Seyahat

Kekova (Üçağız) Nerede Nasıl Gidilir? Kekova Nerede Kalınır?

Yaz aylarının yaklaşması ve turizm sezonun açılması ile birlikte Kekova nerede ve nasıl gidilir soruları sıkça sorulmaya başlandı. Kekova bilindiği üzere turizm sezonunda oldukça yoğun bir ilgi çeken tatil beldesi. Özellikle şehirlerin betonarme dünyasından kurtulmak isteyenlerin sıkça uğradığı bir yer. Bir düşünün geride bıraktığınız şehirlere haki olan yirmi katlı gökdelenlerin yerini tek katlı taş evler almış. Kalabalık sokakların terini taş döşemeli lavanta kokulu sokaklar almış. Sizde Kekova’ya gitmek istemez misiniz? İşte kafanızı dinlendirebileceğiniz harika bir tatil beldesi olan Kekova nerede ve nasıl gidilir? Kekova nerede kalınır? Kekova’da ne yenir ve yapılır? Gibi sıkça sorulan soruların cevapları.

 

Kekova Hakkında

Kekova nerede sorusuna geçmeden evvel bölge hakkında birkaç kısa bilgi vererek girizgah yapalım. Kekova bir diğer bilinen adı ile Üçağız Akdeniz’in batısında bulunan Demre ilçesi yakınlarında bir ada ismi. Bu ada zamanla adını geniş bir bölgeye vermeye başlıyor. Kaleköy, Simena Antik Kenti ve Üçağız coğrafyasını kapsayan bölgeye günümüzde genel olarak Kekova denilmektedir. Burada yaşayan sakinler ise Üçağız olarak da burayı adlandırmaktadır. Bizde tekrara düşmemek için yazımızda ara ara Üçağız diyebiliriz aynı yer olduğunu unutmayın.

 

Üçağız bahsettiğimiz gibi Akdeniz’in batı kıyısına kurulu mütevazı ve sakin bir tatil beldesi. Burayı değerli kılan bir diğer özelliği ise kıyı hattı boyunca görebileceğiniz antik kalıntılar. Hem de bu kalıntıları denizin altında görüyorsunuz. Günümüzde Kekova Batıkşehir olarak adlandırılan bu tarihi ve doğal güzelliğin karışımı olan tablo aslında 2. Yüzyıl’dan kalma Dolkisthe Antik Kenti’nin bir mirası.

 

Üçağız yat turları sayesinde dibine kadar gidebileceğiniz bu kalıntıları daha yakından inceleyebilirsiniz. Deniz seviyesinin kentin yok oluşundan itibaren sürekli yükselmesi ile sular altında kalan kent adeta tarihi ve doğal bir akvaryum. Bir tarafınıza bu akvaryuma alıp diğer tarafınıza Kaleköy’ü alarak dört tarafınızı cennete dönüştürebilirsiniz burada. Bu alanı bu şekilde siluetini bozmadan koruyan yetkililere de teşekkür etmemiz lazım aslında. Çünkü bu bölge 1990 yılında koruma altına alındı ve yapılaşma yasaklandı. İlk günkü güzelliği ile halen tanınmamış bir cennet Kekova.

 

Tabi Kekova’dan bu kadar bahsederken hemen karşısında bulunan Kaleköy’den bahsetmemek olmaz. Lakin buranın konusunu dağıtmak istemediğimiz için Kaleköy nerede ve nasıl gidilir? yazımızda inceledik. Bağlantıya tıklayarak içeriğimize göz gezdirebilirsiniz.

kekova nasıl gidilir

Kekova (Üçağız) Nerede?

Turizm sezonun açılması ile Akdeniz tutkunlarının ilk sorduğu soru Kekova nerede ve nasıl gidilir oluyor. Zaten Antalya’nın yaz aylarında oldukça fazla ziyaretçi çektiğini biliyoruz lakin burası öyle değil. Henüz daha tam keşfedilmemiş olmaması ve şehir merkezlerine mesafeli olması inanılmaz huzurlu bir ortam olmasını sağlıyor.

 

Üçağız, Akdeniz’in en batısında bulunan vilayeti Antalya’nın batısındaki Demre ilçesine bağlı. Kaş’a da çok uzak olmayan Üçağız Bölgesi bu bölgeden de ziyaretçi çekiyor. Özellikle Kaş tekne turları ve Demre tekne turları sayesinde karadan olduğu kadar denizden de ulaşım sağlanıyor. Zaten Kekova Adası ve çevresi doğal bir liman vazifesi görüyor. Kıvrımlı yapıları sayesinde sakin bir doğal liman olan Kekova birçok yat ve teknenin de bir nefes alma yeri.

 

Kekova’nın bazı önemli yerleşim yerlerine uzaklıkları şöyle.

  • Antalya 175 kilometre
  • Demre 33 kilometre
  • Kaş 35 kilometre

 

Kekova’ya Nasıl Gidilir?

Yazımızın bir kısmında Kekova’nın şehir merkezlerine uzak olması sayesinde halen bakir bir güzellik olduğunu söylemiştik. Ulaşımın kısmen zor olması güzelliğini korumasında en önemli etkenlerden bir tanesi aslında. Bu sayede en temiz deniz suyuna ve en güzel koylara da sahip. Mavi yolculuk yapmak isteyenlerin civar tatil beldelerinden teknelerle buraya gelebildiğini yukarıda belirtmiştik. Dilerseniz Fethiye, Kaş ve Demre’den kalkan tekneler ile Kekova Adası çevresinde turlayıp Batıkkent’i görebilir, en güzel koylarda yüzebilir, Üçağız iskelesine yanaşarak limanın eşsiz havasını soluyabilirsiniz.

 

Tekne turları ile buraya rahatlıkla gelebileceğiniz gibi aracınız ile de Üçağız Köyü’ne rahatlıkla gelebilirsiniz. Buradan tekneye binip Gökkaya’yı, Karalos Koyları’nı ve Batıkkent’i ziyaret edebilirsiniz.

 

Kekova’ya Kaş üzerinden gelmek istiyorsanız bir minibüs bulma imkanınız olmayacaktır. Doğrudan Üçağız’a gelen bir hat yok. Taksi ile buraya ulaşabilirsiniz. Demre’den ise her gün bir tane otobüs Üçağız’a kalkıyor. Saat 17:45’te Demre Otogar’dan kalkan otobüsü kullanarak Üçağız’a kadar gidebilirsiniz. Şahsi aracınız ile seyahat ediyorsanız Demre Kaş anayolunu kullanacaksınız. Demre sanayi sitesini 2 kilometre geçtikten sonra karşınıza çıkan ilk mahallede Kekova tabelasını göreceksinizdir. Bu mahallenin adı da bu arada Sura. Burası da çoğu Antalya kenti gibi eski bir Likya yerleşkesi ve eski adı Soura.

 

Sura Mahallesi’nden sola dönüş yaptıktan sonra hiçbir yere sapmadan yolu 15 kilometre takip etmeniz sizi Üçağız Köyü’ne getirecektir.

kekova gezilecek yerler

Kekova Nerede Kalınır?

Üçağız Köyü ve Kekova Adası çevresinin yapılaşmaya kapalı olduğunu belirtmiştik. Bu yüzden burada lüks oteller bulmanız mümkün olmayacaktır. Aslında bizden size küçük bir tavsiye özellikle çadır kampı severseniz çadırınızla veya karavanınızla gelebilirsiniz.

 

Diğer türlü kalma imkanınız ise yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan Kekova apart oteller üzerinden olacaktır. Hatırlatmadan geçmeyelim özellikle yaz aylarında doluluk oranı bir hayli artıyor. Bu yüzden kalacak yer sıkıntısı yaşamamak için mutlaka öncesinde rezervasyon yaptırın veya bilgi alın.

 

Bu yazımızda siz tatil tutkunları için mavilerin arasında, huzur dolu bir yer olan Kekova nerede ve nasıl gidilir? nerede kalınır gibi sorularını cevaplarını yazdık. Kesinlikle pişman olmayacağınız bir tatil serüveni yaşayacaksınız. Genç Klavye ailesi olarak bunu size taahhüt ederken Demre’ye gelmişken Myra Antik Kenti ve Noel Baba Kilisesi’ni de ziyaret edebilir bu tarihi güzellikleri yerinde görebilirsiniz. İyi tatiller.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu