Oyun

Birdirbir Nasıl Oynanır? Birdirbir Kaç Kişi İle Oynanır?

Mahalle arası oyunlarının en hareketlilerinden bir tanesi olan birdirbir nasıl oynanır merak ediyorsanız çok doğru bir yere geldiniz. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık her evde akıllı telefon veya bilgisayara bulunuyor. Bu tür zamazingolarda tabi ki çocukları biraz daha olduğu yere sabitliyor. Sokaktan bihaber büyüyen bir neslin geldiği ortada. İşte burada ailelere de büyük iş düşüyor.

Sokakta oynanabilecek oyunlar daha fazla çocuklara öğretilmeli. Çocuklar bu şekilde hem hareket ederek gelişme çağında egzersiz yapmış olacaklar hem de sosyalleşme konusundaki noksanlıklarını kapatacaklar. Bu konuda çocukların oynayabileceği eğlenceli oyunlardan bir tanesi olan birdirbir nasıl oynanır, kaç kişi ile oynanır, kuralları nelerdir sorularının cevaplarını bu yazımızda vermeye çalıştık. Şimdiden iyi eğlenceler.

Birdirbir Kaç Kişi İle Oynanır?

Eskiden gerçekten güzel bir mahalle kültürü vardı. Sokaklardan çocuk cıvıltısı eksik olmazdı. İşte o şen çocukların oynadığı oyunlardan bir tanesi de birdirbir oyunuydu. Oyun en az iki kişi oynanabiliyor fakat üst bir sınır yok. Aslında oyuncu ne kadar fazla olursa o kadar da eğlenceli oluyor diyebiliriz. Kalabalık bir arkadaş ortamınız varsa kesinlikle oynamayı tercih etmelisiniz.

Birdirbir Nasıl Oynanır?

Birdirbir nasıl oynanır konusuna gelecek olursak. Öncelikle körebe oyunu gibi önce bir ebe belirlenir. Ebe olan oyuncu ellerini dizlerine götürerek eğilir. Diğer oyuncularda sırayla ilk ebenin üzerinden atlayıp aynı onun gibi eğilirler.

Diğer oyuncularda aynı şekilde ebelerin üzerinden atlayarak son ebe olma gayreti içinde olurlar. Atlayacak oyuncu kalmadığında ilk baştaki ebe bu sefer atlamaya devam eder ve bu şekilde tırtıl prensibi ile oyun ilerler.

Bu atlamalar sırasında düşen veya dengesini kaybeden oyunu kaybetmiş olur. Bizim tavsiyemiz ise mümkünse yumuşak zeminli yerlerde bu oyunu oynamanız. Değilse de eğilirken olabildiğince eğilmeniz. Bu şekilde oluşabilecek kötü durumlarında önüne geçmiş olacaksınız.

Birdirbir Tekerlemesi

Oyunun birde kendine özgü tekerlemesi bulunuyor. İşte o dillere pelesenk olan birdirbir tekerlemesi.

“Birdirbir,

İkidir iki, olur tilki,

Üçtür üç, yapması güç,

Dörttür dört, kuş gibi öt,

Beştir beş, aldım bir eş,

Altıdır altı, yaptım kahvaltı,

Yedim yedi, elim sırtına değdi,

Sekizim seksek,

Dokuzum durak!

Tabi bu tekerleme en genel olanı. Yöreden yöreye farklı tekerlemeler de oyun için kullanılıyor.

Bu yazımızda sizler için birdirbir nasıl oynanır anlatmaya çalıştık. Umarım mahalle kültürünü yeniden kazanırız. Çocuklarımız eskisi gibi şen şakrak büyümenin tadına varırlar. Teknolojinin bize çizdiği alandan kurtuluruz ve geleceğimizi daha parlak bir şekilde yönlendiririz. İyi eğlenmeler.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu