Hayvan İsimleriKelimeler

A Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

A ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de a harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

A ile başlayan hayvan isimleri hangileridir, kaç hayvanın ismi a harfi ile başlar? Baş harfi A olan hayvan isimleri hangileridir?

Bu içerikte A harfi ile başlayan hayvan isimlerine yer verdik. Bunları isim şehir gibi oyunları oynarken veya bilgi edinmek için kullanabilirsiniz. Ödev yaparken araştırma yaparken faydalanabilirsiniz.

A Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri (Tüm Liste)

Afgan Tazısı

afgan tazısı

Afgan Tazısı genellikle zarafet ile eşleştirilir. Bu garip, nadir köpek cinsi, diğer köpek ırklarıyla kıyaslanmayacak kadar farklı bir görünüme sahiptir: lüks kumaşları andıran ipeksi tüyleri, harika yüzü ve ince vücut yapısı ile. Görünüşe göre, hayvan meraklıları bu tazı cinsini hem güzel görünüşlü hem de komik olarak tanımlıyor.

Cinsin orijinal adının Tazi olduğu, kökünün Hıristiyanlık öncesi döneme kadar uzandığı ve en eski köpek ırklarından biri olduğu düşünülüyor. Safkan köpekler olsalar da, Afgan Tazılarını barınaklarda dahi bulabilirsiniz. Bu sizin için uygun bir türse, mümkünse evlat edinmeyi tercih edin!

Sevecen ve uyumlu olan bu köpekler, her boyutta aile ile hemen hemen her boyuttaki evde başarılı olurlar. Bununla birlikte, harika tüylerini korumak için oldukça zaman harcamanız gerekecek, yüksek enerji seviyelerini idare etmek için bol miktarda egzersizden bahsetmeye gerek yok. İhtiyaç duydukları bakımı sağlayabilirseniz, muhteşem görünümüyle kesinlikle herkesin başını döndürecek sevgi dolu bir arkadaşınız olacak.

Afrika Çakır Kuşu

Bu harika görünümlü kısa kanatlı şahinler, doğancılık sporunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Sık ağaçlıklı habitatlara sık sık girerler ve avlarını yere yakın kısa, keskin bir kuyruk kovalamacasında avlarlar. KwaZulu-Natal’da çok sayıda Afrika çakır kuşu bulunur ve banliyö bahçelerinde ve çevresinde avlanırken görülürler.

Afrika Mavi Bıldırcını

afrika mavi bıldırcını

Mavi Bıldırcın veya Afrika Mavi Bıldırcını olarak da adlandırılan bu kuş, bakımlı bahçelerde, parklarda, sulak tarlalarda, nemli ormanların yanındaki otlaklarda ve ayrıca bataklıklarda görülebilir.

Aşırı kuru alanlardan kaçınırlar. Bu kuşlar, diğer birçok Coturnix türü gibi sadece ovaları sevmekle kalmaz, aynı zamanda harika tırmanma yetenekleri sayesinde, deniz seviyesinden yaklaşık 5400 fit (1800 metre) yükseklikte her yerde onlarla karşılaşabilirsiniz.

Yuvaları ise çoğunlukla zeminde çimenle kaplı ve otlaklara gizlenmiş, kazınmış sığ bir deliktir. Bir seferde 3-9 yumurta bırakırlar ve 16 gün kuluçkaya yatarlar. Yumurtalarının rengi zeytin rengi ve kahverenginin karışımıdır. Yavru horoz, kuluçka dönemi boyunca tavuğu tam olarak destekler ve ayrıca küçük bıldırcın civcivlerinin yetiştirilmesinde görev alır.

Mavi bıldırcın her şeyden önce çeşitli tohumlar ile beslenen bir vejeteryandır ve sadece nadiren, böcekleri tüketir.

Agama

agama

Agama, yaklaşık 30 alt türe sahip bir kertenkele cinsidir. Yaklaşık 30 ila 45 cm (12 ila 18 inç) uzunluğunda çok özel kertenkeleler olup, zaman içerisinde çok az gelişim sergilerler. Afrika, güneydoğu Avrupa ve orta Hindistan’daki kayalık çöl bölgelerinde yaşarlar.

Genellikle kahverengi veya gri olmalarına rağmen, erkekler çiftleşme mevsimi boyunca göze çarpan bir renk değişikliğine uğrarlar, parlak kırmızı, mavi ve sarı tonlarına dönüşürler; bazı türlerde dişilerin erkekleri öldürdüğü bilinmektedir. Çiftleşme başına 2 ila 20 yumurta bırakan agamalar, bir yıl içinde birkaç kez yumurtlayabilirler.

Aguti

aguti

Agouti, (Aguti), tropikal Afrika ve Asya’nın küçük ormanlarında yaşayan bir kemirgen türüdür. Agutiler 6 kg ağırlığa ve 76 cm uzunluğa kadar uzun bir gövdeye sahiptir. Büyük bir başları ve burunları vardır, ancak ince bacakları, nispeten küçük kulakları ve küçük, göze çarpmayan, kuyrukları vardır. Arka ayaklarda sadece üç parmak ve toynak benzeri pençeler bulunur. Agouti’nin kaba, parlak kürkü, soluk turuncudan kahverenginin tonlarına ve siyahımsı tonlara kadar değişir; tek tek tüyler, agouti deseni olarak adlandırılan alternatif siyah renklere sahiptir. Alt kısımların rengi beyazımsı ile devetüyü arasında değişir.

Ayı

ayı

Dünya çapında, önemli bir durumdan en   az endişe duyulacak duruma kadar değişen bir koruma statüsüne sahip sekiz farklı ayı türü vardır. Ayı türlerine bağlı olarak, habitatlar arasında Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Asya ve en kuzeydeki kutup bölgeleri bulunur. Normalde insanlar için bir tehdit olmasa da, ayılar genç ayılar (yavrular) varken ürkerse, kışkırtılırsa veya kendilerine yaklaşılırsa çok tehlikeli olabilir.

Ada Tavşanı

ada tavşanı

Yabani ve evcil türleri bulunan Ada tavşanı kemirgen hayvanlar sınıfında bulunmaktadır. Yaban tavşanı da denir ve 50’ye yakın türü vardır.

Ağaçkakan

ağaçkakan

Ağaçlardan gelen tık tık seslerini hepimiz duymuşuzdur. İşte bir usta mahareti ile ağaçları oyup içindeki tırtıl ve böcekleri yiyen arkadaşımız ağaçkakan. Bir kuş türü olan ağaçkakan kovuklarda ve ağaçların gövdelerinde bulunan böceksi türlerle beslenir.

Ağaçkakan, Picidae ailesindeki bir grup kuştur. Onların birincil tanımlayıcı özellikleri, avlarını avlama biçimleridir. Bu kuşlar böcekleri ve böcek larvalarını çıkarmak için gagalarını ağaçların kabuğuna vururlar.

Araştırmacılar, bu kuşların yaklaşık 240 farklı türü olduğunu tahmin ediyor. Bu kuşların boyutları ve tüy özellikleri değişir, ancak birçok türün vücut şekli benzerdir. Boyutları üç inç ila bir buçuk fit arasında değişir. Ağaçkakanlar geniş bir renk yelpazesine sahiptir, ancak türler arasında da bazı benzerlikler vardır.

Ağustos Böceği

ağustos böceği

Karınca ile birlikte yaşadığı ibretlik hikayeden de iyi tanıyoruz aslında kendilerini. Ağustos böceğigiller ailesinin de isim babasıdır bu arada. Vücut yapısı çekirgeyi andırmaktadır.

Ahtapot

ahtapot

Deniz canlıları arasında bulunan ahtapot sekiz kola sahiptir. Üzerinde yuvarlaklar eşliğinde benekler vardır ve bunlar hareket etmesini sağlar. Kafadan bacaklılar sınıfında bulunan ahtapot sanıldığının aksine zararsız bir canlıdır. Çünkü insanlardan ve büyük hayvanlardan saklanma refleksine sahiptir.

Ahtapotlar, eşsiz gövdeleri, tuhaf gözleri ve uzun kollarıyla ünlü hayvanlardan biridir. Dünyanın neredeyse tüm okyanuslarında ve sulak alanlarında yaşarlar, fakat tropikal bölgeleri ve ılık suları özellikle tercih ederler. Ahtapotlar, ailenin bir diğer üyesi kalamar gibi, genellikle “derinlerin canavarları” olarak kabul edilirler, ancak familyadan bazı türler nispeten sığ sularda bulunur.

Akbaba

akbaba

Leş yiyen olarak da bilinen kuş türü genellikle doğa da ölen canlıların bedeni ile beslenir. Çoğu hayvan belgeselinde kendilerini görmüşüzdür. Gözüne kestirdiği canlının öleceğini anlar ve uzaktan takip etmeye başlar. Akbaba gibi üşümek deyimi de buradan gelmektedir.

Korkunç görünümlü akbabalar, insanlar tarafından sık sık bir baş belası veya ölüm alameti olarak görülüyor. Ama aslında doğal ekosistemin ayrılmaz bir parçasıdırlar. Bu çöpçüler, diğer hayvanların öldürmelerinden geriye kalan her şeyi fırsatçı bir şekilde yiyerek, zararlı mikroplar ve hastalıklar içerebilen ölü hayvan kalıntılarını temizler. Bununla birlikte, insan faaliyetleri nedeniyle, birçok tür dünya çapında hızla azalmaktadır ve bu da hastalıkların yayılmasını teşvik edebilir.

Akrep

akrep

Eklembacaklılar sınıfının tehlikeli üyelerinden bir tanesidir. Kendi içerisinde birçok türü bulunan akrep aynı zamanda vücudunda zehir bulunduran hayvanlardan da bir tanesidir. Arkasından üste doğru kıvrılan kuyruğu zehirlidir ve en büyük silahıdır. Ön tarafında da yengece benzeyen iki kıskacı vardır. Sıcak ve nemli bölgeler de yaşamayı seven akrepler tabi ki tehlikeli canlılardır.

Akrep, dünya genelinde var olan sekiz bacaklı ve nadir etobur bir antropod türüdür. Bugün dünyanın neredeyse çoğu ülkesinde yaşayan yaklaşık 2.000 farklı akrep cinsi mevcuttur. Akrep, çoğunlukla güney yarımküre bölgesinde çöl bölgelerinde ve ormansal alanlarda bulunur. Eğer kuzey bölgelerinde bir akrep ile karşılaşmak istiyor iseniz gitmeniz gereken yer Birleşik Krallık’taki Sheppey Adası olacaktır.

Çoğu akrep cinsine yönelik genel yaşam süresi 6 ay ile 25 yıl arasında değişmektdir. Ancak çoğu akrep türünün gerçek yaşam süresi, vahşi doğada bulunması gerçekten zor hayvanlar oldukları ve genellikle küçük boyutlarından dolayı tespit edilmesi zor oldukları için bilinmemektedir.

Alabalık

alabalık

Deniz ürünlerinin tutkunu iseniz mutlaka bir yerde alabalık yemişsinizdir. Somon balığı ile de aynı aile içerisinde bulunan alabalık ülkemizde en fazla görülen balık türlerinden bir tanesidir.

Ala Geyik

Göçmen olmayan bir geyik türü olan Ala Geyik kendi ismini taşıyan alageyik familyasının bir üyesidir. Benekli bir vücuda sahip olması sebebiyle bu isim verilmiştir.

Alageyikler dünya çapında çoğalıyor ve düşmanca bir dünyanın zorluklarıyla başa çıkmalarına yardımcı olması için birçok savunma sistemi geliştiriyor. Muhteşem boynuzları, hayvanlar alemindeki en dikkate değer özelliklerden bazılarıdır, savunma ve cinsel işaret için kullanılır. Rahatsız edildiğinde, olağanüstü hızı, çevikliği ve inceliği ile harekete geçebilir. Sindirim sistemleri neredeyse her tür bitkiyi sindirebilir. Geyik, bir tür evrimsel başarı öyküsüdür.

Antilop

antilop

Antilop tek başına bir hayvanı ifade etmekten ziyade bir hayvan türünü ifade eder aslında. Obur hayvanlar için kullanılan öküz başlı antiloplar olduğu gibi bu türün cılızı olan ve geyiğe benzeyen antiloplarda doğada mevcuttur. Toynaklı ve geviş getiren hayvanlardır.

Arı

arı

Ülkemizde ve dünyanın bir çok yerinde bal üretiminde kullanılan arı aslında dünyanın var olması için çok önemli olan hayvanlardan bir tanesidir. Çiçeklerden polen toplayarak peteğe taşıyan arılar sabahları soframızdan eksik olmayan balın yapımında çalışırlar. Son yıllar bu alanın dışında örtülü sera içerisinde zararlı böceklerle mücadele konusunda da kullanılmaya başlanmıştır.

Arılar, dünyanın her yerinde sessiz ormanlarda, çayırlarda ve bahçelerde yaşayan küçük boyutlu hayvanlardır.

Dünya çapında bulunan 20.000 farklı arı türünden yalnızca 7 tanınmış bal arısı türü vardır, ancak bu türler genellikle kendi alt türlerini içerir. 7 bal arısı cinsinin literatür tarafından kanıtlanmış 44 alt türü vardır.

Bal arısı ne kadar sadece çeşitli bölgelerde yaşıyor zannedilse de dünyanın çoğu bölgesinde bulunur. Bal arısının, yabani balın hala bulunabildiği Asya ormanlarından geldiği düşünülmektedir.

Armodillo

Ana vatanı Güney Amerika olan Armodillo fareye benzeyen bir yapıya ve sert bir deriye sahiptir. Katman katman ve noktalı vücudu enteresan ve bir o kadar da farklı görünmesini sağlıyor.

Aslan

aslan

Ormanların ve hayvanlar aleminin kralı olarak bilinen aslana geldi sıra. Aslanın kökeni Afrika’dır. Özellikle savana bölgelerinde safari yaparken sıkça görürsünüz. Yeleleri ve görünüşleri ile büyük kedileri andıran aslanların bazılarının kiloları 250 kg ağırlığına dahi çıkabilmektedir.

Aslan, dünyadaki en büyük, en güçlü kedigillerden biridir ve sadece Sibirya Kaplanı boyut olarak kendisinden büyüktür. Afrika kıtasındaki en büyük kedilerdir. Büyük kedilerin çoğu yalnız avcılar olsa da aslanlar, aile gruplarıyla birlikte yaşayan inanılmaz derecede sosyal hayvanlardır.

Aslan, kendisini ayakta tutmak için yalnızca diğer hayvanları yiyerek hayatta kalan büyük ve etçil bir hayvandır. Yemek listesi genellikle bufalo, antiloplar ve hatta zürafalardan oluşur. Bölgelerindeki av türlerinin bolluğuna ve çeşitliliğine bağlı olarak, Aslanlar öncelikle ceylan, zebra ve yaban domuzu ile birlikte açık otlaklardaki sürüleri takip ederek bir dizi antilop türünü yakalar.

At

Dünya da en verimli hayvanlardan bir tanesi kesinlikle attır. Bunu şu yüzden söylüyorum motorun olmadığı dönemlerde tüm dünyada kara ulaşımı at ev at arabaları sayesinde olmaktaydı. Tabiri caiz ise tüm dünyanın yükünü sırtladılar.

50 milyon yıl boyunca, atlar küçük, çok parmaklı hayvanlardan bugün bildiğimiz görkemli, tek parmaklı atlara evrildi. Bazı vahşi atlar hala ırklarını devam ettiriyor, ancak günümüzde çoğu at, çeşitli nedenlerle insanlar tarafından kullanılan evcil hayvanlardır. Ulaşım ve savaş, evcilleştirilmiş atın modern çağda tarihsel olarak önemli kullanımları olmuştur.

Ateş Böceği

ateş böceği

Karanlık geceler de özellikle ormanda yürürken bir yıldız gibi parlayan canlılar ateş böcekleridir. Kanatlarının altında sanki bir fener farmışçasına bir parlama görünür. Gerçekten görsel zarafeti en üst düzeye olan canlılardan bir tanesidir.

A Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri Liste

 • Ada tavşanı
 • Afgan tazısı
 • Afrika çakır kuşu
 • Afrika mavi bıldırcını
 • Agama
 • Aguti
 • Ağaçkakan
 • Ağustos Böceği
 • Ahtapot
 • Akbaba
 • Akgerdanlı ötleğen
 • Akrep
 • Akuçi
 • Akumba
 • Alabalık
 • Alaca baykuş
 • Alageyik
 • Alamecek
 • Alaycı Kuş
 • Albatros
 • Alligator
 • Alpaka
 • Anadolu parsı
 • Anakonda
 • And kondoru
 • Angus
 • Angut
 • Anofel
 • Antilop
 • Apteriks
 • Arap Tavşanı
 • Ardıç Kuşu
 • Arı
 • Arı Kuşu
 • Aslan
 • At
 • Ateş Böceği
 • Atmaca
 • Ayı
 • Ayı Balığı
 • Aygır
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu