Nedir?

DHCP Nedir?

DHCP nedir derseniz, DHCP iki nedenden ötürü kullanılır:

dhcp nedir nasıl kullanılır
  1. Yerel ağdaki kullanıcıların herhangi bir özel ayarlamaya gerek duymaksızın IP adreslerinin otomatik olarak atanması için.
  2. Kısıtlı sayıdaki IP adresini verimli olarak dağıtabilmek için

Yerel ağ ya da ADSL kullanıcılarının bilgisayarları önceden DHCP istemci olarak tanımlanmışsa, açılır açılmaz DHCP sunucudan IP bilgileri alınır. Çevirmeli ağ kullanıcıları ise bağlantı kurulumunu tamamladıklarında karşıdan IP bilgisi gönderilir.

DHCP nedir dersek  sunucu olarak Linux ya da Windows bir işletim sistemiyle çalışan bir bilgisayar kullanabileceği gibi yerel ağda kullanılan bir yönlendirici ya da 7.katman fonksiyonlarına sahip yerel ağ anahtarları kullanabilir. DHCP sunucu yapılandırılırken, istemcilere dağıtılmak üzere bir IP havuzu (IP Pool) tanımlanır. Bu aralıktaki IP adresleri sırayla kullanıcılara dağıtılır. Adreslerin sırayla dağıtılması nedeniyle istemciler her defasında farklı bir IP adresi alabilirler. Ancak ihtiyaç halinde, yerel ağ bilgisayarlarının MAC adreslerine göre ya da ADSL ve çevirmeli ağ kullanıcılarının hesap bilgileri göre statik (kalıcı) IP adresi atanır. Elbette ki bir bilgisayarın internete bağlanabilmesi için yalnızca IP adresi yetmez. Bunun yanında ağ maskesi, ağ geçidi, DNS server adresleri gibi bilgilere de ihtiyaç vardır. Tüm bu bilgiler DHCP istemcilere sunucuları tarafından aktarılır. Bağlantının kopması halinde bu bilgiler kaybolacağından, hemen arkasından kurulan bağlantıda IP adresinin değiştiğini görebilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu