hukuk

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Her yıl olduğu gibi yine bu yılda ülkemizde yaşanılan pek çok farklı dava, il il farklı oranlara sahip olmaktadır. Genel olarak şiddetli geçimsizlik, tartışma ve maddi sıkıntılardan dolayı açılan boşanma davaları da yine ülkemizde yaygın olarak görülmektedir. Boşanma davası hakkında bazı bilinmesi gerekenler şunlardır. Yine boşanma davası nasıl açılır hakkında da bilgileri sizlere sunarak, yardımcı olacağız.

Ülkemizde boşanma

Bazı resmi değerlere göre, 2006 yılında evlenen çift sayısı 636.122 olurken, evlenme oranları 2007 ve 2008 yıllarında yükselme gösterdi. Yine 2009 yılında evlenmekte olan çift sayısı yarım milyonun üzerinde olurken, 2010 yılında da bu sayı 582.715 olmuştu. Her yıl evlenen çift sayısı belirli oranlarda artarken, 2012 yılında 603. 751 ‘ e kadar yükseldi. Son olarak ise alınan verilerde, 2015 yılında evlenen kişi sayısı 602. 982 olarak gerçekleştirildi. Peki, evlenen çiftlerin boşanma sayıları ülkemizde ne durumda?

Boşanmanın birinci sebebi olarak geçimsizlik kayıtlarda yer alırken, ülkemizde boşanma durumlarında ilk üç olarak, İstanbul, İzmir ve Ankara belirlendi. Bazı veriler ise ülkemizde şu şekilde açıklandı.

2006 yılında, evlenen çift sayısı 636.122 şeklinde tanımlanmış olurken, yine boşanma sayısı da bir hayli fazla. Bu yıl ortalama olarak, 95 bin boşanma gerçekleştirildi. Her yıl boşanma oranları artış gösterirken, yıl değerleri aşağıda ki gibi verilmektedir.

 • 2008 yılında 99 bin 663 kişi
 • 2009 yılında ise 114 bin 162 kişi boşanma gerçekleştirilmiştir.
 • Yine 2010 yılında da boşanma oranı oldukça yüksek olurken 118 bin 568 gibi bir değer kendini gösteriyor
 • 2011 yılında ise ortalama 120 bin kişi boşanma gerçekleştirerek, 2012 yılında da yine 123 bin kişi evliliklerini bitirdi
 • 2013 yılında bu değer yine yükseldi ve 2014, 2015 yıllarında da ortalama 130 bin kişi maalesef evlilik hayatlarını sona erdirdi

Sizlere, boşanma davası nasıl açılır sorularına cevap vermeden önce şunlara da yer vermemiz doğru olabilecektir.

anlaşmalı boşanma nasıl olur

Şiddetli geçimsizlik

Maalesef yukarıda da bahsettiğimiz gibi binlerce boşanma davası, şiddetli geçimsizlikten dolayı açılmaktadır. Bazen bayanlar bu davanın arkasında olurken yine baylar da şiddetli geçimsizliklerden dolayı evliliklerini sonlandırmak istemektedir. Geçtiğimiz yılda boşanma sebeplerinin yine ortalama olarak % 97’ si şiddetli geçimsizlikten dolayı belirlendi. Elbette ki bu sebepler arasında, farklı faktörler yer alıyor. Genel olarak şunlardan dolayı pek çok yuva maalesef yıkılıyor.

 • Terk
 • Zina
 • Akıl hastalıkları
 • Kötü davranış
 • Cürüm
 • Haysiyetsizlik
 • Diğer nedenler

İlk 5 yıl boşanmaya neden oluyor

Ülkemizde, boşanma davası nasıl açılır bilgilerinden başka olarak, elbette ki ilk evlilik yıllarının oldukça zor olduğunu bildirmemiz gerekiyor. Genel olarak boşanma davaları evliliklerin ilk 5 yılında açılıyor ve sonuçlandırıyor. En yüksek değerler ilk 5 yılda gerçekleştirilirken, yine 5 yılı geçmiş evliliklerde de buna göre az bile olsa boşanmalar gerçekleştiriliyor.

Boşanma davaları hakkında

Süreç başlatılmadan önce elbette ki hukuki sürecin en iyi şekilde işlemesi için, dava açılmadan önce bir avukat ile görüşmekte mutlak fayda bulunuyor. Boşanma sebepleri avukatınız ile özel olarak görüşerek, süreç hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Daha sonra ise boşanma dilekçesi yazılarak, işlemlere başlanmalıdır.

Boşanma davaları, aile mahkemeleri bünyesinde açılmaktadır. Eğer ki bulunduğunuz bölgede aile mahkemesi yok ise Asliye Hukuk Mahkemesi bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Davalar ise ikamet edilen bölgede açılması gerekmektedir.

Yürütülen işlemler ise şu şekilde olmaktadır.

 • Avukat ile görüşme
 • Boşanma dilekçesi
 • Dava açmak
 • Cevap dilekçesi
 • Delil listesi hazırlama ve sunma
 • Bilirkişi raporu

Adımlar bu şekilde işlenirken, elbette ki yine boşanma işlemi doğru olarak yürütülmezse bazı hak kayıplarına uğrama imkânınız da bulunmaktadır. Hak kaybı olarak şunlardan bahsedilebilir.

 • Eğer varsa çocuğun velayeti
 • Mal paylaşımının yapılması
 • Nafaka ve tazminat

Genel olarak boşanma davalarının doğru yürütülmediği durumlarda, yukarıda bahsedilen konularda hak kayıpları yaşanmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davaları

Yine her iki tarafın ortak kararı da olabilmektedir. Bu durumda da süreç daha kolay işlemektedir. Anlaşmalı boşanma davaları ise, bu protokole uygun bir dilekçe ile birlikte başlatılmaktadır. Hukuki haklarında yer alması gereken bu dava, açık bir şekilde tarafların düşünceleri de belirtilecektir. Bu sebepten dolayı hukuki bilgisi olan bir kişi ile birlikte dilekçelerin ve protokollerin hazırlanması doğru bir adım olacaktır.

Ücretler nasıldır?

Genel olarak anlaşmalı boşanma davalarında avukat ücretlerinin daha düşük olduğu düşüncesi, buna uygunluk göstermektedir. Fakat hak kayıplarından dolayı bazı kişiler için daha pahalıya mal olduğu bilinmektedir. Yine ücretler hakkında detaylar ise tercih edilen avukatın tecrübesi ve ilgilendiği davalara göre değişiklik gösteriyor da denilebilir. Elbette ki çekişmeli davalarda yine bu avukatlık ücretleri anlaşmalı boşanmalara göre daha yüksek olabiliyor.

Boşanma dilekçeleri nasıl hazırlanır?

Boşanma sebeplerine göre uygun hazırlanması gereken dilekçeler, arzuhalci ile birlikte de hazırlanabileceği gibi elbette ki boşanma avukatı gözetiminde hazırlanması daha doğru olacaktır. Sonuç olarak anlaşmalı ya da bir tarafın istemediği durumlarda hazırlanması gereken dilekçeler farklılık göstermektedir. Yine aldatılma durumlarından kaynaklı davalar için hazırlanacak olan dilekçelerde farklı bilgiler yer alacak şekilde hazır hale getirilmesi gerekiyor. Şiddetli geçimsizlik nedeni ile açılan davalarda da farklı bir dilekçe içeriğinin yer alması gerekiyor. Bundan dolayı da bir boşanma avukatı ile görüşmekte mutlak fayda var denilebilir.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu