Hal FiyatlarıUncategorized

Istakoz Fiyatları 2022

Istakoz Fiyatlarını Öğrenmek için Tıklayın.

Kabuklu deniz hayvanları arasında en lezzetli olan ve eşsiz bir noktada yer alan canlı şüphesiz Istakoz’dur. Istakozlar görselliklerinin yanı sıra lezzetleriyle de oldukça dikkat çeken bir canlıdır. Zenginlerin sofrasında yer almanın yanı sıra büyük rağbet görmektedir. Istakoz fiyatları da sürekli olarak araştırılmaktadır. Alışveriş sırasında sürpriz yaşamak istemeyenler dijital platformlar üzerinden araştırmalarını gerçekleştirmektedir. Istakoz fiyatları günümüzde farklı kriterler ve farklı fiyatlar üzerinden satılmaktadır. Duruma ve koşula göre değişebilen bir fiyat yapısının olduğunu söylemekte fayda var.

Istakozun Özellikleri

Istakoz fiyatları kadar özellikleri de oldukça merak edilmektedir. Bilindiği üzere Istakozlar denizlerde yaşayan kabuklu canlılardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tatlı ve tuzlu sularda yaşayabilmektedirler. Oldukça sert ve güçlü bir tabakaya sahiptirler. Bu tabaka ise kitinden oluşmaktadır. Renkleri sanıldığı üzerine kırmızı değildi. Mavi ve kahverengi tonları üzerinden bir renge sahiplerdir. Istakozlar pişirildiklerinde kırmız renge bürünmektedirler.

Genel ıstakoz boylarına bakıldığında ortalama 30 ila 40 santim arasında değişebilmektedirler. Ağırlıklarına bakıldığında 3 ila 5 kilo arasında değişebilmektedir. Bu verileri ortalamayı yansıtmasının yanı sıra 10 kiloya kadar ıstakozlar bulunabilmektedir. Aynı şekilde 1 metreyi aşan çeşitlerde bulunmaktadır.

Istakozların en popüler özelliklerinden birisi de güçlü kıskaçlara sahip olmalarıdır. Kıskaçları oldukça aktif kullanmaktadırlar. Av sırasında oldukça işlevseldir. Bunun yanı sıra avlarını tüketebilmek için güçlü kıskaçlara ihtiyacı bulunmaktadır. Istakoz kıskaçları 5 çift ayağından ikisinin gelişmesiyle birlikte oluşmaktadır. Diğer dört çiftin ayağının ucunda da kıskaç bulunmaktadır. Kafasının üzerindeki iki çıkıntıya sahip olan gözleri oldukça güçlüdür. Birkaç kilometreye kadar görüş gücü sağlayabilmektedirler.

Istakozlar genellikle küçük balıkları tüketmektedirler. Bunların yanı sıra kurtçuk ve salyangoz gibi canlıları da tükettikleri bilinmektedir. Deniz canlılarıyla beslenmektedirler. Boşaltımını ise antenleri üzerinden yapmaktadır. Bu özelliğiyle de birçok kişinin dikkatini çeken canlılardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Bacaklarının göğsüyle birleştiği yerde bulunan solungaçlara sahip olan Istakozlar buradan solunum ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Suyun içerisinde çıktıktan uzun bir süre kadar yaşamlarını devam ettirebilmektedirler. Bir süre sonra vücudun gerekli ihtiyaçları karşılayamamasından kaynaklı olarak yaşamamaktadırlar.

Istakozun Faydaları Nelerdir?

Istakozun faydaları oldukça geniştir. Bilindiği üzere deniz canlılarının ne olduğu fark etmeksizin birçoğu oldukça faydalıdır. Bünyelerinde barındırdıkları özlerle insan sağlığına birçok noktada etki edebilmektedirler. Istakozlar düşük kalorili ve az yağlı bir yapıya sahiptir. Bundan kaynaklı deniz en sağlıklı deniz ürünlerinin başında yer almaktadır. Diğer kabuklu deniz canlılarının yanı sıra minareller ve vitaminler noktasında oldukça tatmin edicidir. Her yaştaki bireyin sıklıkla kullanması gereken canlılardan birisi de şüphesiz ki ıstakozdur.

Istakoz bünyesinde yoğun bir şekilde kalsiyum  ve magnezyum barındırmaktadır. Kalsiyum ve magnezyum da birçok noktada bireye fayda sağlamaktadır. Kemik yapısı başta olmak üzere diş yapısı gibi vücudun temel gerekliklerini beslemektedirler. Bunların yanı sıra lezzetli olmalarından kaynaklı da yoğunlukla tüketilmektedir. Istakozlar bünyelerinde yoğun bir şekilde b12 ve D vitamini taşımaktadır. Bu vitaminlerde her bireyin düzenli aralıklarla alması gereken vitaminlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanı sıra yüksek düzeyde çinkoya sahip olan Istakozlar, insan sinidirimini güçlendirmektedirler. Ayrıca bağışıklık sistemiyle doğrudan temas ederek oldukça güçlü bir duruma getirebilmektedirler.

Istakozlar diğer bir adıyla protein depoları olarak tanımlanmaktadırlar. Düzenli aralıklar içerisinde tüketilmeleri durumunda bireye enerji sağlayacaktır. Bunların yanı sıra ileri yaştaki bireylerin de tüketilmesi önerilmektedir. Bilindiği üzere 60 yaşına yaklaşan her birçok kişide kalp ve damar sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu kişiler içinde oldukça sağlıklı bir canlıdır. Bu yüzden kalp ve damar sağlığının önemseyen bireylerin de tüketilmesi önerilmektedir. Çocukların ve gelişim çağındaki kişilerin temel ihtiyaçlarından birisi olan Omega3’üde bünyesinde yoğunlukla barındırmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da gelişim çağındaki bireylerin tüketilmesi önerilmektedir. Tansiyonu denetleyen ve dengeleyen de bir yapıya sahiptir.

Istakoz Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Istakoz fiyatları üzerinden araştırma yapan birçok kişi Istakoz fiyatlarının nasıl belirlendşiğini oldukça merak etmektedir. İlk olarak her ıstakoz fiyatı aynı değildir. Bunun sebebi ise Istakozun nerede avlandığı ve hangi çeşit olduğu ile alakalıdır. Bunların yanı sıra satıldığı dönem içerisinde Istakoza olan talebin ne derecede olduğu da son derece mühimdir. Bilindiği üzere Istakoz fiyatları dönem, dönem değişmektedir. Bu değişimin temel sebeplerinden birisi de Istakozları çokluğu ile alakalıdır. Eğer ki satın aldığınız dönem içerisinde Istakozlarda yoğun bir talep bulunuyorsa avantaj sağlarsınız ve uygun fiyatlar üzerinden satın alırsınız. Eğer ki Istakozu satın aldığınız dönemde piyasada az bulunuyorsa fiyat yukarı çıkacaktır.

Istakoz fiyatları doğrudan piyasayla ilgilidir. Bunların yanı sıra fiyatları üzerinden arz ve talep gibi detaylar bulunmaktadır. Istakozun taze olup olmadığı ve ne zaman avlandığı gibi detaylarda fiyatı etkileyebilmektedir. Günümüzde birçok insan bu detaylara bakara ıstakozu satın almaktadır. Bundan kaynaklı da avcılar ve ıstakoz satıcıları da bu detayları baz alarak satış fiyatı belirlemektedir. Ayrıca ıstakozu satın alacağınız yerde denizin olup, olmaması gibi kriterlerde son derece fiyat üzerinde etkilidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu