Seyahat

Gölyazı Nerede? Nasıl Gidilir?

Günümüzde artık şehirler kalabalık ve yorucu. İster istemez bizde bir sakinliğe kaçmak istiyoruz. Gölyazı nerede sorusu ise bu kaçamağı gerçekleştirmek isteyenlerin sıkça sorduğu sorulardan bir tanesi. Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Uluabat Gölü kenarında kurulu olan bu küçük balıkçı kasabasının doğal güzelliği olduğu kadar tarihi bir geçmişi de var.

İki yüz yıllık tarihi Rum evlerinin süslediği bu küçük kasaba eşsiz güzellikteki göl ve korunmaya alınmış kuşları ile adeta yağlı boya tablolarından fırlayıp gelmiş görüntüsü veriyor. İnsanları da bir o kadar sıcakkanlı. Şöyle bir sokaklarına girdiğinizde kapı önlerine oturmuş çoğu yaşlı olmak üzere olan kadınların ağ ördüğünü fark edebilirsiniz. Erkeklerin çoğu ise balıkçılık veya gelenlere sandal turu hizmeti yapıyor.

Gün batımında ise burası resmen ayrı bir dünyaya dönüşüyor. Uluabat Gölü’nün bir ucundan batmaya başlayan güneşi Zambak Tepe’sinde seyrederken tüm dertlerinizden, kaygılarınızdan ve streslerinizden mistik bir şekilde silkindiğinizi fark edeceksiniz. Tabi yanınızda iyi fotoğraf çeken bir telefon veya bir fotoğraf makinesi almanızda fayda var. Bu anı ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz. Hemen altta ki manzarayı benim ölümsüzleştirdiğim gibi.

gölyazı nerede harita

Gölyazı Nerede?

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı olan Uluabat Gölü’nün kıyısına kurulu olması ile ulaşımın oldukça basit olduğu Gölyazı’na farklı yollarla ulaşmak mümkün. Şehir merkezine de yakın diyebiliriz çünkü arada sadece on kilometrelik bir mesafe var.

Ulaşım için kendi aracınızı kullanıyorsanız Bursa – İzmir istikametinde devam edip Uluabat tabelasından içeriye sapabilirsiniz. Hiç başka yola girmeden doğu bir şekilde ilerlediğinizde zaten Gölyazı’nın tam üzerine geleceksiniz. Şahsi aracınızı kullanmıyorsanız da Nilüfer merkezden kalkan şehiriçi minibüsleri ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Uludağ Üniversitesi’nden de günün belirli saatlerinde buraya minibüs kalktığını belirtmemizde fayda var.

Gölyazı Nasıl Gidilir?

Gölyazı Köyü’ne ulaşım oldukça kolay aslında. Bursa – İzmir anayolunda Uluabat tabelası gördüğünüz noktada sapabilir ve köy ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte dolmuş veya minibüsleri kullanacaksanız da Nilüfer’den 5-G dolmuşlarına binebilir son durakta inebilirsiniz.

Ha bu arada Gölyazı’nda kalmayacaksanız ki önceden rezervasyon yaptırmamış iseniz pansiyon bulmanızda güç olacaktır son otobüs saatini öğrenmenizde fayda var. Yılın büyük bir zamanında Gölyazı’ndan Bursa’ya son otobüs 21:45 saatinde oluyor ancak yine de esnaftan güncel saati öğrenmeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olabilir.

Gölyazı Gezilecek Yerleri

Aslında küçük bir balıkçı kasabası içerisinde gezilecek yerleri özel özel aramak ve yazmak gereksiz kaçabilir. Buraya geldikten sonra gün batımına kadar sadece sokaklarını gezerek bile zaman geçirebilirsiniz. Ya da adanın etrafında turlayarak. Gün batımını kaçırmamanızı zaten yukarıda söylemiştik.

Tabi ki yapmanızı tavsiye edeceğimiz şeylerde var. En basitinden kıyılarda sizleri bekleyen sandallara belli bir ücret karşılığı binebilir küçük adacığın etrafında kısa bir tur atabilirsiniz. Sokak kenarlarında kurulu olan hediyelik eşya stantlarından ailenize veya sevdiklerinize minik hediyeler alabilirsiniz. Öyle yüksek bir ücret de istenmiyor. Büyük bir hediye almak istemiyorsanız 20-30 TL hediyelik eşya bütçenizi oluşturabilir.

Ağlayan Çınar’ın hikayesini okumayı ise sakın unutmayın. Hemen adacığın girişinde bulunan bu asırlık çınarın öyküsü sizin burada başka dünyalar yaşamanıza sebep verebilir. Ve tabi son olarak gün batımı saatine kadar kalın ve bu manzarayı net olarak görebileceğiniz bir yerde yerinizi alın. Sonra da dünyanın en güzel filmini izliyormuşçasına güneşin kaybolmasına tanıklık edin.

gölyazı gezilecek yerler

Gölyazı Köyü Ne Yenir?

Buranın bir balıkçı kasabası olduğundan ve bu özelliği hemen hemen koruduğundan bahsetmiştik. Restoranlarda balık yiyebileceğiniz gibi daha bütçenize uygun olabilecek bir şekilde köfte, tost ve döner alabileceğiniz yerler de var.

Aynı zamanda bizzat burada yerli olanların yaptığı gözlemelerde de ayrı bir tat olduğunu söylemekte yarar var. Kısacası canınız ne isterse onu bulabilirsiniz. Hem de en lezzetli bir şekilde.

Bu yazımızda sizler için Gölyazı nerede? Gezilecek yerleri nelerdir? Gölyazı’nda ne yenir sorularını cevaplandırdık. Bu küçük balıkçı kasabasında bir gününüzü geçirdikten sonra Bursa’da kalmaya devam edecekseniz Cumalıkızık Köyü nerede? Nasıl gidilir içeriğimizi okuyabilir. Gezinize daha farklı güzelliklere sahip olan bu küçük tarihi köyden devam edebilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu