BitkilerKelimeler

B Harfi ile Başlayan Bitkiler Sebzeler Meyveler

B harfi ile başlayan bitkiler listesini oluşturmamızda ki amaç hem bitkiler hakkında genel kültür olacak bilgiler vermek hem de isim şehir oyununda size yardım etmek. İtiraf edin sizde bu oyunda rakiplerinizi elemek için internet yardımı alanlardan bir tanesisiniz. Yoksa burada olmazdınız öyle değil mi? Merak etmeyin diğer oyunculara bundan kesinlikle bahsetmeyeceğiz. Hemen b harfi ile bitki bulun ve tablonuza yazın.

Genel kültür bilgisi açısından gelen ziyaretçilerimiz için de oldukça renkli bir içerik oluşturmaya çalıştık. Bitkilerin yanlarına kısa kısa bilgiler vererek eğlenceli bir şekilde bilgi ufkunuzu genişletebilirsiniz.

 

B harfi ile bitki, B harfi ile sebze, B harfi ile meyve isimleri;

Baş harfi B ile başlayan bitki, sebze ve meyvelerin listesini aşağıda detaylı şekilde bulabilirsiniz.

B ile Bitki, Sebze ve Meyve İsimleri

BABUSTA: Frenk yemişi olarak da bilinen babutsa aslında bir kaktüs meyvesidir. Zaten bunu da şeklinden ve dikenli dış yapısından kolaylıkla anlayabilirsiniz. Ekvator çizgisine yakın Amerika ülkelerinde bolca yetişen meyve sıcak ve kurak ortamları sever.

BADEM: Gülgiller familyasının küçük ve kabuklu bir türü olan badem ağaçta yetişen bir meyvedir. Sert bir kabuğun içinde olgunlaşmış bir çekirdek vardır. Ve inanın bana çok lezzetlidir.

BAKLA: Baklagiller ailesinin isim babası olan baklanın alt gruplarında bezeyle, börülce, mercimek, fasulye ve nohut gibi taneli bitkiler bulunmaktadır. Anadolu’da ise tuzlama yemeği yapılır ve gerçekten çok lezzetlidir.

BALKABAĞI: B harfi ile başlayan bitkiler içerisinde en vitamini bol olan meyve balkabağıdır. İçerisinde bol miktarda; Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum gibi elementler barındırır. Türk mutfağının eşsiz tatlı türlerinden bir tanesi olan kabak tatlısına ana malzeme olarak katılım gösterir.

BAMYA: Ilık iklimleri seven bamya yeşil, çizgili ve kulplu bir sebze türüdür. İçerisinde bulunduğu aile ise ebegümecigiller.

BARBUNYA: Fasulyenin bir türü olan barbunya da yine aklımızda gelen şey barbunya yemeği olacaktır. Ana vatanı İtalya olan Barbunya fasulyeye göre biraz daha büyük tohumlara sahiptir.

BEZELYE: Baklagiller ailesinin bir ferdi olan bezelye yine bakla gibi yeşil taneli bir bitkidir. Lakin bu kez taneleri küçük ve yumuşaktır. Bu arada bu taneleri de afiyetle yiyebilirsiniz.

BÖĞÜRTLEN: Tadı kadar insan sağlığına olan faydası ile de en güzel bitkilerden bir tanesine geldi sıra. Böğürtlen gülgiller ailesinin bir üyesidir. Siyah ve küçük meyveleri olan böğürtlen küçük yapısına rağmen ise tam bir vitamin deposudur.

BÖRÜLCE: Fasulyeye tıpatıp benzeyen börülce yine onun gibi baklagiller ailesine mensuptur. Yine bir çok bitki gibi yemeklerde kullanılır ve kendine has Börülce yemeği vardır. Tadına bakın derim.

BROKOLİ: Çocukların yemeğinden nefret ettiği ancak sağlık açısından da bir o kadar faydalı olan bir sebzeye geldi sıra. Evet brokoliden bahsediyorum. Lahanagiller familyasının bir üyesi olan brokoli küçük, yeşil ve kıvırcık yapıdadır. Haşlanarak yemeği yapılabilir.

BRÜKSEL LAHANASI: Turpgiller ailesinin bir üyesi olan brüksel lahanası yine brokoli gibi kanserle mücadele adeta bir savaşçıdır. Kansere yakalanma riskini düşürür. Kat kat ve kalın yapraklara sahiptir.

BİBER: Patlıcangiller familyasının bir ferdi olan biber ülkemizde oldukça popülariteye sahiptir. Pazarların vazgeçilmez sebzelerinde bir tanesi olan biberin yeşil ve kırmızı veya acı ve tatlı gibi türleri bulunmaktadır.

BİLYEDİN

 

B harfi ile başlayan bitkiler listesi yaptık ve hepsi hakkında kısa kısa bilgiler verdik. Umarım işinize yarayacak şeyler öğrenebilmişsinizdir.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu