Nedir?

Çileğin Faydaları Nelerdir?

Çilek tadı, kokusu ve görünümü ile dünyada en çok tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Çilek içinde bulunan vitaminlerin en önemlisi C vitaminidir. Gün içinde 8 tane çilek yediğinizde gündleik C vitamini ihtiyacını gidermiş olursunuz.

 C vitaminin faydaları düşünüldüğünde çileğin ne denli faydalı bir meyve olduğunu söyleyebiliriz. Enfeksiyonlara karşı koruyan C vitamini aynı zamanda virüslerle savaşır. Vücudu hastalıklara karşı koruyan C vitamini kalp damar sağlığı içinde faydalıdır.

 Yapılan araştırmalara göre rutin şekilde çilek yiyen kişilerin kolestrol seviyesinde düşüş olduğu görülmüştür. Hergün 23 kişiye 30 boyunca yarım kilo çilek yedirilmiştir.

Test sonuçlarına göre kolestrol sorunu yaşayan kişilerde %9 oranında azalma gözlemlenmiştir. İyi kolestrol seviyesine pozitif yada negatif bir etki yapmamıştır. Kolestrole iyi gelmesinin sebebi ise; çileğe renk veren madde antosiyanin olarak açıklanmıştır.

2006 senesinde ünlü bir derginin yaptığı araştırmaya göre çilek; antioksidan olarak en iyi 50 besin içinde seçilmiştir. Yüksek oranda C vitamini ihtivası ve kuersetin pigmenti antioksidan bir meyve olmasını sağlar.

1970 senesinde yapılan bir araştırmaya göre çilek bazı kanser çeşitlerinde yer alan tümörlerin büyümesini engelliyor.

Çileğin içindeki ellagic asitler bazı kanser türlerini yavaşlatır. Fakat kesin olarak kanser riskini azaltır diye bir durum yoktur.

 Çilek diyabet hastaları için de mükemmel bir meyvedir. Kan şekerini koruduğu için tüketilir. Diyette olan kişiler de içeriğindeki lif oranı ve tok tutması nedeniyle sık sık çilek meyvesi tüketirler.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu