klavye işaretleriNedir?

Klavye Nedir? Keyboard Nedir?

Günümüzde artık her işimizi çeşitli ev ve cep bilgisayarları ile hallediyoruz. İnternette aramalar yapıyoruz, mail gönderip alıyoruz, internet bankacılığı üzerinden işlemler yapıyoruz ve daha bir çok şeyi bu cihazlar üzerinden hallediyoruz. Yani bu cihazlar hayatımızın her alanındalar. Ve bu cihazların tabi ki de bir çalışma mantığı, işleyiz düzeni var. Bir mail gönderirken yazdığımız içerik, mail adresi, başlık ya da internet bankacılığı üzerinden gönderdiğimiz para miktarı. İşte bunların hepsini sanal yada fiziksel diye tabir ettiğimiz bazı tuş takımları yardımı ile yazıyoruz. İşte klavye nedir sorusunun cevabı kısaca aslında budur ; fiziksel ve ya sanal tuş takımları.

Üzerinde Hangi Tuşlar Var

Genel olarak baktığımızda bir klavyede 3 farklı karakter türü bulunur :

 • Standart rakam ve harf tuşları
 • Noktalama işaret tuşları
 • Özel tuşlar

Standart rakam ve harfler, bir dil alfabesinde ( Latin, Kiril, Arap vs. ) var olan bütün harfleri ve 0 – 9 arası olan rakamları kapsar.

Noktalama işaretleri, cümle içinde kullanılan nokta, virgül, iki nokta gibi işaretlerdir.

Özel karakter tuşları ise fonksiyon tuşları ( CTRL, SHIFT vs. ) ile yön tuşlarını kapsar.

klavye nasıl kullanılır

Klavye Çeşitleri

Klavye nedir sorusuna fiziksel ve sanal tuş takımlarıdır demiştik. Fiziksel ve sanal olmalarının dışında, yerelleştirme yani dillere göre de değişen klavyelerde en büyük değişim ise, tiplerinin değişmesi ile olur. Hep duyduğumuz F klavye ve Q klavye işte bu klavye tiplerindendir. Bazı Latin Alfabe temelli klavyeler ise şöyledir :

 • QWERTY klavye, 1800′ lerde daktilolar için düzenlenmiş, yazımı yavaşlatan bir klavye çeşitli idi. Çünkü daktilolar mekanik yapısından dolayı tuşları sıkça takılmakta ve problem çıkarmaktaydı. Adının QWERTY olmasının sebebi ise tuş takımında ki ilk 5 harfin QWERTY olmasıdır.
 • QWERTZ klavye, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İsviçre ve diğer Orta Avrupa ülkelerinde sıkça kullanılan bir klavyedir. QWERTY klavyeden farklı olarak Y ve Z harfleri yer değiştirmiş, ek olarak dillere özel bazı karakterler ( Ä, Ö, Ü ) klavyeye eklenmiştir.
 • AZERTY klavye, standart QWERTY klavyenin Fransız versiyonu diyebiliriz. Ufak farklılıklar dışında standart QWERTY ile aynıdır. Mesela Q ve W harfleri A ve Z harfleri ile yer değiştirmiştir.
 • F klavye, 1955 yılında İhsan Sıtkı Yener tarafından, Türkçeye özel olarak tasarlanmış bir klavyedir. Bu klavye tasarlanırken Türkçede kullanılan harflerin sıklığı,  Türk Dil Kurumunun yardımıyla araştırılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar ise insanın parmak kemik ve kas yapısı anatomisine uygun olarak düzenlenmiş ve bu gün F klavye olarak bildiğimiz özel Türkçe klavye ortaya çıkmıştır. Bu klavyede kullanım %49 ve %51 olarak oldukça dengeli bir biçimde sağ ve sol taraflara bölünmüştür.
 • QZERTY klavye, sadece olmasa da en çok İtalya’ da kullanılmaktadır. Bu İtalya’ da geleneksel daktilo tuş dizilişidir.
 • Dvorak klavye, aynı zamanda Basitleştirilmiş Amerikan Klavyesi adıyla da bilinir ve günümüzde QWERTY klavyeye alternatif olarak bilinen en iyi klavyedir. Bu klavyeyi İngilizcenin dışında farklı diller için yerelleştirmiş olarak da bulmak mümkündür.

Latin Alfabe temelli olmayan klavyeler ise şöyle sıralanırlar :

 • InScript klavye, 12 farklı Hindu dilini ( Devanagari, Bengali, Gujarati, Gurmukhi, Kannada, Malayalam, Oriya, Tamil and Telugu vs. ) birden destekleyen bir klavye türüdür. Brahmi klavyesinden esinlenilerek geliştirilmiştir ve alfabetik sıralanmaları hemen hemen aynıdır.
 • Brahmi klavye, Bengali dili için geliştirilmiş olan farklı klavyelerdendir. Bu klavyeler arasında bir standartlaştırma yapılmak istense de hala standart olarak görülen bir klavye yoktur.
 • Khmer klavye, Kamboçya’ da konuşulan Khmer dili için geliştirilmiş bir klavyedir. Dizilişi temel olarak standart QWERTY klavye ile aynıdır.
 • Taylan klavyesi, Tay dili için düzenlenmiş bir klavyedir. Sık kullanılmayan karakterler SHIFT tuşu aracılığı ile erişilir. Klavyenin esas bölümün Arap rakamları bulunmamaktadır fakat bu rakamlar Num tuşlarının arasın bulunabilir.
 • Tibet klavyesi, Çin Standartları Enstitüsünün Tibet dilini standartlaştırması ile, dile uygun bir şekilde düzenlenmiştir.
 • Arapça klavye, Microsoft tarafından, klasik Arap daktilolarından esinlenerek düzenlenmiş bir klavyedir.
 • Ermeni klavyesi, çoğu durumlarda Yunancaya benzer. Ermeni klavyesindeki harfler, Latin alfabesinde karşılık geldiği harfler ile aynı yerlerde yerleşirler.
 • Kiril klavyesi, yerelleştirildiği ülke ve dillere göre değişiklikler göstermektedir. Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Sırbistan, Gürcistan bu klavyeyi özelleştirmiş olarak kullanan ülkelerden bazılardır.

Fiziksel ve Sanal Klavye

Elimizin altında bulunan her akıllı cihazda bir tür klavye olduğunu söylemiştik. Bu klavyelerin tuşlarına eğer elimizle dokunabiliyorsan bu klavyeler fiziki, ısıya duyarlı bir ekrana dokunup bir yazılım yardımı ile yazı yazmak için komutlar veriyorsak bu sanal klavyedir. Günümüzde bütün diz üstü ve masa üstü bilgisayarlarda fiziksel klavye kullanılmaktadır. Tabletler ve akıllı telefonlarda ise sanal klavyeler kullanılır fakat uyumlu ara kablo ile fiziki klavyeyi de bu cihazlarda kullanmak mümkün hale getirilmiştir. Aynı şekilde fiziksel klavye kullanan bilgisayarlarda da işletim sistemi üzerinden sanal bir klavye açıp fare yardımı ile yazı yazmak mümkündür. Bu genelde online bir işlem yapılırken klavye tuşlarının keylogger aracılığı ile izleniyor ihtimaline karşı olarak kullanılan bir yöntemdir.

Klavyeler ve İşletim Sistemleri

Bir bilgisayarda bütün donanımları ( dahili yada harici ) yönlendiren yazılım işletim sistemidir. Her donanımı olduğu gibi klavyeyi de işletim sistemi aracılığı ile isteğimize göre şekillendirmek mümkündür. Bölge ve Dil Ayarları kısmında, aktif olan, şu an kullandığınız klavye dışında farklı dillerde ve farklı dizilişlerde yüzlerce klavye mevcuttur. Örneğin elinizde Latin Alfabesi temelli, QWERTY bir klavye var. Fakat size Kiril Alfabesi temelli bir Rus klavyesi lazım. Gidip yeni bir klavye almak yerine, Bölge ve Dil Ayarlarında, Rus Kiril Klavyesini sistem klavyeleri arasına ekleyin. Kiril Alfabesindeki harfleri de yapışkan kağıtlara yazıp klavyenizde harfin olması gerektiği yere yapıştırın. Aslında bu yaptığınız işlem, bir nevi sanal klavyeyi değiştirmektir. Çünkü siz Bölge ve Dil Ayarlarında Rus Kiril Klavyesini eklediğinizde, işletim sistemi kendi içinde var olan o sanal klavyeyi ortaya çıkarıyor, ve sizin bastığınız tuşların UNICODE değerlerinde göre o klavyede o tuşu buluyor ve basıyor. Böylece ekranda sizin istediğiniz dilde istediğiniz harf çıkmış oluyor. İşletim sistemi konusunda Windows işletim sisteminin kullandığı klavye ile Mac işletim sisteminin kullandığı klavye arasında büyük farklar mevcut. Bu farkların en büyüğü ise işletim sistemi komutları. Her ne kadar kopyala, kes, yapıştır gibi temel komutlar aynı olsa da, daha gelişmiş komutlarda Windows ve Mac işletim sistemleri arasında çok büyük farklar bulunmaktadır.

Peki Standart Bir Klavye Var mı ?

Teknoloji bu gün hemen hemen herkesin elinin altında ve her bir bireyin konuştuğu farklı bir dil var. Diller bile aynı olsa bile, lehçelere göre bile değişen klavyeler var. Bütün Dünya için olmasa da, belirli bölgeler için, belirli diller için devlet kurumları tarafından standartlaştırılmış klavyeler mevcut. İşte tam da bu yüzden herkes için ortak bir klavye mümkün değil gibi görünüyor.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu