Oyun

7 Yaş Oyunları Nelerdir?

7 yaş oyunları için araştırma yaparak içeriğimize denk geldiyseniz en doğru adrese geldiğinizden artık emin olabilirsiniz. Çocuklar oyunlarla gelişim gösterir. Sadece gelişimsel anlamda değil aynı zamanda eğlenmeleri anlamında da çocukların oyun alışkanlıkları ve oyun seçimleri büyük önem taşıyor. 7 yaşına kadar rutin bir eğitim hayatı olmayan çocukların artık ilkokula başladığı yaş gurubuna dâhil olduğunu da unutmadan seçim yapmak büyük önem taşıyor. Yeni bir çevre, okul, arkadaş ve öğretmenler derken çocukların sosyal birer birey olması için ve derslerde daha dikkatli, başarılı olması için önerilen oyun seçeneklerini değerlendirmeniz büyük fayda sağlayacaktır.

7 yaş oyunlarını kategorize etmek gerekirse faydalar açısında, zekâ geliştiren, hayal gücünü geliştiren, dikkati geliştiren ve mantık kurmayı destekleyen çok sayıda oyun alternatifi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu noktada sizler için her kategoride yer alan birbirinden farklı 7 yaş oyunları listesi hazırladık. Çocuklarınızın eğleneceği ve beraberinde de gelişeceği oyunların listesini içeriğimizin devamında bulabilirsiniz. İşte o oyunlar!

Sıcak-Soğuk Oyunu

7 yaş oyunları arasında sıcak soğuk oyununa yer vermemek olmaz! Bu oyun aslında 4 yaşından sonra her yaş gurubuna hitap eden özel bir oyundur. Çocuklarınızın dikkatini geliştirirken aynı zamanda yönergeleri takip etme becerisini de büyük oranda geliştirir. Soğuk sıcak oyununu evde hep birlikte oynayabilirsiniz. Oyunun detaylarına bakacak olursa da; oyunda bir kişi ebe olarak seçilir. Ardından ebe kısa bir süreliğine oyun alanından çıkarılır. Diğer oyuncular ise oyunun oynanacağı alanda bir nesne belirler ve bunu ebeye söylemez. Daha sonra ebe oyun alanına alınır ve ortak karar verilen nesneyi bulması istenir. Ebe nesneyi bulmaya çalışırken eğer nesneye yaklaşırsa diğer oyuncular ‘’sıcak’’ diye ikaz ederken eğer bu nesneden uzaklaşmışsa da ‘’soğuk’’ diye ikaz ederek nesneyi bulmasına destek olurlar. Oyunun faydaları yukarıda ifade ettiğimiz üzere oldukça fazladır. Faydalarının yanı sıra çocuğunuzun oynarken de son derece keyif alacağı bir oyun olarak tercih edebilirsiniz.

7-8 yaş oyunları

Deve-Cüce Oyunu

Deve ve cüce oyunu da ilkokul seviyesine gelen 7 yaş çocukları için son derece ideal olan bir oyundur. 7 yaş oyunları arasında yer alan deve-cüce oyunu genelde okulda öğretmenlerin de çocuklar için tercih ettiği bir oyun olarak dikkat çeker. Bu oyunu çocuklarınızda evde de oynamanız mümkündür. Oyunun eğlendirmesinin yanı sıra çocuğunuzun bazı noktalarda gelişimi açısından da büyük önemi vardır. Nasıl oynanır diye soracak olursanız da kuralları son derece basit olan bir oyundur. Oyuna başlamadan önce bir oyundu yönetici olarak seçilir. Geriye kalan oyuncular ise sıralı bir şekilde oturur. Oyunda yönetici olacak kişi diğer oyunculara ‘’deve’’ ve ‘’cüce’’ diyerek direktif verir. Deve denildiği zaman ayağa kalkılması cüce dendiği zaman ise oturulması gerekir. Bu direktifleri oyunun hızlanmasına rağmen doğru uygulayan oyuncular oyuna devam ederken yanlış yapanlar ise oyundan elenirler.

Kulaktan Kulağa Oyunu!

Evde 7 yaş oyunları seçenekleri arasında yer alan belki de en zevkli oyunlardan biri de kulaktan kulağa oyunudur. Bu oyun hem çocuk hem de yetişkin herkesin oynayabileceği oyun seçeneği olarak da dikkat çekiyor.  Bu oyun çocukların duyduğunu doğru anlama yetisini geliştirirken aynı zamanda oyun sırasında da çok eğlenmesini sağlıyor. Nasıl oynanır diye soracak olursanız da oyunun kuralları son derece kolaydır. Oynayacak oyuncular sıralı bir şekilde yan yana otururular. En başta oturan oyuncu bir kelime seçer ve yanındakinin kulağına söyler. Yanındaki da duyduğu kelimeyi doğru bir şekilde bir yanındakine söyleyerek son kişiye gelene kadar bu devam ettirilir. Son kişinin ilk söylenen kelimeyi doğru bilmesi gerekir. Eğer kelime yanlış olursa da oyunda kelimeyi ilk yanlış söyleyen kişiyi bulma çabasına girilir. Bulunan kişi de oyundan çıkarılır. Son derece zevkli olan bu oyunu çocuklarınız da çok sevebilirler!

7 yaş eğitici oyunlar

Taklit Oyunları

Taklit bir yetenektir. Ancak geliştirilebilir bir yetenek olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu nedenle de 7 yaş oyunları arasında taklit oyunlarını da sunmamak eksik olacaktır. Çocukların bildiklerini pekiştirmek ve doğru bilmelerini sağlamak, varsa yeteneklerini keşfetmek için son derece cazip olan taklit oyunları aynı zamanda çok eğlenmelerini de sağlayarak dikkat çekiyor. Onlarla beraber evde taklitler yaparak oyun oynayabilirsiniz. Taklit etmesini istediğiniz hayvanları ya da canlıları sıralayarak tek tek taklit etmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin bir manavı taklit etmesini isteyebilirsiniz. Yaptığı taklitlerden ise manava ilişkin neleri doğru neleri yanlış bildiğini anlayarak düzeltebilirsiniz.

Lego Oyunları

Lego oyunları da yine her yaş gurubunun vazgeçilmez oyunlarından biri olarak dikkat çekiyor. Ancak en çok da 7 yaş oyunları gurubuna hitap ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu yaş gurubundaki çocukların merakları henüz ehlileşmemiştir. Üretmeye, yeni şeyler yapmaya olan istekleri vardır. Bu isteği en iyi şekilde geliştirmenin yollarından biri de şüphesiz ki oynayacakları lego oyunlarıdır. Legolarla hayal ettikleri şeyleri üretebilirler. Bu oyun hayal güçlerini geliştirirken aynı zamanda bütüne ulaşma isteğini ve bütüne ulaşmak için sabırla emek vermeleri gerektiğini de anlamalarını sağlayacaktır. Legolar zekâ gelişimi açısından da çocuklarınız için son derece destekleyici olabilir. Eğelenip öğrenecekleri lego oyunlarını bu nedenle çok sevebilirler!

7 yaş zeka geliştirici oyunlar

Yapboz Oyunları

Yapboz yapmak bazı çocuklar için dünyanın en keyifli oyunu bile olabilir! 7 yaş oyunları arasında bu oyunu da eklemeden geçmek asla olmazdı! Hem gelişimsel anlamda katkıları hem de eğlenceli olması nedeniyle çocuklarınız sevebileceği bir oyun olarak tercih edebilirsiniz. Yapboz oyunlarını seçerken onların yaş gurubuna hitap eden kolaylıkta olmasına da özen göstermeniz gerekiyor. Seçeceğiniz yapbozları oynarken çocuklarınız dikkat, zekâ, bütüne ulaşma anlamında da gelişim gösterecektir. Parçaları birleştirmeleri zekâlarını geliştirirken, hangi parçanın nereye getirileceğini düşünmeleri de dikkatlerini beraberinde geliştiriyor. Bütüne ulaşma heyecanları ise daha sabırlı olmalarını sağlıyor.

Dinle ve Çiz Oyunu

Çocukların tümü için hayal gücü büyük önem taşıyor. Onların hayal güçlerini destekleyen ve bunu ifade etmelerini sağlayan etkinlik ve oyunlar seçmek de aynı oranda önemlidir. Bu noktada en faydalı etkinliklerden biri de resim çizmeleri olacaktır. 7 yaş oyunları içerisinde yer alan dinle ve çiz etkinliğini çok sevebilirler. Oyun nasıl oynanır diye soracak olursanız da; sadece bir resim defteri be boya kalemleri yeterli olacaktır. Onların hayal gücünü geliştirmek adına, yaşlarına hitap edecek ve çizmelerinin kolay olacağı hikâyeler anlatabilirsiniz. Bu hikâyelerden anladıklarını çizmelerini isteyebilirsiniz. Hem keyif alabilecekleri hem de gelişecekleri güzel bir oyun olarak bunu değerlendirebilirsiniz.

eğitici oyunlar

Egzersiz Zamanı!

Son süreçte yaşanan pandemiden kayaklı hareket etmek de gerileme gösteriyor. Bunun çocuklarınızı fiziksel anlamda rahatsız olmasına neden olabileceğini de göz ardı etmemeniz gerekiyor. Daha çok evde zaman geçirilen bu süreçte hareket etmeyi oyun haline çevirebilirsiniz. 7 yaş oyunları kapsamında egzersiz hareketleri belirleyebilir ve bu egzersizleri müzikle, dansla eğlenceli hale getirerek onlarla beraber uygulayabilirsiniz. Bu sayede eğlenirken aynı zamanda hareket etmelerini de sağlamış olursunuz. Ancak onları çok zorlamayacak ve aşırı derecede yormayacak egzersiz hareketleri seçmeyi de unutmayın. Aksi halde oyundan çok onlar için bir işkenceyi dönüşebilir.

Duygularını Geliştirin; Kahraman Ne Hissediyor Oyunu!

Çocuklarınızın kitap okuma alışkanlığı edinmesini sağlamak da yine en çok sizin elinizdedir. Onlara bir şeyi dayatmadan önce siz yaparsanız rol model olarak onların da bunu tekrar etmesini ve alışkanlık haline getirmesini sağlayabilirsiniz. 7 yaş oyunları kapsamında çocuklarınızın eğlenirken kitap okuma alışkanlığı edinmesini ve aynı zamanda da duyguları empati yoluyla anlamasını sağlamak istiyorsanız kahraman ne hissediyor oyununu oynayabilirsiniz. Bu oyunda çocuklarınızın yaşına uygun kitaplar okuyarak, kitapta yer alan kahramanların neler hissedebileceğini sonlara sorabilirsiniz. Bu kitap ‘’x’’ kahramanı sen olsaydın bu durumda ne hissederdin gibi sorular yönelterek kendilerini ifade etmelerine de olanak sağlayabilirsiniz. Bu etkinlik duyguları anlamlandırma, empati kurma, kendini ifade etme, dikkat ve benzeri pek çok noktada çocuklarınızın gelişmesini büyük oranda destekleyecektir.

7 yaş etkinlikleri

Sizler için hazırladığımız 7 yaş oyunları listesinin sonuna geldik. Yukarıda listelediğimiz oyunların tümü hem kız hem de erkek 7 yaş gurubu çocukların tümü için uygundur. Birden fazla noktada gelişim göstermelerini destekleyen ve uzmanlar tarafından da önerilen oyun seçenekleri olduğun unutmamalısınız. Son dönemde pandemiden kaynaklı örgün eğitimden ve sosyal yaşamdan uzak kalan çocuklarımızın gelişim anlamında geri kalmaması ve evde daha eğlenceli zaman geçirmeleri adına onlarla oyun oynamayı unutmayalım!

Şu yazılarımızda ilginizi çekebilir;

6 Yaş Oyunları Nelerdir?

Evde Üç Kişilik Oyunlar

Çocuklar İçin Faydalı Mobil Oyunlar

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu