klavye işaretleri

Köşeli Parantez Nasıl Yapılır?

Köşeli parantez nasıl yapılır sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Bu makalemizde “ayraç” olarak da bilinen; köşeli parantez nasıl yapılır mac, köşeli parantez nasıl yapılır matematik, telefonda köşeli parantez nasıl yapılır, hesap makinesinde köşeli parantez nasıl yapılır, wordde köşeli parantez yapımı, ascii kodu ile köşeli parantez yapımı gibi tüm detaylara yer vereceğiz. Türkçe karakterler arasında bulunan köşeli parantezin simgesi “[]” olup genellikle yazı içerisinde ekstra bilgi vermek ya da açıklamada yer alan metnin vurgulanması gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Noktalama işaretlerinden biri olan köşeli parantezi yapabilmek için farklı tuş kombinasyonlarının varlığı söz konusudur. Cümle başlarında ya da sonlarında hem sağ içe köşeli yani “[“ şeklinde hem de sol içe köşeli yani “]” şeklinde kullanılırlar.

Klavyede Köşeli Parantez Yapımı

Bilgisayar klavyelerinde yer alan ve ikincil – üçüncül karakterleri ortaya çıkarmakta kullanılan; CTRL, SHIFT, ALT GR, FN, ALT gibi tuşlar aracılığıyla elde edilen köşeli parantez, aynı zamanda ALT GR ve rakam tuşlarından 8 – 9 ile de yapılabilmektedir. Harflerin hemen üzerinde yer alan, ikincil – üçüncül karakterlerin ortaya çıkartılmasında kullanılan iki ana tuş SHİFT ve ALT GR’dir. Bu tuşlarla birlikte harflerin üzerinde yer alan ekstra karakterleri kolayca yapabilirsiniz. Köşeli parantezi açmak için ALT GR ve 8 tuşuna basabilir, köşeli parantezi kapamak için de ALT GR ve 9 tuşunu kullanabilirsiniz. Klavyedeki harflerin üzerinde konumlandırılmış tüm ikincil ve üçüncül karakterleri ALT GR – SHİFT tuşları ile elde edebilirsiniz. İkincil karakterler için SHİT, üçüncül karakterler için de ALT GR kullanılmaktadır. Harf kombinasyonlarının üst kısmında yerleşke edilmiş tüm semboller bu şekilde ortaya çıkartılmaktadır. Elbette en kolay ve en hızlı yöntemi de budur. Bunun yanı sıra farklı şekillerde de yapılabilmesi mümkündür.

köşeli parantez mac

Microsoft Word’de Köşeli Parantez

Yazı editörleri arasında en popüler bir seçenek olan Microsoft Word hemen hemen tüm kullanıcıların tercih ettiği bir ara yüzdür. Word’de köşeli parantez nasıl yapılır sorusu da oldukça sık gelmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere aynı tuş kombinasyonlarını bir arada tercih ederek köşeli parantezi kolayca yapabilirsiniz. Bilhassa matematik ödevlerinin word kullanılarak yapıldığı durumlarda da köşeli parantez yapımı hususu can sıkıcı olabilmektedir. Microsoft Word kullanırken köşeli parantezin bulunduğu konum “açılı ayraçlar” kategorisinde yer almaktadır.

Word’de köşeli parantez açmak için de farklı yollar vardır. İlk ve en çok kullanılan yol ALT GR tuşuna basarak tuşu bırakmadan harflerin üstünde olan 8 rakamına da basılmasıyla parantezin açılması, 9 rakamıyla da kapanması şeklindedir. Bunun yanı sıra SHİFT tuşuna basılı tutarak 8 – 9 rakamlarını da tercih edebilirsiniz. Tuş kombinasyonlarının haricinde word’de köşeli parantezi ve diğer sembolleri ortaya çıkartmak için ekran klavyesini de kullanabilirsiniz.

Yukarıda anılan yöntemler dışında köşeli parantezi daha fantastik kombinasyonlarla da elde edebilirsiniz. Örneğin köşeli parantezi açmak için ALT tuşuna basılı tutarak rakamlardan 091’i tuşlayabilir, parantezi kapamak için de yine ALT tuşuna basılı tutarak rakamlardan 093’ü tuşlayabilirsiniz. Yani “[“ için ALT + 091, “]” için ALT + 093.

ASCII Kodlarıyla Köşeli Parantez

Bilgisayar klavyelerinizde köşeli parantez açmak ve kapamak için en basit, en hızlı, en kolay, en çok tercih edilen yöntem SHİFT ve ALT GR ile 8 – 9 rakamlarını kullanmaktan geçer. Ancak ASCII kodlarıyla da elde edilebilmektedir. Örneğin Word’de çalışırken ALT, ALT GR ile birlikte en az 1 sayı tuşuna basarak birbirinden farklı karakter ve sembolleri de yapabilirsiniz. Anılan bu farklı sembol ve karakterlerin tamamını görmek için word’ün karakter eşlem menüsünü kullanabilirsiniz. Yüzlerle hatta binlerle ifade edilebilen tüm karakterler bu alanda konumlandırılmış olup her biri tuş kombinasyonlarıyla yapılabilmektedir. Köşeli parantezin açma karakterinin ASCII kodu ile tanımı “sol köşeli ayraç”, kapama karakterinin tanımı ise “sağ köşeli ayraç”’tır.

Köşeli Parantezin Görevi Nedir, Köşeli Parantez Ne İşe Yarar?

Noktalama işaretlerinden biridir. Diğer karakterler ve semboller gibi sık kullanılmazlar. Microsoft Word içerisinde ya da farklı amaçlarla köşeli parantez kullanmanız gereken yerler mutlaka olacaktır. Bilhassa matematik ödevlerinde, tezlerinde, formüllerinde ya da kodlamalarla ilgili ödevlerde sık sık kullanmanız gerekebilir. Bunun yanı sıra oluşturduğunuz yazılarda, makalelerde kaynak belirtmek için de köşeli parantez tercih edebilirsiniz. Kaynak bir kitap adı, eser adı, site adı olabilir.  Bu tür kaynak belirtmelerde genellikle köşeli parantez kullanılmaktadır. Köşeli parantezin kullanıldığı bir başka konu ise yazılarınızın belirli bölgelerinde ya da en altında detaylı bilgilerin veya özel notların vurgulanmasıdır.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu