EğlenceGeyik

Bir Döneme Damga Vurmuş Siyasilerin İlginç Sözleri

Siyasetçilerin işi konuşmaktır. Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihi boyunca birçok hatip siyasetçi ve lider çıkarmıştır. Bir döneme damgasını vurmuş siyasilerin komik sözlerini ve tabi ilginç olanlarını sizler için derledik.

süleyman demirel sözleri

Meseleleri mesele etmezseniz ortada mesele kalmaz -Süleyman Demirel

Türk siyasetinde adını önemli noktalara yazdıran Süleyman Demirel pek çok sözü ile tarihe adını yazdırmıştır. 1964’te Adalet Partisi Genel Başkanlığı’na seçilmesinin ardından birçok hükümet kurmuştur. 16 Mayıs 1993’te Türkiye Cumhuriyeti 9. Cumhurbaşkanı seçilmiş ve 2000 yılından görev süresinin dolmasıyla bu görevden ayrılmıştır.

Çankaya’yı artık bırakıyorum. Heveslileri gelsin, biz hevesimizi aldık. -Kenan Evren

12 Eylül askeri darbesinin mimarlarından bir tanesi olan Kenan Evren darbe sonrası devlet başkanlığına gelmiş ve 1982 yılında referandum ile Anayasa’yı değiştirmiş ve Cumhurbaşkanı seçilmiştir. 1982-1989 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevini yerine getirmiştir.

Kaybedersem Rodos’a kadar yüzerim. -Deniz Baykal

2002 Genel Seçimlerinde CHP’yi %19,4 oy bandına taşıyarak yeniden meclise sokmuştur. Uzun süre CHP Genel Başkanlığı yapan Deniz Baykal 2010 yılında kaset kumpasına meydan okumak amacıyla Genel Başkanlık görevinden istifa etmiştir.

Türkiye’de petrol vardı da tankere ağzımızı dayayıp biz mi içtik? –Süleyman Demirel

Süleyman Demirel menşeili ilginç sözlerden bir tanesi.

Aman ölme yahu, bir oy gider. -Erdal İnönü

Türkiye Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün oğlu olan Erdal İnönü devlet içinde Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve SHP Genel Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı gibi üst düzey mevkilerde görev yapmıştır.

Sen onu git küçük Turgut’a anlat. -Turgut Özal

1983-1989 yılları arasında kendi partisi ANAP ile hükümeti oluşturmuş ve Başbakanlık yapmıştır. 1989-1993 yılları arasında da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevini yerine getirmiştir. Turgut Özal bugüne kadar netleşmeyen ani ölümü ile halen hafızalarda tazeliğini korumaktadır.

Odunu aday göstersem, milletvekili yaparım. -Adnan Menderes

CHP içinde bir grup arkadaşıyla mevcut yönetime muhalif olarak CHP’den ayrılan Adnan Menderes Celal Bayar ve diğer arkadaşları ile Demokrat Parti’yi kurmuştur. 1950-1960 yılları arasında Başbakanlık görevini yürüten Adnan Menderes 1960 darbesi ile görevden alınmış ve idam edilmiştir.

Bu meclisin yarısı hıyardır! Sözümü geri alıyorum. Bu meclisin yarısı hıyar değildir. -Osman Yüksel Serdengeçti

1965-1969 yılları arasında Adalet Partisi milletvekilliği yapmıştır.

Cenab-ı Allah’ı sizlere emanet ediyorum. -Tansu Çiller

Siyasi gaf deyince akla ilk gelen isimlerden birisi olan Tansu Çiller Türkiye’nin ilk kadın Başbakanı’dır. 1990’lı yıllarda kurulan hükümetlerde Bakanlık’ta yapmıştır. 1993-1996 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti 22. Türkiye Başbakanlığı görevini yerine getirmiştir.

Ne varsa satacağız, bu TRT’yi de satacağız! -Besim Tibuk

Eski Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı’dır. Genel olarak seçim döneminde propaganda amaçlı TRT’de yapılan konuşmalarda yaptığı “Bu TRT’yi de satacağız!” çıkışı ile hatırlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu