Nedir?

Autodesk Sertifikası Nedir? Ne işe Yarar?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte endüstri de oldukça büyük bir şekilde canlanmaya ve gelişmeye başlamıştır. Özellikle birçok endüstriyel kullanıma dönük teknolojik yazılımlardan biri olan Autodesk ABD tarafından geliştirilmiş bir yazılım olup günümüzde dünya çapında en çok tercih edilen firma olmuştur. Autodesk firmasının en çok bilinen ve kullanılan yazılım programı ise hiç şüphesiz ki AutoCAD’tir. Birçok meslek grubunda yapılan çizimler artık teknolojinin ve yazılımların gelişmesi ile birlikte bilgisayar destekli yapılmaktadır. 1980li yıllarda geliştirilen AutoCAD programı ile birlikte artık bilgisayar ortamında mühendisler, mimarlar, tasarımcılar ve daha birçok meslek grubu istedikleri çizimi gerek 2 boyutlu gerekse de 3 boyutlu bir şekilde çizebilmektedirler.

Autodesk ürünleri

Autodesk ürün yelpazesinde makine, inşaat, mimari, endüstri ve sinema gibi birçok alana yönelik ürünler yer almaktadır. Autodesk alanında ürettiği ilk ürünleri son kullanıcı için üretmesi nedeninden dolayı bilhassa ABD dışındaki bazı ülkelerdeki üniversitelerde yazılımları öğretilmek amacıyla ders olarak okutulmaktadır. Günümüzde de yaygın bir şekilde kullanılan AutoCAD programı dünya üzerindeki ilk bilgisayar destekli çizim programlarından olup çözünürlükten bağımsız çizim imkanı sağlamaktadır.  Bu sayede ise çizim görüntü kalitesi hiçbir şekilde bozulmadan büyütülüp küçültülebilmektedir. Birçok çizim amacı için uygunluk gösteren bu programda çizim amacınıza bağlı olarak 2 boyutlu veya 3 boyutlu çizimler yapabilirsiniz.

autodesk sertifikası nasıl alınır

AutoCAD ne işe yarar?

Her çeşit kullanıcının rahatlıkla 2 boyutlu tasarım yapması için tasarlanan ve geliştirilen bir çizim programı olan bu yazılım tasarımcılar, mühendisler, mimarlar gibi birçok meslek grubu tarafından kullanılmaktadır.

  • Bütün kullanıcılar AutoCAD programını kullanarak, çalışma alanlarına bağlı kalarak dekorasyonu yapılacak olan bir mekanın modelini bilgisayar ortamında çizebilir, üretimi yapılmak istenen bir makine parçasını çizebilir veya bir binanın planını yapabilir.
  • Kullanıcılar için oldukça esnek ve özelleşebilen bir tasarım olanağı sunan AutoCAD programı aynı zamanda yüke veya darbeye maruz kalacak olan malzemelerin simülasyon ve analizlerini de yapmaya imkan vermektedir.
  • Yine kullanıcılar mukavemetlerin analizini de AutoCAD programı üzerinden son elemanlar analizi gibi benzer yöntemler kullanarak yapabilirler.

Yapılan tüm bu analizler sonucunda ortaya çıkarılan tasarımın zayıf ve kuvvetli yanları görülür, sonuç olarak yüksek gerilim altında kalan bölgeler daha güçlü, daha az gerilim altında kalan alanlar da inceltilerek en az malzeme masrafı, maksimum dayanım sağlayabilecek optimum tasarımlar ortaya konulabilecektir.

Kullanıcılar için avantajları nelerdir?

AutoCAD programını bilmek ve hakim olmak birçok alanda çiziminizi ve tasarımınızı daha kolay bir şekilde yapmanıza imkan vermektedir. Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte sektörde birçok bilgisayar destekli çizim programı bulunmaktadır. Ancak bunların içerisinden her alanda en çok kullanılan ve tercih edilen birçok avantajı ile birlikte AutoCAD programıdır. Bu nedenle Autodesk sertifikasına sahip olan bir birey birçok alanda iş imkanı bulabilmektedir. Gerek mühendislik bürolarında, gerek mimarlık bürolarında gerekse de birçok grafik tasarım bürolarında rahatlıkla iş bulabilmektedir. Günümüzde AutoCAD bilmeyen bir mühendis ve mimar dahi çok zor iş bulabilmektedir. Bu programa hakim olmak size birçok alanda avantaj sağlayacağı gibi artık bu programı bilmek zorunlu bir hale gelmiştir.

Autodesk sertifikası size ne kazandırır?

Gelişen endüstri ile birlikte artık her firma ve işletme çizim programlarına ihtiyaç duymaktadır. Yukarıda da belirtildiği üzere artık her sektörde kullanılan Autodesk ürünlerinin kullanımına hakim olmak ve bu sertifikaya sahip olmak günümüzde büyük bir avantaj haline gelmiştir. Her geçen gün tasarlanan yeni yazılımlar ile birlikte firmalar da kendini bu yönde güçlendirmek istemektedir. Hem zaman kaybınızı önleyecek hem de daha profesyonel tasarımlar ortaya koymanızı sağlayacak olan AutoCAD programı ile birlikte tasarım fikirlerinizi istediğiniz formlarda çizebileceksiniz. Bu sayede kendinizi iş sektöründe daha çok ön plana çıkartabilir ve daha iyi yerlere gelebilirsiniz.

Günümüzde artık neredeyse her firma işe alımlarında birçok sertifika ve kursa gidilmiş olmasını talep etmektedir. Firmaların ve işletmelerin istemiş olduğu sertifikalardan biri de hiç şüphesiz ki Autodesk sertifikasıdır. Daha kolay iş bulmanızı sağlayacak olan bu sertifika aynı zamanda çalıştığınız sektörde sizin daha rahat yükselmenizi ve daha iyi iş imkanlarına sahip olmanızı da sağlayacaktır. Bu nedenle artık Autodesk sertifikası bir tercihten ziyade zorunluluk haline gelmiştir.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu