Oyun

Kareli Defterde Oynanan Oyunlar

Okul zamanlarında mutlaka kareli defterde oynanan oyunlar içinden bir tanesini oynamışızdır. Özellikle ikinci dersten sonra gelen uzun teneffüs arasında yakın arkadaşlar olarak toplanıp az defter yaprağı eskitmedik. Tabi ki artık teknoloji çağına geçilmesi ile böyle güzel ve geleneksel oyunlar biraz rafa kalkmaya başladı. Unutuldu da diyebiliriz.

Aslında çocuklarımıza bir öğretsek bu oyunları. İnanın hem telefonun o bağımlılık yapan dünyasından sıyrılabilirler hem de daha sosyal bireyler olarak hayata başlayabilirler. Bu yüzden çocukların defterde oynanan oyunlar öğrenerek arkadaşları ile bunları oynamasını önemsiyoruz. Tam da bu sebepten ötürü kareli defter üzerinde oynanabilen oyunlar içerisinden en eğlenceli beş tanesini buraya yazdık. Gelin hep birlikte bu eğlenceli oyunları öğrenelim.

 

Harita Kapmaca Oyunu

Harita kapmaca oyunu günümüzün teknoloji oyunlarından Age Of Civilization benzeri bir oyundur. Kimi yörelerde defterde imparatorluk oyunu olarak da bilinir.

Diplomasiye kadar her şeyi yapabileceğiniz oyun minimum iki kişi ile oynanmaktadır ancak oyundan zevk almak istiyorsanız oyuncu sayısını beş veya üzerinde tutmanızı öneririz. O zaman daha kıran kırana bir oyun olacaktır.

Kareli defterde birim karelerin işgali ve karşı devleti yok etme teması üzerine kurulu olan oyunda amaç oyun içerisinde tek devlet olarak kalabilmektir. Bunun içinde diğer arkadaşlarınızın alanını bitirmeniz gerekiyor.

Oyunun oynanışı hakkında tüm bilgileri detaylı bir şekilde harita kapmaca nasıl oynanır yazımızda okuyabilirsiniz.

Amiral Battı

Amiral battı oyunu kolay ve detaylı oynanışı ile aslında şimdiki çocukların oynadığı mobil savaş oyunlarının atası. Oyunun içinde girdiğiniz heyecan ise tabi ki apayrı bir duygu. Kağıt kalemle oynanan oyunlar içerisinde en prodüksiyonlusu diyebilirim amiral battı için.

Oyundaki amacımız karşı tarafın savaş alanı içerisinde bulunan gemileri rakibimizden önce bulup yok etmemiz. Dönemimizin bilgisayar oyunları için bir tabir vardır. Özellikle strateji oyunları için. Sıra tabanlı oyunlar terimi kullanılır. İşte amiral battı da sıra tabanlı bir oyun. Oyuncular sırasıyla savaş alanının koordinatını söyler ve rakibinin gemilerini imha etmeye çalışır. Kim rakip alandaki gemileri ilk önce imha edebilirse oyunu o kazanır.

Amiral battı nasıl oynanır konusunda en ince ayrıntısına kadar anlattığımız bir içerik hazırladık. Dilerseniz tüm detaylarını ve oynanış prensibini öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 

İsim Şehir Oyunu

İsim şehir oyunu geleneksel oyunlar içerisinde halen popülerliğini koruyan nadir oyunlardan bir tanesi. Zaten öyle bir oynanış tarzı var ki her kitleden oyuncu grubuna hitap ediyor. 7 yaşındaki bir çocukta oynayabiliyor, kırk yaşındaki bir yetişkinde. Bu yönüyle daha uzun zaman bu oyun mecrasında kalıcı olacak gibi de duruyor.

Kareli kağıtta oynanan oyunlar içerisine almış olsak da aslında her türlü kağıtta oynanır. Sadece sütunlar kareli defterde daha kolay çizilip daha net bir tablo oluşturulabiliyor. Oyundaki amaç belirlenen harf doğrultusunda tabloda istenen kısımları doldurmak. Bu kısımlarda genelde İSİM – ŞEHİR – HAYVAN – BİTKİ – EŞYA – SANATÇI – ÜLKE gibi terimlerden oluşmaktadır. Puan sistemine dayalı olan oyunda oyun sonunda en çok puanı toplayan kişi kazanmış sayılıyor.

Tüm detayları inceleyebileceğiniz isim şehir nasıl oynanır yazımızı okuyabilir, oyunda hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

SOS Oyunu

Defterde oynanabilen oyunlar içerisinde en basit ara yüze sahip olan oyun hangisi derseniz cevabım kesinlikle SOS oyunu olur. Sos minimum 3×3 kareden oluşan bir zeminde oynanabilmektedir. Kareli defterde bunu ayarlamanız çok kolay olacaktır. Tabi bu sadece spesiyal bir türü. Oyunu daha eğlenceli ve uzun hale getirmek için 10×10 ve üzeri bir kare sayesinde oynamanızı tavsiye ederiz. Oyundaki amaç yan yana, üst üste veya çapraz şekilde SOS kelimesini yazabilmektir.

Bu oyunu oynamak için iki farklı renkli kalem kullanmanızı öneririz. SOS yaptığınızda üstünü çizmeniz gerekecek ve oyun sonunda saymanız bu şekilde daha kolay olacaktır.

Zeminde harf yazılacak kare kalmadığında en çok SOS yazan oyunu kazanmış sayılır.

sos oyunu

 

Kare Tahmin Etme Oyunu

Defterle oynanan oyunlar içerisinde en basiti ise kare tahmin et oyunudur. İki veya daha fazla oyuncu sayısı ile de oynanabilir. Bir oyuncu oyunu yöneten olur ve kareli defter yaprağının üzerinde çizgilerden giderek bir şekil çizer. Yani belli kareciği bir alan içine alır. Beş saniye oyunculara gösterdikten sonra alanın içerisinde kaç kare olduğunu diğer oyunculardan tahmin etmesini ister.

Bu tahminler içerisinde en yakın olanı eli kazanır ve şekil çizme sırası ona geçer. Oyun bu döngü içerisinde devam eder. Sıkılınca bırakabilirsiniz.

Bu yazımızda evlerinizde veya okulda kolaylıkla oynayabileceğiniz kareli defterde oynanan oyunlar nelerdir anlatmaya çalıştık. Umarım zamanınızı eğlenceli geçirme konusunda sizlere yardımcı olmuşuzdur. İyi eğlenceler.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu