BitkilerKelimeler

A Harfi ile Başlayan Bitkiler Sebzeler Meyveler

A harfi ile başlayan bitkiler listesini oluşturmamızda ki amaç hem bitkiler hakkında genel kültür olacak bilgiler vermek hem de isim şehir oyununda size yardım etmek. İtiraf edin sizde bu oyunda rakiplerinizi elemek için internet yardımı alanlardan bir tanesisiniz. Yoksa burada olmazdınız öyle değil mi? Merak etmeyin diğer oyunculara bundan kesinlikle bahsetmeyeceğiz. Hemen a harfi ile bitki bulun ve tablonuza yazın.

Genel kültür bilgisi açısından gelen ziyaretçilerimiz için de oldukça renkli bir içerik oluşturmaya çalıştık. Bitkilerin yanlarına kısa kısa bilgiler vererek eğlenceli bir şekilde bilgi ufkunuzu genişletebilirsiniz.

 

A harfi ile bitki, A harfi ile sebze, A harfi ile meyve isimleri;

Baş harfi A ile başlayan bitki, sebze ve meyvelerin listesini aşağıda detaylı şekilde bulabilirsiniz.

A ile Bitki, Sebze ve Meyve İsimleri

ACUR: Kabakgiller ailesi içinde olan acur çoğu zaman hıyar çeşidi sanılır. Aslında bir kavun türü olan meyve yeşil ve çizgili bir görünüme sahiptir.

AĞAÇ KAVUNU: Belki de çoğunuzun ilk defa duyuyor olacağı bir meyve olan ağaç kavunu sedef otugiller ailesinin bir üyesidir. Meyve çayı yapımında kullanıldığı bilinmektedir.

AHLAT: Yaban armudu olarak da bilinen Ahlat ilk baharda çiçek açan ağaçlardan bizlere gelmektedir. Aşılanmış yaban armudunun bir meyvesi olan Ahlat Bitlis’in bir ilçesine de adını vermiştir.

AHUDUDU: Çoğumuzun adını bile duyunca ağzını sulandıran ahududu gülgiller ailesindendir ve frambuaz olarak da bilinir. Yaz ve sonbahar mevsimlerinin bir meyvesi olan ahududu kırmızı ve siyah renkte olabiliyor. Kırmızı olanlar biraz ekşi iken siyah olanların tadını anlatmakla bitiremem.

ALIÇ: Yine ahududu gibi gülgiller ailesinin bir üyesi olan alıç ormanları sever. Ormanlık alanlarda sıkça rastlayabilirsiniz. Tabi çoğu zaman ormanda olmadığınız için genellikle reçel, marmelat ve macun yapımında görebilir içeriğinde tadabilirsiniz.

ALTIN ÇİLEK: İnka eriği gibi ikinci bir ismi olan altın çilek güveyfeneri türünün örneklerinden bir tanesidir.

ANANAS: Tropikal meyveler içerisinde en lezzetlilerinden bir tanesine geldi sıra. Ana yurdu Güney Amerika olan Ananas genellikle sıcak iklime sahip olan tropikal kuşak ülkelerinde görülmektedir.

ARAKA: Bezelye meyvesinin iri taneli türlerinden bir tanesidir. Tanelerinin tadının çok hoş olduğunu eklemek isterim.

ARAPSAÇI: Çocukluğumuzda canımızı çok yakmış olan ısırgan türlerinden bir tanesi olan arapsaçı parlak ve yeşil yapraklara sahip süs bitkilerinden bir tanesidir.

ARMUT: A ile başlayan bitkiler deyince kuşkusuz hepimizin ilk aklına gelenine geldi sıra. Gülgiller ailesinin bir ferdi olan armut ağaç nitelikli bitki türlerinin yenilen bir meyvesidir.

ASMA: Bağ olarak da bildiğimiz asma karmaşık bir yapıya, kahverengi bir gövdeye ve yeşil ince yapraklara sahiptir. Çoğumuzun sevdiği bir yemek olan sarmanın yapılmasını sağlar.

AT KESTANESİ: Fındığa benzeyen yapısı ile karşımıza çıkan at kestanesi sapindaceae familyasının bir üyesidir. Kesinlikle kolay kolay bilinmeyen bir meyvedir. İsim şehir oyunu oynuyorsanız bitki bölümüe kesinlikle bu bitkiyi iliştirin.

AVOKADO: Defnegiller ailesinde bulunan avokado yine Güney Amerika kıtasında sıkça görülür. Ana vatanı ise genellikle Meksika olarak söylenir. Yeşil ve armuda benzeyen bir yapısı vardır.

AYVA: Ayva da yine bu listede bulunan bir çok bitki gibi gülgiller familyasında bulunmaktadır. Sert ve sarı bir meyve olan ayva yenildiğinde ağızda oluşan o ekşime ile de bilinmektedir.

 

A harfi ile başlayan bitkiler listesi yaptık ve hepsi hakkında kısa kısa bilgiler verdik. Umarım işinize yarayacak şeyler öğrenebilmişsinizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu