Hayvan İsimleriKelimeler

C Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

C ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de c harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

C Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

C harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi C olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

  • Ceylan
  • Cennet Kuşu
  • Cırcır Böceği
  • Cennet Balığı
  • Civciv
  • Cengel kedisi

C Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri Listesi

Cam Kanatlı Kelebek

cam kanatlı kelebek

Cam kanatlı kelebek, muhteşem şeffaf kanatları nedeniyle bu şekilde adlandırılmıştır. Kahverengiden kırmızımsı kahverengiye dönen bir kenarlık, bu kelebeğin kanatlarının daha görünür olmasına yardımcı olur. Ön kanadın üst kısmı da kahverengi bölgeden geçen beyaz bir çizgiye sahiptir. Cam kanatlı kelebek, kanatlarının çoğunda diğer kelebek ve güvelere renklerini veren minik pullardan yoksundur, bu yüzden kanatlar kelimenin tam anlamıyla şeffaftır. Kelebek, ışık ve gölgeler arasında etrafında yer alan bitkilerin arasından kaçarken gözün takip etmesi çok zordur.

Bu kelebek türü, en bol bulunan türlerden biridir ve Orta Amerika’daki bazı akrabalarından daha sık görülür. Tüm yıl boyunca bulunabilir, ancak aydan aya popülasyon dalgalanabilir. Tek bir cam kanatlı kelebek, göç ederken tek bir günde 12 km’ye kadar yol gidebilir.

Bir yetişkin olarak bu kelebek, belirli çiçeklerin (Asteraceae ve Boraginaceae) nektarını içer. Kelebeğin gövdesi, cam kanadın tadını yırtıcıları onu yemekten caydıracak kadar tatsız hale getiren nektardan kimyasalları emer. Kelebek ayrıca cinsellik feromonları üretmek için alkaloidleri kullanır.

Cennet Balığı

cennet balığı

Çoğu insan, görünüşüne göre akvaryum için balık seçer. Cennet balıkları başlangıçta kırmızı ve mavi çizgileri nedeniyle insanlara hitap ediyor, ancak daha fazla araştırmanın ardından insanlar saldırgan davranışlarından dolayı onları beslemekten vazgeçiyorlar. Cennet balığı ( Macropodus opercularis ), Osphronemidae ailesine ait bir tatlı su türüdür. Onlar bir tür guramidir, bu yüzden cennet gurami olarak da bilinir. Asya’ya özgüdürler, Pakistan, Hindistan, Tayvan ve Kore’ye kadar uzanırlar. Burada onları tatlı su alanlarının çoğunda bulabilirsiniz.

İnsanlar, saldırgan doğaları nedeniyle bu türü genellikle önemsemezler. Bu balığın bakımının üstesinden gelmek oldukça zor olabilir, bu nedenle tankınıza cennet balığı eklemeden önce biraz deneyim sahibi olmak en iyisidir. Günümüzde çok daha barışçıl olan başka renkli guramiler mevcuttur, bu yüzden bu türün popülaritesi düşüştedir. Yine de saldırganlıklarına göğüs germeye değer, parlak renkler ve çarpıcı tasarımlarla kaplı çekici bir balık elde edebilirsiniz. Bazı ilginç davranışlarla tanka daha fazla aktivite katarlar. Davranış bireyler arasında değişebilir, ancak nispeten sosyal ve aktif hayvanlardır. Diğer birçok guraminin aksine, cennet çeşidi özellikle agresiftir.

Bu saldırganlığın çoğu, aynı türden bireylere odaklanır, ancak bazen başka balıklar çapraz ateşe maruz kalabilirler J Bu çetin mücadele fiziksel hasara ve sağlık sorunlarına yol açabilir, bazı vakalar ölümcül olabilir.

Bu balığın çiftleşme davranışları konusunda dikkatli olmalısınız, çünkü bunlar genellikle kavga için tetikleyicilerdir. Erkekler en agresif olanlardır ve dişiler için rekabet edeceklerdir, bu nedenle erkekler ayrı tutulmalıdır.

Cennet Kuşu

cennet kuşu

Paradisaeidae ailesini oluşturan 44 cennet kuşu, Endonezya Yeni Gine’nin Bird’s Head bölgesinde endemiktir. Yakın zamana kadar bilim adamları, çekici siyah tüyleri, parlak mavi süsleri ve komik dansıyla bilinen tek bir muhteşem cennet kuşu olduğunu düşünüyorlardı, ancak 2018’de araştırmacılar, bazı kuşların diğerlerinden belirgin şekilde farklı olduğunu fark etti. Çiftleşirken yaptıkları şekil ovalden ziyade hilal şeklindedir. Aslında saha çalışması ve analizin bir kombinasyonu yoluyla, bilim adamları, biraz farklı tavırlara sahip kuşların, her zaman mükemmel cennet kuşu olarak adlandırdıkları türlerden genetik olarak farklı olduklarını keşfettiler.

Yalnızca Yeni Gine’nin uzak batı kuşu (veya Vogelkop) bölgesinde bulunan Vogelkop muhteşem cennet kuşu, güneş ışığının yüzde 99,95’ini emecek kadar siyah olan tüyleriyle tanınır. Erkek çiftleşmeye hazır olduğunda, siyah pelerinini açar ve yaklaşan dişiye farlar gibi süslü göz lekelerini parlatır. Bir dişi yaklaştığında, kendini tamamen peleriniyle örter, başını ve gövdesini hilal bir şekle sokar, sadece elektrik mavisi göz lekeleri boşluktan dışarı bakar.

Ceylan

ceylan

Ceylan genellikle doğanın mazlum hayvanıdır. Bir aslanın veya çita avının hedefi olan masum hayvan olarak tasvir edilir. Ancak ceylan için sadece büyük kedilerin menüsünde olmaktan çok daha fazlası var. Ceylan, oldukça ilginç bazı özelliklere sahip, akıllı, uyarlanabilir ve sağlam bir hayvandır.

19 ceylan çeşidi, Thomson ceylanları ve Grant ceylanları olmak üzere iki türe ayrılabilir. Ceylan türleri arasındaki hafif fiziksel farklılıklar habitat tarafından belirlenir. Örneğin dağ ceylanları daha küçüktür. Her iki ceylan türü de kahverengi ve beyaz lekelerle renklidir ve her ikisinin de çok sert boynuzları vardır. Grant’in ceylanları tipik olarak yaklaşık 2 1/2 fit uzunluğunda olurken, Thomson ceylanları da yaklaşık 2 fittir. Ceylanlar zayıf, çevik ve sert boynuzları olan hayvanlardır. Çoğu ceylan, kısa patlayıcı hız patlamaları veya orta hızda uzun süreli periyotlar yapabilen sprinter veya maraton koşucularıdır. Bir ceylan, yırtıcı hayvanı zamanında fark ederse saldırgan hayvandan oldukça kolay bir şekilde kaçabilir.

Cırcır Böceği

cırcır böceği

Cırcır böcekleri, ekosistem ve insanlar için değerler sağlar. Ekolojik olarak, çeşitli bitki materyallerini, mantarları, diğer böcekleri ve benzerlerini tüketen ve fare, kaplumbağa ve kuş gibi hayvanlar tarafından tüketilen çeşitli karasal besin zincirlerinin ayrılmaz bir parçasıdırlar. Bazıları da insanlar tarafından tüketilir, ancak özellikle gece ses çıkarmaları ve bazı bölgelerde ( Çin gibi ) evcil hayvan olarak beslenmeleri gibi doğaya kattıkları mucizeler için özellikle değerlidirler. Yaklaşan bir yağmurun işaretinden finansal talihe, hastalık ve ölüme kadar her şeyin kültürel sembolü olarak hizmet ederler.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu