hukuk

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Boşanma davalarında sürecin uzunluğunu, kısalığını – zorluğunu, kolaylığını etkileyen iki ana unsur vardır. Bunlar anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davasıdır. Çekişmeli boşanma davası; tek taraflı boşanma davası olarak da anılır. Dolayısıyla boşanma davalarının ne kadar sürebileceğini bu iki ana unsur üzerinden işlemek gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir? Ne Kadar Sürer?

Anlaşma boşanma davaları her iki eşinde boşanmada uzlaştıkları davalardır. Bu tip davalarda bir eş dava açar ve diğer eş de davayı kabul ederler. En kısa sürede sonuçlandığı gibi tüm konularda mutabakat sağlandığı için her iki eş içinde en stressiz boşanma sürecini yansıtır. anlaşmalı boşanmanın bir diğer farkı da diğer boşanma davalarında yaşanan usullerin uygulanmaması özetle farklı usullere dayanmasıdır. Diğer boşanma davalarında yani çekişmeli boşanma davalarında; dava gören hakimin bir karara ulaşabilmesi için öncelikler her iki eşi dinlemesi, eşlerin iddialarını tespit ve inceleme yapması, kanıtları toparlama ve her kanıt için ayrı ayrı hukuki değerlendirme kriterlerini baz alması lazımdır.

Ancak anlaşmalı boşanma davalarında yukarıda anılan eylemlerin yapılmasına gerek kalmamaktadır. Bunun nedeni eşlerin tam anlaşma sağlayarak hakim karşısına çıkmasından kaynaklanır. Antalya Kumluca Avukat aracılığı ile anlaşmalı boşanma davası açarak çok kısa bir süreçte sancısız olarak boşanabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davalarında hakimin karara bağlaması gereken tüm yargılama aşamaları eşlerle birlikte ve avukat aracılığı ile sözleşme altına alınır. Böylece araştırma, inceleme, tanık dinleme, delil inceleme gibi tüm sıkıntılı süreçler atlanarak doğrudan anlaşma sözleşmesi Hakim tarafından incelenir. Sözleşmede kamu düzenine aykırılıklar olmadığı sürece dava doğrudan sonuca bağlanabilmektedir.

anlaşmalı boşanma süresi

Antalya Kumluca Avukat aracılığı ile gerçekleştirilen anlaşmalı boşanma davalarında hakimler; süreçlerde yaşanan cevap, cevaba cevap, davaya cevap, kanıt toplama, kanıt inceleme, tanık dinleme gibi pek çok uzun süreçler görüşülmeden doğrudan karara varılabilmektedir. Bu süreç o kadar kısadır ki genelde 7 – 30 günden daha fazla sürmemektedir. Eşler ya da eş vekilleri temyiz istemezse de alınan karar tıpkı bu süreç gibi çok kısa bir zamanda kesin karara bağlanmış olur.

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir? Ne Kadar Sürer?

Antalya Kumluca Avukat aracılığı ile yapılabilecek olan çekişmeli boşanma davaları adından da anlaşılacağı üzere eşlerin her konuda anlaşma sağlamadan boşanmak istemeleri sonucu açılan dava türleridir. Bireysel olarak açılacak çekişmeli boşanma davaları Antalya Kumluca Avukat kanalı ile açılacak davalara nazaran çok daha uzun sürebilir. Bu nedenle avukat aracılığıyla açılması süre ve süreç sıkıntıları bakımından daha yerinde bir karar olacaktır. Çekişmeli boşanma davası açılmasının ardından dava dilekçesi kullanılarak tebliğ yapılır. Bu aşamadan sonra davalının ve davacının davaya cevap bildirmesi, cevaba cevap bildirimi, düplik yapılması aşamalarından sonra çekişmeli boşanma davasının ilk duruşması gerçekleştirilir. İlk duruşma bir ön inceleme duruşması olup dava açımından itibaren 5 – 6 ay sonra ilk duruşma yapılır.

Antalya Kumluca Avukat aracılığıyla yapılan çekişmeli boşanma davalarında; çekişme yaşanan her bir konu tespit edilir ve yazıya dökülür. Davanın seyrini ve sonucunu değiştirebilecek tüm tanıklar, deliller, görüşmeler, evlilikle ilgili tüm iddialar not edilerek ona göre bir yol izlenir. Çekişmeli boşanma davaları bireysel olarak açılırsa hukuki bilgi eksikliğinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle haklı iken haksız konuma geçilen pek çok konu tespiti yapılabilir. Ayrıca her bir eksiklik davanın uzamasını sağlayacak olumsuz etkiler bırakır. Bu nedenle Antalya Kumluca Avukat aracılığıyla boşanma davalarının açılması en uygun seçenek olacaktır. Çekişmeli boşanma davalarında zamanı etkileyen bir diğer faktör de temyiz yani Yargıtay inceleme sürecidir. Eşlerin başvurularıyla çekişmeli boşanma davalarını uzatan en önemli etkenlerden biridir.

Yargıtay Temyiz Nedir? Ne Kadar Sürer?

Gerek bireysel çekişmeli boşanma davalarında gerekse Antalya Kumluca Avukat ile açılan çekişmeli boşanma davalarının sonunda mahkeme – hakimin hükmettiği kararlar eşlerden biri tarafından uygun bulunmaz ve çekişmeli boşanma dava dosyasının bir üst mahkeme olan Yargıtay’ca yeniden araştırılması – incelenmesi – görülmesi talep edilir ki buna kararın temyizi de denmektedir.

Yerel Mahkemeler tarafından verilen kararların Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nce temyizen görülmesi sağlanabilmektedir. Antalya Kumluca Avukat ile temyiz süreci taleplerinde süre değerlendirmesi; o dönemin dava dosya sayısına göre azalabilir ya da artabilir. Yargıtay temyiz başvurularında inceleme süreçleri bir yıla kadar uzayabilmektedir.

antalya kumluca boşanma avukatı

Çekişmeli Boşanma Davalarında Çekişme Nedenleri

Zina, aldatma, çocuk velayeti, nafaka, mal paylaşımı, mal kaçırma vb pek çok sebep vardır. Anlaşma sağlanamayan her bir konu davanın seyrini değiştirmekte ve uzatmaktadır. Özellikle tanık bulma, tanık dinleme, kanıt bulma ve araştırma süreçleri her bir konu için ayrı ayrı yürütülmekte ve konunun tam incelenebilmesi için ayrı makamlardan resmi belgeler gerekebilmektedir. Özetle her bir aşama çekişmeli boşanma davasının süresini uzatmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları en az 1 yıl sürmekte olup 3 yıl hatta daha uzun sürdüğü de olabilir. Süreçleri daha iyi anlayabilmeniz 2015 – 2015 yılı TÜİK verilerinde de yer aldığı gibi boşanma davalarının ne kadar sürdüğüne dair örnekler aşağıda sunulmuştur.  Sürecin daha kısa ve daha sancısız gerçekleşebilmesi için, Antalya Kumluca Avukat aracılığıyla boşanma davası açmanın, süre ve stres bakımından daha uygun bir seçenek olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz.

2015 – 2015 Boşanma Davası Sonuçlanma Süresi

  • 2014 yılında açılan boşanma davalarının sadece 4189 adeti 2 aydan daha kısa sürmüştür. 2015’de ise bu rakam 3930’dur.
  • 2014 yılında açılan boşanma davalarının sadece 2679 adeti 2 – 4 ay aralığında karara bağlanmıştır. 2015’de ise 2717’ye yükselmiştir.
  • 2014 yılında açılan boşanma davalarının sadece 358 adeti 25 – 35 ay arasında sürmüştür. 2015’de bu rakam 426 olarak tespit edilmiştir.
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu