EğlenceÖğrenciYaşam

Evde Yapılabilecek Etkinlikler ve Aktiviteler

Tüm dünyaya yayılan Korona Virüsün ülkemizde de görülmesiyle evde yapılabilecek etkinlikler aranmaya başladı. Öğrencilere belli bir süre tatil verilmesinin ardından acaba toplu bir karantina yaşanır mı sorusu da akıllara geliyor. Bunun çıkış noktası da tabi ki Avrupa kıtasını etkisi altına alan kötü durum. Her gün yüzlerce yeni ölümün bildirilmesiyle Avrupa adeta hayalet bir kıtaya büründü. Çoğu ülke karantina kararı aldı ve hepten ülkeyi kapattı. Sokaklar acıkış yasağı da getirdi.

Tabi tedbirlerimizi almayı ihmal etmeyelim. Toplu mekanlarda bulunmamaya özen gösterelim ve hijyen kurallarına dikkat edelim. Bu şekilde yaparak Avrupa’da ki duruma düşmekten belli bir süre korunabiliriz. Lakin bu süreçte evden dışarı çıkmak istemeyenlerde olacaktır. Çocuklarıyla vakit geçirmek isteyenler için evde yapılabilecek aktiviteler hazırladık. Bu zor ve kimilerimizin karamsar bir tablo çizdiği günlerde işte evinizden çıkmadan eğlenebileceğiniz aktiviteler.

 

Evde Yapılabilecek Etkinlikler Yetişkin

Yetişkinler için evde kalması biraz daha sıkıcı olabilir. Özellikle arkadaşlarıyla sık sık gezmeyi seven birisi iseniz gerçekten zaman size uzun gelecektir ancak unutmayın ki sağlığınızdan önemli değil. Zaten son alınan karar ile birlikte belli bir süreliğine eğlence mekanlarının faaliyetleri de sonlandırıldı. Canınızın sıkılmaması için evde yapılabilecek aktiviteleri şöyle sıraladık.

 

Yoga Yapın

yoga yapmak
yoga yapmak

Yahu ne işimiz olur bizim yoga ile demeyin. Özellikle bugünlerde gerçekten ruhen bir hafifliğe ihtiyacımız var öyle değil mi? Yoganın dinlendirici ve insan ruhuna iyi geldiği de zaten araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Hem zihinsel olarak kötü düşüncelerden kurtulmuş olacaksınız hem de farklı bir aktivite gerçekleştirerek monotonluktan kurtulacaksınız. Farklı yoga türleri de deneyerek günden günde farklı şeyler yapabilir aynı zamanda yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

 

Oyun Oynayın

Her halde zamanı en eğlenceli kılan şeylerden bir tanesi oyun oynamaktır. Ama emin olun arkadaşlarınız veya aileniz ile oynayacağınız oyunlar size bilgisayar oyunlarından daha fazla zevk verecektir. Zamanı geçirmenin iyi bir yolu olarak oyun oynamakta listemizde bulunuyor. Sizlere bu oyunlar hakkında daha detaylı bilgiler verdiğimiz evde oynanabilecek oyunlar yazımızı okuyarak daha derin bir şekilde bilgi edinebilirsiniz. Oyun oynamayı da yazdığımızda göre bir kenara geçelim bir diğer aktiviteye.

 

Yemek Tarifleri Öğrenin

Özellikle kadın okurlarımızın burayı pür dikkat okuması gerekiyor. Karantina zamanı gibi evde bulunmanız gereken günlerde yeni yemek tarifleri öğrenmek ve denemek gerçekten çok eğlenceli bir zaman geçirme taktiği. Tabi sadece kadınlar için değil, erkekler de birçok yemek çeşidini öğrenmek isteyebilir. Hem leziz yemekler yiyerek gününüzü daha mutlu hale getireceksiniz hem de ilerisi için yeni yemek tarifleri öğrenmiş olacaksınız. Bu arada beynin bir şeyler öğrenme eylemi içerisinde olduğunda mutluluk hormonu salgıladığını biliyor musunuz? Bu yüzden bol bol yemek tarifi öğrenmenizi öneririm bu süreçte. Hem mutlu olursunuz hem de birbirinden leziz yemekler ile gününüze ayrı bir tat katabilirsiniz.

 

Bol Bol Kitap Okuyun

kitap okumak
kitap okumak

Aslında kitap okumak için illaki evde kalmak zorunda olduğunuz bir anı seçmenize gerek yok. Bence her zaman ve her yerde olabildiğince kitap okumalıyız. Çünkü bir kitap yeni bir dünya demektir. Düşünebiliyor musunuz? Kendi evreninizden, dünyanızdan ayrılıp yeni dünyalarda yaşamaya başlıyorsunuz. İşte bunu sadece kitap okuyarak sağlayabilirsiniz. İstediğiniz türde kitap okuyabilirsiniz, roman, şiir, kişisel gelişim… Bu sizin boş vaktinizi eğlenceli bir şekilde geçirmenizi sağlayacak ama aynı zamanda da gelecek açısından çok güzel bir alışkanlık edinmiş olacaksınız. Sizler için hazırladığımız en iyi polisiye roman önerileri yazımızı okuyarak listenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

Hobi Edinin

Evde yapılabilecek aktiviteler 12 yaş ve yetişkinlere kadar herkesin ihtiyacıdır. Bu yüzden aslında nesneldir de diyebiliriz. Bu nesnelliklerden bir tanesi de hobi edinmek. Her yaş grubu için gerekli olan aktivitelerden bir tanesi aslında. Evde boş kaldığınız zamanlarda neye ilginiz olduğunu ölçün önce. Hayatta en çok ne yapmakta hoşlanıyorsunuz. Sonra bunun üzerindeki hobiler nelerdir bunu araştırın. Mesela sanat hoşunuza gidiyorsa karakalem çalışmaları yapmayı deneyebilirsiniz. Veya müzik hoşunuza gidiyorsa şarkılar söyleyebilirsiniz. Aile ile birlikte yapılabilecek aktiviteler arasında bununla en uyumlu olanlardan bir tanesi de karaoke. Karaoke yaparak sesiniziz ne kadar güzel olduğunun farkına varabilir ve zamanı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 

Yapboz Yapın
yapboz yapmak
yapboz yapmak

Evde oynanabilecek oyunlar arasında yazdıklarımızdan bir tanesi de buraya eklemek istedim. Bunu kesinlikle yapmanızı ve tadına bir kere varmanızı istiyorum açıkçası. Çocuklarınız için kendi yaş gruplarına göre yapbozlar alabilirsiniz. Kendiniz içinde hemen gidip 1000 parçalı bir yapboz alın. Yapboz yapmanın eğlenceli olduğu kadar beyne de faydaları olduğunu biliyor musunuz? Yapboz oynamanın faydaları nelerdir? Yazımızı okuyarak bu faydaları öğrenebilir daha ilgi çekici bir şekilde eğlencenize devam edebilirsiniz.

 

Film İzleyin
film izlemek
film izlemek

Kışın yapılabilecek etkinlikler arasında da başı çeken aktivitelerden bir tanesi olan film izlemek kesinlikle bu listede de olmalı diye düşünüyorum. Ailenizle birlikte vakit geçirmenin en kolay ve eğlenceli yollarından birisidir. Tüm aile bireylerinin hoşuna giden ve farklı yaş gruplarına uygun bir film bulduktan sonra evde kalmanın tadını çıkarın.

 

Dans Edin
dans edin
dans edin

Dans etmek size basit gibi gelebilir ancak bir kez bu dünyaya girdiğinizde çıkamayacağınıza eminim. Dünya şu anda gerçekten zor zamanlar geçiriyor. Önümüzde neler bizi bekliyor bunu da kestirmek güç fakat siz bu karamsar havadan dans ederek kurtulabilirsiniz. Hatta Çin’de virüse yakalananların morallerini yerine getirmek için hep beraber dans ettiklerini gördünüz mü? Bu hem sizin eğlenceli zaman geçirmenizi sağlayacak hem de evde kaldığınız süre içerisinde vücudunuz tamamen durağan bir hal almasını engelleyecektir.

Tüm bunlarla birlikte evde yapılabilecek aktiviteler arasına örgü örmek, yazılar yazmak, dizi izlemek, bahçe düzenlemek gibi faaliyetlerde girebilir.

Dünya gerçekten de ileride çocuklarımıza uzun uzun anlatacağımız zamanlardan geçiyor. Farklı bir zamandayız ve insanlar çok kolay karamsarlığa kapılabiliyor. Bu ortamdan çıkmak için evde yapılabilecek etkinlikler nelerdir bunların bir listesini oluşturmaya çalıştık. Umarım bugünler çabucak geçer ve siz bu aktivitelerin çoğunu yapamadan yeniden dünyaya açılırsınız. Eskisi gibi tedirgin olmadan doyasıya gezersiniz umarım. Sağlığınıza dikkat edin.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu