Bilim ve Teknolojiİcat

Cep Telefonunu Kim İcat Etti?

Günümüzde pek çok kişi tarafından yaygın olarak kullanılan cep telefonları, her ne kadar akıllı teknoloji olarak üretilse de, elbette ki geçmişten günümüze kadar çok farklı modeller ile getirildi. İlk olarak telefonun mucidi olarak bilinen isimlerden bahsetmek ve cep telefonunu kim buldu sorularınıza cevap vermek gerekirse, Martin Cooper ismine yer verebiliriz.

Martin Cooper Kimdir?

Cep telefonunun mucidi olarak bilinen Martin Cooper, 26 Aralık 1928 tarihinde dünyaya gelmiştir. Amerika Chicago doğum yeri olarak bilinirken, Illinois Institue of Technology’ dan 1950 yılında mezun olmuştur. Eğitimini tamamladıktan sonra ise direkt olarak Deniz İhtiyat Teşkilatı’na kayıt yaptırmıştır. Yine Kore Savası süreci kapsamında denizaltı yetkilisi olarak b teşkilatta görev almıştır.

Bahsettiğimiz üniversite de 1957 yılında yine elektrik mühendisliği alanında mastarını tamamlamıştır. Yine aynı üniversite de 2004 yılı içerisinde fahri doktor olarak ödül almış olurken, yönetim kurulunda da görev aldığı alınan bilgiler arasındadır.

Motorola firmasının CEO’ su

Telefonun mucidi olarak bilinen Martin Cooper, Motorola markasının CEO’su olarak görev yapmaktaydı. Bir numaralı yöneticisi olarak tanımlanırken, telefonu icat etmeden önce, bir hikâye dolanıyor ki, eşi ile arasında geçtiği söylenen diyaloglar ise şöyledir.

Telefonun icadı hikâyesi

Telefon tasarım ve üretimi gerçekleşmeden önce, Cooper eşi ile bir tatile çıkmıştı. Karayip’ te herkesten uzak bir adada tatile gitmiş olurken, otel de çocukları ile konuşamadıkları için eşine sitem etmiştir. Sen Motorola’ nın bir numaralı yöneticisin ve telefonların neden bir portatif modelinin olmadığını sormuştur. Bu soru üzerine, CEO, tatilleri biter bitmez, Motorola’nın başında geçtiğinde çalışmalara başlamış ve ilk cep telefonu tasarımı düşüncelerini ortaya koymuştur. Bazı kaynaklardan alınan telefonun icadı hikâyesi bu şekilde olurken, cep telefonunu kim buldu sorularında eşinin de düşünce katkısı olduğu söylenebilir.

cep telefonunu kim buldu

İlk cep telefonu

Elbette ki günümüzde kullanılan cep telefonlarından oldukça farklı ve ağır bir model olarak üretilmiştir. İlk cep telefonu ise 1973 yılında Motorola firması tarafından geliştirilmiştir. Modelin ismi ise Dyna- Tac olarak bilinirken, yaklaşık olarak 40 yıl önce ilk telefon üretimi gerçekleştirilmiştir. Özelliklerinden bazıları ise şöyle olurken, yine aşağıda yer alan başlıklarımız altında bazı detaylara da yer verebiliriz.

 • Boyut: 28x8x6 cm
 • Ağırlık: 850gr
 • Ekran: Yok
 • Devre sayısı: 30
 • Konuşma süresi: 35 dakika
 • Şarj süresi: 10 SAAT
 • Fonksiyonları:
  • Konuşma,
  • Dinleme,
  • Tuşlu arama

Özellikleri arasında aslında kullanıcılarına oldukça zorlu anlar yaşatan ağırlığı, elbette ki günümüz ağırlıkları ile uzaktan yakından alakası yok. Her ne kadar konuşma süresi 35 dakika olsa bile, bu ağırlıkta bir telefonu 35 dakika boyunca kulağınızda tutmak gerçekten de mümkün gibi görünmüyor.

3.995 $ fiyatlar satıldı

İlk cep telefonu elbette ki gerçekten pek çok kişi için lüx bir seçimdi. Artı kablosu olmayan bir telefon kullanmak mümkün olacaktı. Hatta bazı bölgelerde telefonlar piyasaya sürülmeden ortaya çıkan haberlere inanmayanlar bile bulundu. Elbette ki bu durum cep telefonlarına gösterilen rağbeti daha da artırırken, fiyatının oldukça uçuk olması da beklendi. Böylelikle ilk cep telefonu ise 3.995 $ fiyat ile tüketicilerine sunuldu.

Bu fiyattan satışa sunulan cep telefonun özellikleri ise 850 gram ağırlığa ve 300x 44 x 89 mm boyutlarında tasarlanmıştı. Bu telefonda ise sadece LED göstergesi bulunmaktaydı. Elbette ki henüz ekranı olan bir telefon değildi. Maalesef bu telefonun göze çarpan bir özelliği vardı ki o da anteninin olması. Bu anten yaklaşık olarak 15 cm olması ile kullanımı zor hale getirebiliyordu.

Cooper’ın hayali mini telefonlar

Her ne kadar ilk tasarım ve üretimi gerçekleştirilmiş olan cep telefonu ağırlığı 1 kg’ a yakın bir değere sahip olsa da, Martin Cooper’ın hayallerinde, kulak arkasına sığabilecek bir cep telefonu üretmek vardı. Hatta bunun yanı sıra, telefon çaldığında da sesli bir mesaj vermek yerine, kulağında oluşturduğu titreşim ile bilgilendirme yapması düşüncesi de hayalleri arasındaydı.

İlk görüşme

Kablosuz olarak tasarlanmış olan her ne kadar tuğla görünümüne sahip ağır bir cihaz olsa da, ilk görüşme artık başlatılmıştır. Bu görüşme ise ilk olarak 3 Nisan 1973 yılında gerçekleştirilmiştir.  25 cm yüksekliğe ve 8 cm derinliğe sahip olan bu telefon, 4 cm genişliğe sahipti.

Yine bu bilgilerin yanı sıra Dünya’ da ilk akıllı telefon hakkında da bilgilere ulaşmak istiyorsanız, aşağı da yer alan başlık altında sizlere bazı kaynaklardan aldığımız bilgileri şu şekilde sunabiliriz.

Telefonlarda ekran geliştirildi

Tüm bu gelişimlerin yanı sıra artık yıllar geçtikçe gelişimler yaşanırken, 1989 yılında da Motorola kapsamında yapılan çalışmalar ve yoğun uğraşlar sonucunda her ne kadar antende bir küçülme yapılamasa da ağırlıkları konusunda çalışmalar yapılarak, MicroTac 9800 x modelin de yarı yarıya bir hafiflik kazandırıldı. Bu telefon da yine bir özellik bulunuyor ki artık LED ekranlar tasarlanmıştı. Yine 8 karakter gösterme özelliğine sahip olan LED ekranın yanı bu yıllarda dünyanın en küçük ve en hafif telefonu olarak kayıtlara geçti. Tabi ki yıllar geçtikçe ağırlıklar düştü, dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar üretilmeye başladı. Ve ilk akıllı telefon da IBM tarafından üretilen Simon oldu. Tabi ki nümüz akıllı telefonlarından oldukça farklı ve büyük.

IBM Simon İlk akıllı telefon

İlkler her zaman merak ettiklerimiz arasında öyle değil mi? Yukarıda ilk cep telefonunu kim buldu sorularına kısaca tanımlamalar yaparak cevaplar verdik. Peki, ilk akıllı telefon sizce ne zaman üretildi ve bu telefonda ne gibi özellikler vardı biliyor musunuz? Elbette ki kullanım biraz günümüz telefonlarını andırmış olsa da çok daha eski bir teknoloji olması ile çok büyük farklar görebilmemiz mümkün olacaktır.

Şimdi her ne kadar neredeyse her kişinin elinde bir akıllı telefon olsa da, yıllardır bunların hayali ile yaşayan insanlar vardı. Maalesef bazılarının bu telefonları bu teknoloji ile görebilmesi umutları, ömürlerine yetişemedi. Her ne kadar akıllı telefonlar hayal edilse de, bu kadar mükemmel bir teknoloji ürünü ortaya çıkarabilmenin imkânı ebette ki o yıllarda tahmin bile edilemezdi.

Yaklaşık 30 sene önce ilk akıllı telefon icat edilmiş desek kaç kişi inanır buna? Aslında bazı kaynaklardan aldığımız bilgilere bu doğru bir bilgi. Tabi ki şimdi ki özelliklere sahip olmasa da, o zamanın akıllı telefonları da bunlardı.

IBM, 1994 yılında Ağustos ayında ilk akıllı telefonunun icadını gerçekleştirmiştir.  Telefonun ismi ise Simon olarak bilinmektedir. Yaklaşık 30 yıl önce üretilen bu akıllı telefonlarda peki nasıl özellikler bulunuyordu?

İlk akıllı telefon özellikleri

 • Dokunmatik ekran
 • E- posta gönderimi
 • Daha uzun konuşma süresi
 • İlk cep telefonuna göre daha hafif bir tasarım
 • Konuşma ve dinleme de daha verimli fonksiyonlar

Genel olarak ilk cep telefonları, mucidi, gelişimleri ve detaylar bu şekilde olurken, diğer konularda daha farklı bilgilere erişebilmek ve ilkler konusunda en yeni güncel bilgilere ulaşabilmek üzere bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz. Diğer başlıklarımızdan farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu