Oyun

Beş Taş Oyunu Nasıl Oynanır?

Beş Taş Nasıl Oynanır?

Ev ortamında genellikle kızlar ve kadınlar tarafından oynanılan en güzel oyun beş taş oyunudur. Beş taş oyunu keyifli bir oyundur ancak oynanırken biraz gürültü çıkarabilir. Bu sebeple müstakil evlerde ya da zemin kattaki dairelerde oynanılması tavsiye edilmektedir. Beş taş oyununda taşlar havaya atılıp tutulacak, ikişerli alma durumunda ise diğer taşlara dokunulmayacaktır. Geçmiş yıllarda soğuk kış günlerinde eğlenceli zaman geçirmek için oynanılan bu oyun, halen taşra da büyük bir keyifle oynanılabiliyor.

 

Beş Taş Kaç Kişiyle Oynanılır?

Beş taş oyunu en az iki kişiyle oynanılır. Oyunu daha fazla kişiyle de oynamak hatta eşli olarak da oynamak mümkündür. Oyun basamaklar halinde oynanılır ve çok çok zevklidir.

 

beş taş kaç kişiyle oynanır

Beş Taş Oynamak İçin Hangi Araçlar Gerekir?

Beş taş, yuvarlak ve ovalimsi taşlarla oynanır. Bu taşların kenarlarının düz olması yani ele batmaması gerekir. Çünkü oyunda bu beş taşın birden, avuç içine alınması gerekecektir. Deniz kenarındaki ya da dere kenarındaki düz çevreli taşlar beş taş oyununu oynamak için tercih edilecek taşlardandır. Bu taşların ne çok büyük ne de çok küçük olmaması gerekir. Taşlar havaya kolaylıkla atılıp tutulacak türden olmalıdır.

 

Beş Taş Nerede Oynanılır?

Beş taş oynamak için düz bir zemin gerekir. Halının üzerinde oynanılacaksa halı, yünsüz olmalı ya da ipliksiz kilimler halı üzerine örtülmelidir. Bu oyunu oynamak için pürüzsüz bir zemin gerekir ancak bu yüzeyin ele zarar vermemesi de önem taşımaktadır.

 

Beş Taş Oyununda Oyuna İlk Başlayacak Oyuncunun Seçimi Nasıl Yapılır?

Beş taş oyunu için sadece beş taş yeterli olurken, her oyuncunun kendine ait beş taşı da olabilir. Oyuna başlamak için arzu edildiği takdirde oyuncular ellerinde tuttukları taşın fazlalığını iddia edebilir. Bunun için tek el avuç içine alınan taşlar yavaşça yukarı doğru atılır, ardından taşlar yere düşmeden önce el ters çevrilir ve yere düşecek olan taşlar el üstünde tutulmaya çalışılır. Hangi oyuncu elinin üzerinde daha çok taş tutarsa o oyuncu oyuna ilk başlayan oyuncu olur.

 

beş taş nerede oynanır

Beş Taş Oyununun Oynanış Şekli

Günümüzden yaklaşık 20-25 yıl öncesine kadar tüm çocukların bildiği beş taş oyunu günümüzde çok az kişi tarafından oynanılıyor. Beş taş oyunu güzel ve kaliteli bir zaman geçirme şekli olarak karşımıza çıkarken, oyuna başlayacak oyuncu seçildikten sonra oyun başlar. Oyunda ilk önce beş taşın tamamı gelişi güzel yere bırakılır. Ancak taşların yerden daha kolay toplanması için atış önemlidir. Oyuncu taşları hafif aralıklarla yere bıraktığında taşları daha rahat alır. Çünkü alım sırasında diğer taşlara dokunursa yanar ve oynama sırası diğer oyuncuya geçer. Yere atılan beş taştan bir tanesi yerden alınır ve bu taşla diğer taşların toplanması gerekecektir. Yerden alınan taş, yukarı doğru atılır ve havaya atılan taş yere düşmeden yerdeki taş alınır ve havadaki taşla birlikte tutulur. Yerde bulunan diğer üç taşta bu şekilde toplanacaktır. Bu aşamadan sonra ikiler oyunu başlar. Bu basamakta yerdeki taşlar ikişer ikişer alınarak oyun tamamlanır. Üçler de ise yerde duran üç taş birlikte tek taş ise tek olarak alınır ve dörtlere geçilir. Dörtlerde ise, avuca beş taşın tamamı alınır ve taşlardan biri yukarı atılır ve dört taş yere konulur. Taşların yere konulmasında ve yerden alınmasında tek taş hep yukarı atılacaktır. Beşlerde ise tıpkı birlerdeki gibi taşlar yere atılıp teker teker toplanır. Oyun bu şekilde devam eder. Güzel ve eğlenceli bir oyundur.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu