Oyun

Yakan Top Nasıl Oynanır?

Yakan Top Nasıl Oynanır?

Yakan top, çocuk ve gençler tarafından oynanılan bir sokak oyunudur. Oyunda skor ya da puan gibi bir ekstra yoktur. Oyun sıkılana kadar oynanılabilir. Oyunu oynamak için yalnızca plastik bir top gerekecektir.

 

Yakan Top Kaç Kişiyle Oynanır?

Son derece keyifli bir oyun olan yakan top, en az üç kişiyle oynanır. Eşli olarak oynanılan yakan top oyununda ise en az 4 kişi olması gerekir. İki kişi karşılıklı olarak topu birbirlerine atacak, ortada bulunan oyuncu ise topun kendisini vurmaması için sınırlar içinde sağa, sola, öne ve arkaya doğru hareket edecektir. Eğer oyun 3 ve daha fazla kişi tarafından oynanılacaksa oyuna başlamadan önce oyuncu seçimi yapılması gerekecektir.

 

Yakan Top Oyununda Oyuncu Seçimi Nasıl Yapılır?

Yakan top oyunu eşli olarak oynanılacaksa oyunda iki grup bulunur. Grup liderleri oyunda başarılı oldukları arkadaşlarını teker teker takımlarına alacaklar ve oyuncu sayılarını eşitleyeceklerdir. Oyunda hızlı koşan ve topu isabetli atan oyuncular güçlü olarak nitelendirilir. Diğer oyuncular oyuna hareket katma konusunda yardımcı olurken, gruplar ne kadar kalabalık olursa oyun o derece zevkli olur.

 

Yakan Top Oynanılacak Alan Nasıl Olmalıdır?

Eski yıllarda apartman ve okul bahçelerinde oynanılan bu oyun günümüzde ilkokullarda oynanılıyor. Okul bahçeleri gibi düzlük alanlar bu oyunu oynamak için yeterli olurken, piknik yapılan düz alanlarda da eğlenceli bir şekilde yakan top oynanabiliyor.

 

yakan top kuralları

Yakan Top Oynamak Zor Mu?

Yakan top oyununu oynamak hiç zor değildir. Oyun oynamaya başlamadan önce eş seçimi yapılır. Eşli oynanılacak oyunda oyuna kimin başlayacağını belirlemek için bir iddia ortaya konulur. İddiayı doğru tahmin eden takım ilk önce ortaya girecektir. İddiayı kaybeden takım ise ilk önce vurucu olur. Vurucu olan takım oyuna ortada büyük bir alan bırakacak şekilde başlayacaktır. Gerekirse oyuncuların topu atacakları yere bir işaret konulması gerekir. Aynı takımdan olan oyuncular karşılıklı top atarak ortaya giren oyuncuya topu dokundurmaya çalışırlar. Top ortadaki oyunculara dokunduğunda topun değdiği oyuncu oyundan çıkacaktır. Oyun ortada hiç oyuncu kalmayana kadar devam eder. Ortadaki son oyuncu vurulduğunda diğer grup ortaya girecektir. Oyun bu şekilde devam eder. Ortadaki oyuncuların başarısı oyunu zevkli hale getirirken, topu iyi atmak ve ortada bulunan oyunculara isabet ettirmek de önem taşır. Eğer ortadaki oyuncular vurulamazsa topu atan oyuncuların bulunduğu takım ortaya giremeyecektir. Son derece heyecanlı ve zevkli bir oyundur.

 

Yakan Top Oyununun Kuralları Nelerdir?

Yakan top oyununda çok büyük kurallar yoktur. Ancak bir öğretmen gözetiminde oynanılıyorsa bir takım kurallar belirlenmektedir. Bu kurallardan en önemlisini topun atış mesafesinin eşit olması oluşturur. Topun atılacağı yerin kesin olması için o noktaya bir çizgi çekilebildiği gibi bir taş da konulabilir. Yakından atıldığında ortadaki oyuncunun vurulması kolay olacağından topun atıldığı noktanın mesafesi çok önemlidir. Yakan topta bir diğer kuralı da oyuncunun can kazanması oluşturur. Eğer ortadaki oyuncu topu kucağında yere değdirmeden tutarsa bir can kazanacaktır. Oyuncunun kazandığı bu can onun vurulsa dahi oyundan çıkmayacağı anlamına gelir. Ortadaki oyuncu kaç tane can kazanırsa o sayı kadar vurulma hakkı olacaktır. Yakan top oyunu, kural zinciri bulunmayan güzel top oyunlarından biridir. Bir grupla birlikte oynanması da bireyleri birbirine yaklaştırması bakımından önem taşımaktadır.

 

Yakan Top Oynamanın Bireylere Etkisi

Yakan top oyunu eski yıllarda çocuk ve gençlerin en çok oynadıkları top oyunlarının başında gelirdi. Çocuklar sokak aralarında, bahçelerde ve uygun oldukları her mekânda bu oyunu oynar ve birbirleriyle hoş zamanlar geçirirdi.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu