi genellikle kahverengidir. Küçük koloniler halinde yaşayan ancak saldırgan olmayan sosyal yaratıklardır.

Ekidne

ekidne

Ekidneler, burunlarının ucunda yüksek yoğunluklu mekanoreseptör ve varsayılan elektroreseptör bulunan ince sivri bir buruna sahip kara hayvanlarıdır. Ekidnelerin, yaprak çöpü ve küçük av öğeleri için toprağı araştırmaya yönelik burunlarını kullandıkları tahmin edilmektedir. Bu özel işlevselliğe rağmen, ekidnelerin trigeminal beyin sapı boyut olarak dikkat çekici değildir ve laboratuvar faresinin yapısına benzer.

İki ekidne türü vardır. Her ikisi de tıknaz ve neredeyse kuyruksuzdur. Ekidneler yumurtlayan memelilerdir. Kahverengimsi bir gövdenin üst kısmında güçlü pençeli ayakları ve dikenleri vardır. Burunları dardır ve ağızları küçüktür, dili termitleri ve karıncaları beslemek için uzun ve yapışkandır. Yeni Gine ekidneleri 45–78 cm uzunluğunda değişir ve domuza benzerler. Etleri değerli oldukları için günümüzde sayıları hızla azalıyor. Avustralya ve Tazmanya ekidneleri 35-53 cm uzunluğundadır. Ekidneler, deri üzerindeki meme açıklıklarından sütü salgılar ve yavrular anneyi sararlar.

Elektrikli Yılan Balığı

elektrikli yılan balığı

Elektrikli yılan balıkları Güney Amerika sularında bulunur ve 500 volta kadar elektrik çarpabilirler. Elektrikli yılan balığının ürettiği şok, insanlar da dahil olmak üzere herhangi bir büyük memeliye zarar vermek için yeterlidir.

Elektrikli yılan balığının avını şok etmek için kullandığı elektrik, elektrikli yılan balığının karnında bulunan organ çiftlerinde üretilir. Bu elektrik üreten organlar, elektrikli yılanbalığının vücudunun yaklaşık % 80’ini kaplar.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu