Oyun

Körebe Nasıl Oynanır? Körebe Oyunu Kuralları Nelerdir?

Çocukluğumuzun flaş oyunlarından bir tanesi olan körebe nasıl oynanır halen hatırlıyor musunuz? Eğer cevabını evet ise bu yazıyı hatırlatıcı olarak kullanmak için okuyabilirsiniz. Hatırlamıyorsanız da panik yapmanıza hiç gerek yok tüm ayrıntılarına kadar oyunun nasıl oynandığını anlatmaya çalıştık.

Genelde misafirliklerde oynanırdı. Kalabalık bir arkadaş ortamı ile oynandığında ise gerçekten dünyanın en zevkli oyunu olabilir. İşte körebe kuralları ve oyunun nasıl oynandığının tüm detayları.

 

Körebe Nasıl Oynanır?

Oyunu oynamanız için açıklama kısmında belirttiğimiz gibi kalabalık sayılabilecek bir arkadaş topluluğuna ihtiyacınız var. En az üç kişi olması gerek ancak siz bu sayıyı minimum 7-8 kişi olarak tutmaya çalışın.

Öncelikle geleneksel tekerlemeler kullanılarak bir sayışma yapılır ve oyunun ilk ebesi belirlenir. Gözlerini bir bez ile kapatmanız gerekir. Burada bezin ebenin canını yakmayacak kadar gevşek, çevreyi göremeyecek kadar da sıkı olmasına dikkat edin.

Sonrasında ise ebe gözleri kapalı bir şekilde diğer oyunculara dokunmaya çalışır. Dokunduğu oyuncu artık ebeden kaçmaz. Ebe ise yakaladığı oyuncunun yüzüne dokunarak onu tanımaya çalışır. Doğru bir tahminde bulunursa dokunduğu kişi yeni ebe olur. Yanlış tahmin edersek diğer oyuncular yanlış der ve ebe yeniden oyuncu avına çıkar. Oyun bu döngü içerisinde sıkılıncaya kadar oynanabilir.

 

körebe oyun kuralları

Körebe Oyunu Kuralları

Körebe oyunu kuralları aslında oyunu daha eğlenceli hale getirmek için koyulur. Bilindiği üzere körebe sokakta oynanabilen oyunlar içerisinde başı çekenlerden bir tanesi.

Bu yüzden öncelikle bir oyun alanı belirlenmeli. On metre çapında bir daire olabilir mesela. Buradaki amaç ebenin yorulmasını önlemek ve daha çok tahmin yapmasını sağlayarak oyunun zevklendirmek.

Diğer bir kural ise diğer oyuncuların hep bir ağızdan “Körebe körebe, gel sesime!” demesi. Oyuncu bu ses karmaşası içerisinde doğru oyuncuyu seçmeye çalışacaktır.

Sonuncu bir kural ise ebenin gözleri bağlı olacağı için diğer oyuncuların dürüst olması. Mesela yakaladığı oyuncuyu doğru tahmin ettikten sonra oyuncuyu değiştirmeyin. Bu şekilde oyunun eğlencesini tamamen ortadan kaldırmış olursunuz.

 

Körebe Oynarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Evde oynanabilecek oyunlar ve bahçede oynanabilen oyunlar arasında olan körebe de bazı şeylere dikkat etmeliyiz. Mesela evin içerisinde bir odada oynuyorsunuz duvarlarda düşme ihtimali olan cam, tablo gibi nesnelerin olmadığından emin olun. Aynı zamanda sehpa üzerinde vazolar veya her hangi bir kırıcı eşya olmamasına dikkat edin.

Bahçede oynuyorsanız da zeminin düz olması çok önemlidir. Eğer engebeli ve bozuk bir zeminde oynarsanız ebenin gözü kapalı olacağı için düşüp bir yere çarpabilir.

Sokakta oynarken de diğer oyunculara büyük iş düşüyor. Ebe gözünün kapalı olmasının etkisiyle belirlenen alandan çıkıp duvara çarpabilir. Bu yüzden böylesi bir tehlike ortaya çıktığında ebeyi uyarmalısınız.

Oyunda dikkat etmeniz gereken yerler bunlar.

Körebe oyunu nasıl oynanır öğrendiğinize göre hemen arkadaşlarınızı toplayıp bu eğlenceli geleneksel oyunu oynayabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu